Бізнес у грудні знову послабив оцінку результатів своєї діяльності – НБУ
На це, зокрема, вплинули пришвидшення інфляції та погіршення безпекової ситуації

Бізнес у грудні продовжив послаблювати оцінки ділової активності. У грудні 2024 року ІОДА становив 45,9 порівняно з 47,2 у листопаді та був практично на рівні грудня 2023 року (45,7).
Про це інформує НБУ, посилаючись на індекс очікувань ділової активності (ІОДА).
Зазначається, що на оцінки підприємств, що беруть участь в опитуваннях, вплинули:
- погіршення безпекової ситуації;
- збільшення обстрілів енергетичних об’єктів та їх тривале відновлення;
- дефіцит кваліфікованих кадрів;
- подальше зростання витрат бізнесу на оплату праці, енергозабезпечення та логістику;
- пришвидшення інфляції;
- зниження інвестиційного попиту;
- сезонність.
Водночас Нацбанк повідомив про настрої бізнесу. Так, за даними регулятора:
- Підприємства торгівлі стримано оцінили результати своєї ділової активності, зважаючи на складну безпекову ситуацію та дефіцит електроенергії: секторальний індекс у грудні становив 49,9 (у листопаді – 51,4, у грудні 2023 року – 46,9).
- Підприємства промисловості також стриманіше оцінили результати своєї поточної діяльності, зважаючи на дефіцит електроенергії, брак кваліфікованих працівників і збільшення виробничих витрат: секторальний індекс – 44,6 (у листопаді – 46,7, у грудні 2023 року – 46,9).
- Підприємства сфери послуг дещо послабили оцінки щодо своїх економічних перспектив на тлі суттєвих перебоїв з енергопостачанням, дефіциту кваліфікованих кадрів і збільшення витрат бізнесу: секторальний індекс – 44,5 (у листопаді – 44,8, у грудні 2023 року – 44,0).
- Підприємства будівництва вдруге поспіль надали найпесимістичніші оцінки своїх поточних економічних результатів, зважаючи на сезонність будівельних робіт і зниження інвестиційного попиту: секторальний індекс – 43,4 (у листопаді – 43,6, у грудні 2023 року – 42,1).
«Підприємства будівництва та сфери послуг очікували посилення темпів зростання закупівельних цін, а також цін / тарифів на власну продукцію / послуги, натомість респонденти промисловості та торгівлі спрогнозували їх послаблення», – йдеться в повідомленні.
Крім того, згідно з повідомленням, ситуація на ринку праці залишається складною, хоча очікування щодо зайнятості дещо пом’якшилися. Як повідомляється, підприємства будівництва, торгівлі та сфери послуг очікували на сповільнення темпів скорочення персоналу, лише промисловці спрогнозували їх незначне прискорення.
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що в жовтні український бізнес продовжив пом’якшувати оцінки ділової активності. Індекс очікувань ділової активності (ІОДА) впритул наблизився до нейтрального рівня і становив 49,4 проти 48,7 у вересні.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].