«0,17% ВВП на науку – ми досягаємо дна», – міністр освіти і науки

«0,17% ВВП на науку – ми досягаємо дна», – міністр освіти і науки

За словами Лісового, треба набрати дуже стрімкі оберти для того, щоб «компенсувати втрачене»

«0,17% ВВП на науку – ми досягаємо дна», – міністр освіти і науки
Фото: ілюстративне

Міністр освіти і науки Оксен Лісовий розповів про основні проблеми, які впливають на розвиток наукової галузі в Україні.

Про це він заявив на конференції Science City Ecosystem.

За його словами, обидві проблеми стосуються власне ресурсів. Перша з них – це втрата людського капіталу.

«Це і досвідчені науковці, які внаслідок війни змушені покидати країну й не мають можливостей. Або, навіть залишаючись в Україні, вони втрачають можливості займатися дослідницькою діяльністю», – сказав міністр.

Другою проблемою, як зазначив Лісовий, є фінанси.

«Ми знаємо, що приблизно 0,9% ВВП потрібно для того, щоб наукова галузь в Україні розвивалась. Для того, щоб вона як мінімум мала можливості для повноцінної діяльності. Якщо відсоток фінансування падає до 0,3%, то вона вже має певну декоративну соціокультурну функцію», – заявив він.

За словами міністра, це не те, що ми хочемо мати в науці, це не те, що приведе нас до розвитку як інноваційну країну з потужною економікою та «повноцінного гравця» на карті світової науки.

«Ми у 2022 році мали якраз оці 0,33 %, що інвестувалися в науку, якщо я не помиляюсь, це було разом зі спецфондом. На сьогодні ми маємо у 2024 році 0,17% ВВП. Тобто це критично мало, і ми наближаємося, знаєте, до дна», – наголосив міністр.

Він зауважив, що Україна повинна створити умови для того, щоб, «відштовхнувшись від дна», набрати дуже стрімкі оберти для того, щоб компенсувати втрачене.

Він також розповів, що кілька місяців тому мав нагоду зустрітися в Сумах із президентом України Володимиром Зеленським. Вони обговорили розвиток науки в Україні та обсяги фінансування.

«Його позиція – однозначно збільшувати фінансування як мінімум удвічі та знаходити можливості для цього», – додав Лісовий.

Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що ШІ-робітники в компаніях можуть з'явитися вже цього року. Останніми роками кількість активних користувачів ChatGPT зросла зі 100 млн до 300 млн на тиждень.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло