До підпалу IKEA в Литві причетні російські спецслужби – генпрокуратура

До підпалу IKEA в Литві причетні російські спецслужби – генпрокуратура

Для операції ГРУ завербувало двох громадян України віком до 20 років, один із яких заклав вибухівку у магазині

До підпалу IKEA в Литві причетні російські спецслужби – генпрокуратура
фото DR

Підпал магазину IKEA у Вільнюсі у травні 2024 року організувала російська військова розвідка, а саме головне управління Генштабу (ГРУ).

Такого висновку дійшла Генпрокуратура Литви, повідомляє Delfi. Справу про теракт передано до місцевого суду.

За версією слідства, для операції ГРУ завербувало двох громадян України віком до 20 років, один із яких заклав вибухівку у магазині. Пристрій був активований дистанційно у вказаний куратором час. Пожежу зняли на відео та відправили замовнику.

Потім виконавець виїхав до Польщі, де отримав автомобіль BMW 530 як винагороду. За даними прокуратури, за кілька днів він повернувся до Литви за обладнанням для нового теракту, цього разу в Ризі, але в результаті його затримала поліція, яка знайшла у нього компоненти вибухового пристрою.

Зловмисник виявився неповнолітнім. Він перебуває під вартою у Литві.

Другого підозрюваного затримали у Польщі. Справа розслідується спільними зусиллями країн.

Прокуратура балтійської республіки вважає, що обидва обвинувачені входили до заздалегідь створеної ГРУ організованої злочинної групи, метою якої було вчинення терактів у Литві та Латвії, спрямованих на залякування населення, дестабілізацію обстановки та тиск з метою припинення підтримки України.

Стверджується, що перед виконанням завдання фігурант проходив спеціальну підготовку. Навесні 2024 року він прибув до Варшави, де зустрівся з вербувальником. Той запропонував йому та ще одному молодому чоловікові по 10 тисяч євро за підпали торгових центрів у згаданих країнах Балтії. Генпрокуратура не розкриває імен фігурантів.

Пожежа в IKEA у Вільнюсі сталася в ніч на 9 травня 2024 року. Ніхто не постраждав, проте магазину було завдано збитків, які оцінили майже у 500 тисяч євро.

Того ж місяця у Варшаві згорів великий торговий центр із 1400 павільйонами. Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск тоді заявив про затримання дев'яти осіб, згодом було заарештовано ще трьох. За словами Туска, серед фігурантів були громадяни Білорусі, Польщі та України, деякі з них виявились «представниками злочинного світу».

Підпали відбувалися і в інших країнах Європи (Британії, Німеччині, Швеції).

Бекграунд. Нагадаємо, кілька днів тому польська прокуратура повідомила, що супермаркет у Варшаві підпалив диверсант за вказівкою росії.

Вперше польську громадськість прямо поінформували про те, що диверсію здійснено не просто «на замовлення іноземних держав», а що замовником є саме росія.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло