Литовські посадовці спускалися в укриття після того, як у країну залетів російський «шахед»
Виявилося, що це був дрон-обманка, який сам впав за 1 км від кордону

Російський дрон ненадовго проник у повітряний простір Литви з Білорусі, що спричинило тривогу у Вільнюсі та змусило високопосадовців уряду сховатися в бомбосховищах. Через кілька хвилин його було ідентифіковано як саморобний дрон із фанери та пінопласту, запущений як приманка, повідомило 10 липня литовське інформаційне агентство BNS.
У повідомленні BNS о 12:15 за місцевим часом вказано, що дрон російського виробництва Shahed порушив повітряний простір Литви, що викликало негайне занепокоєння.
Однак до 12:30 Прикордонна служба Литви (VSAT) уточнила, що об'єкт, виявлений поблизу закритого прикордонного переходу Шумскас, це не «шахед», а простий імпровізований БпЛА, який розбився приблизно на литовській території, за кілометр від кордону.
Дрон, не маючи жодного корисного навантаження чи вибухівки, не становив прямої загрози та не мав сигналу транспондера, повідомила VSAT.
Однак тривожне повідомлення спонукало до швидких захисних дій. Спікера литовського Сейму Саулюса Скверняліса та прем'єр-міністра Гінтавтаутаса Палуцкаса евакуювали до сховищ відповідно до протоколів дій у надзвичайних ситуаціях.
Міністр оборони Довіле Шакалене пізніше заявила, що об'єкт, «найімовірніше, був випадковим вторгненням», але підтвердила, що розслідування триває.
Литовські прикордонники зазначили, що подібні дрони та саморобні літальні апарати часто використовуються для контрабанди сигарет через білоруський кордон, іноді навіть із використанням гелієвих кульок або літаків ручної роботи. Це, на їхню думку, було найімовірнішим поясненням.
Однак військовий експерт Ян Матвєєв, який проживає у Вільнюсі, висказав іншу думку. В інтерв'ю литовському ЗМІ Volna Матвєєв стверджував, що дрон дуже нагадує російську «Герберу» – легку одноразову приманку типу «Шахед», яку використовують російські війська в Україні для перевантаження протиповітряної оборони противника та ідентифікації позицій радарів і ракетних систем.
«Це набагато більше схоже на «Герберу», ніж на контрабандний дрон, – сказав Матвєєв. – Це не просто шматок фанери – він може нести невелику боєголовку».
«Гербера» – це економічно ефективна імітація іранської ракети «Шахед-136» («Герань-2»), призначеної для навантаження протиповітряної оборони та витрачання дорогих снарядів-перехоплювачів. Побудована з фанерної рами та корпусу з пінопласту, вона працює на невеликому газовому або електричному авіаційному двигуні.
Вона менша за «Шахед-136» (розмах крил приблизно 2,2–2,5 метра, довжина 2,8 метра), але набагато дешевша – за повідомленнями, $5000–10 000 за одиницю, тоді як «Герань-2» коштує $40 000–50 000.
росія зараз виробляє клони «шахедів» на заводі в Єлабузі і, як повідомляється, планує перенести частину виробничих потужностей до Білорусі.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].