Експерт пояснив, чому Україна не могла здійснити масштабну кібератаку на Х
Напередодні Ілон Маск без жодних доказів заявив, що ІР-адреси для DDOS-атаки зафіксовані в Україні

Власник соцмережі Х, американський мільярдер Ілон Маск заявив, що за масованою DDoS-атакою на платформу 10 березня, стоять ІР-адреси в Україні.
Експерт у сфері ІТ і консультант оборонної промисловості Грант Вескотт стверджує, що дуже малоймовірно, щоб це могла зробити Україна. У своєму аналізі він по пунктах пояснює, чому.
1) Пропускна здатність інтернету в Україні обмежена
Загальна міжнародна пропускна здатність України оцінюється в межах 1–3 Тбіт/с.
Масові DDoS-атаки, такі, як рекордна атака на Google зі швидкістю 46 Тбіт/с у 2023 році, потребують набагато більше трафіку, ніж може створити одна Україна.
2) X має глобальну інфраструктуру
Сервери X розміщені в кількох центрах обробки даних по всьому світу з вбудованим захистом від DDoS від таких компаній, як AWS, Google або Cloudflare. Для подолання такої розгалуженої системи України було б недостатньо.
3) Геоблокування та фільтрація трафіку
Якщо велика атака походить переважно з одного місця, наприклад з України, команда безпеки X може швидко зменшити трафік шляхом геоблокування українських IP-адрес. Той факт, що X впав глобально (по всьому світу), свідчить про набагато більш розгалужену атаку.
4) Україна має сильну кібербезпеку
Україна протягом багатьох років зазнавала постійних російських кібератак і зміцнила свої мережі проти ботнетів. Українські інтернет-провайдери активно відстежують і фільтрують шкідливий трафік, ускладнюючи масштабні атаки.
5) Звідки відбувся напад?
Для справді масової DDoS-атаки зазвичай потрібна глобальна ботнет-мережа із заражених пристроїв з усього світу, а не лише з однієї країни. Масштаб атаки на Х свідчить про те, що в ній була задіяна набагато більша міжнародно розповсюджена мережа.
6) Припустімо абсолютно нереалістичний сценарій: кожен під’єднаний до інтернету пристрій в Україні було викрадено (хакерами), щоб розпочати DDoS-атаку, використовуючи всю міжнародну пропускну здатність країни в 1–3 Тбіт/с.
Цього все одно буде недостатньо, щоб обвалити X.
7) Порівняння пропускної здатності України та інших країн
Для контексту ось приблизна оцінка міжнародної пропускної здатності в інших регіонах:
США: 500+ Тбіт/с
Німеччина: 50+ Тбіт/с
росія: 20+ Тбіт/с
Польща: 10+ Тбіт/с
Україна: 1-3 Тбіт/с
8) Висновок – Україна технічно не могла цього зробити
Для справді масової DDoS-атаки потрібні глобальні ботнети, що охоплюють кілька країн, а не лише одну країну з відносно обмеженою пропускною здатністю.
Навіть якби 100% інтернет-ємності України було захоплено для DDoS-атаки (що нереально), цього все одно буде недостатньо, щоб обвалити X на глобальному рівні.
Щоб порушити роботу платформи у всьому світі, атака, ймовірно, має підтримувати 30–50 Тбіт/с або більше.
«Замість того, щоб запитувати «Чи обвалила Україна Х?», ми повинні запитати, хто насправді має потенціал, інфраструктуру та мотив для цього? Відповідь – не Київ», – підсумовує експерт.
Бекграунд. Нагадаємо: що відповідальність за DDoS-атаку на X взяли на себе пропалестинські хакери Dark Storm Team, які здійснюють цілеспрямовані кібернапади на інфраструктурні об’єкти, сайти й організації у США, ОАЕ та Ізраїлі. Скриншот із наслідками атаки вони розмістили у своєму телеграм-каналі.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].