15 країн ЄС планують спільні закупівлі озброєння разом з Україною за програмою SAFE

15 країн ЄС планують спільні закупівлі озброєння разом з Україною за програмою SAFE

Європейські країни отримають можливість закуповувати продукцію українського ОПК

15 країн ЄС планують спільні закупівлі озброєння разом з Україною за програмою SAFE
фото DR

П’ятнадцять держав Євросоюзу планують використати частину оборонних кредитів ЄС у межах програми Security Action for Europe (SAFE) для спільних закупівель озброєння разом з Україною.

Джерело.  Про це повідомила  Європейська комісія 29 січня.

Програма SAFE передбачає надання оборонних кредитів країнам ЄС.

Хоча позики можуть отримувати лише держави-члени союзу, Україна зможе брати участь у спільних закупівлях.

Крім того, європейські країни отримають можливість закуповувати продукцію українського оборонно-промислового комплексу.

Фінансування SAFE охоплює два основні напрями оборонних можливостей:

1. Масові потреби оборони: боєприпаси та ракети, артилерійські системи, техніка для сухопутних військ, малі безпілотники та системи боротьби з дронами, захист критичної інфраструктури, а також кібероборона.

2. Складні оборонні системи: протиповітряна та протиракетна оборона, морські надводні та підводні можливості, великі безпілотники та системи боротьби з ними, стратегічні технології управління військами (C4ISTAR), космічні оборонні системи, РЕБ, а також штучний інтелект.

Щодо обсягів фінансування, Єврокомісія вже схвалила оборонні інвестиційні плани 15 країн ЄС із загальним лімітом кредитів приблизно $135 млрд.

У першій хвилі погоджено фінансування приблизно на 45,5 млрд доларів, зокрема:

  • Бельгія – $10 млрд
  • Болгарія – $3,9 млрд
  • Данія – $56 млн
  • Іспанія – $1,2 млрд
  • Хорватія – $2 млрд
  • Кіпр – $1,4 млрд
  • Португалія – $7 млрд
  • Румунія – $20 млрд.

У другій хвилі погоджено ще приблизно $89,7 млрд, зокрема:

  • Естонія – $2,8 млрд
  • Фінляндія – $1,2 млрд
  • Греція – $943 млн
  • Італія – $17,8 млрд
  • Латвія – $4,2 млрд
  • Литва – $7,6 млрд
  • Польща – $52,3 млрд
  • Словаччина – $2,8 млрд.

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що найближчим часом очікується приєднання інших країн до програми.

Рада ЄС має чотири тижні для затвердження рішень після подання кожного пакета. Після цього будуть підписані кредитні угоди, а перші виплати очікуються вже у березні 2026 року.

Зазначається, що спільні закупівлі дозволять прискорити постачання озброєння Україні, зменшити витрати завдяки кооперації між країнами ЄС та посилити інтеграцію української оборонної промисловості в європейський ринок.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло