Ціни на корисні копалини різко зросли, через це відбудова України опинилася під питанням – ЄБА

Ціни на корисні копалини різко зросли, через це відбудова України опинилася під питанням – ЄБА

Високі ціни на нові дозволи можуть зробити видобуток нерентабельним – ЄБА закликає переглянути підходи до визначення цін

Ціни на корисні копалини різко зросли, через це відбудова України опинилася під питанням – ЄБА
фото DR

Комітет надрокористування Європейської Бізнес Асоціації попереджає, що завищення цін на продукції гірничого підприємства може спричинити проблеми з відбудовою України.

На думку експертів, через різке зростання цін на корисні копалини, оприлюднені на ІІІ квартал 2024 року, придбання нових спеціальних дозволів на користування надрами з аукціону фактично зупинилося.

Подібна ситуація склалася і з чинними спеціальними дозволами, дії за якими потребують сплати зборів. Насамперед це стосується корисних копалин, ціни на які зросли найбільше.

Експерти асоціації застерігають, що з огляду на таку динаміку ринку оприлюднення цін на І квартал 2025 року може призвести до блокування діяльності сектору до кінця 2025 року.

Бізнес наголошує, що подальше неврегулювання питання може мати серйозні наслідки для інвестиційної привабливості галузі.

Високі початкові ціни на спеціальні дозволи можуть зробити видобуток нерентабельним, що потягне за собою скорочення надходжень до державного бюджету та загальне погіршення економічної ситуації.

ЄБА наводить приклад, що в I кварталі 2024 року ціна за пісок становила 161 грн за кубічний метр, а в IV кварталі ціна сягнула вже 4427,3 грн за 1 куб. м. Таке різке подорожчання піску – у майже 30 разів – у межах одного року безпосередньо впливає на кінцеву вартість продукції при будівництві та може негативно вплинути на процес відбудови України.

Представники галузі також занепокоєні тим, що затверджені ціни не відповідають ринковим і для деяких корисних копалин перевищують ринкові значення більш ніж у 26 разів.

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України та Державна служба геології та надр України розробили проєкт змін до Методики визначення початкової ціни продажу на аукціоні (електронних торгах) спеціального дозволу на право користування надрами.

Бізнес-спільнота вітає цей крок, однак звертає увагу, що досі жодних фактичних змін не відбулося.

Асоціація вже звернулася до відповідних міністерств і відомств із проханням переглянути підхід до визначення цін на корисні копалини.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло