За кордоном через війну перебуває 5,6 млн українських мігрантів

За кордоном через війну перебуває 5,6 млн українських мігрантів

За даними ООН, найбільше статусів тимчасового захисту в ЄС надали Німеччина (майже 1,2 млн осіб), Польща (987 тис. осіб), Чехія (371 тис. осіб) та Іспанія (236 тис.)

За кордоном через війну перебуває 5,6 млн українських мігрантів
Фото: depositphotos.com (ілюстративне)

Станом на кінець травня 2025 року за межами України через війну перебуває 5,6 млн українських мігрантів. З них 4,2 млн мають статус тимчасового захисту в ЄС.

Про це йдеться в дослідженні Національного банку України «Українські мігранти: витрати, працевлаштування та вплив на економіки країн-реципієнтів».

Так, за даними ООН, найбільше статусів тимчасового захисту в ЄС надали Німеччина (майже 1,2 млн осіб), Польща (987 тис. осіб), Чехія (371 тис. осіб) та Іспанія (236 тис.).

Понад 100 тис. українців зареєстровано в Румунії, Італії, Словаччині, Нідерландах та Ірландії.

Проведене у 2022 році опитування REACH на польському кордоні показало, що основними чинниками, які впливали на вибір країни призначення, були: родина чи друзі в місці прибуття (39%), близькість до України (31%) та поради, отримані в центрах приймання (17%).

Рівень зайнятості українських мігрантів у 2024 році значно зріс порівняно з 2023 роком, підвищившись на 9 в. п. на регіональному рівні – до 64%. 

Найнижчі рівні зайнятості фіксуються у країнах, які забезпечують високі соціальні виплати, а більшість людей із тимчасовим захистом досі працюють на низькокваліфікованих посадах.

Згідно з опитуванням, на початку повномасштабного вторгнення росії 87% мігрантів становили жінки з дітьми, із жінок 65% були працездатного віку (від 18 до 59 років). Близько 70% опитаних мігрантів мають вищу освіту.

Водночас, за даними Центру економічної стратегії, серед мігрантів останнім часом зростає кількість чоловіків, а частину мігрантів становлять квазітрудові мігранти, що виїхали за кордон не лише через війну, а й для роботи. 

Дедалі більший рівень зайнятості українських мігрантів зумовлює скорочення їхніх витрат з українських карток за кордоном: середньомісячні обсяги операцій у торговельних мережах скоротилися з $550 млн у 2024 році до $485 млн у І кварталі 2025 року. На обсяги витрат у різних країнах впливають відмінності в рівні соціальних виплат і зайнятості українців.

Обсяги зняття готівки за кордоном перебувають на стабільному рівні з липня 2023 року. Цьому посприяли як заходи фінансового моніторингу та валютного нагляду, так і звуження різниці між офіційним і готівковим курсами, що звело нанівець «картковий туризм».

Бекграунд. Раніше Mind писав, що аналітичний центр Gremi Personal презентував результати масштабного соціологічного дослідження мігрантів у семи найбільших містах Польщі. Дані дослідження свідчать: попри роки життя за кордоном, чимало українців усе ще не почуваються «своїми» і розглядають повернення додому як реальну опцію.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Invest Summit. Jazz Business
Читайте також
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло