Резерви зросли, прибуток – понад 150 млрд грн: підсумки НБУ за 2025 рік

Резерви зросли, прибуток – понад 150 млрд грн: підсумки НБУ за 2025 рік

Ключовий драйвер – переоцінка валютних активів

Резерви зросли, прибуток – понад 150 млрд грн: підсумки НБУ за 2025 рік
Фото: ілюстративне

Національний банк затвердив консолідовану фінансову звітність за 2025 рік, зафіксувавши суттєве зростання ключових показників та один із найбільших фінансових результатів за останні роки. Відповідне рішення ухвалила Рада НБУ 27 квітня 2026 року.

Про це йдеться на сайті регулятора.

Станом на кінець 2025 року валюта балансу НБУ зросла до 3,3 трлн грн (проти 2,7 трлн грн роком раніше), що зумовлено передусім зростанням міжнародних резервів більш ніж на 30% – до $57,3 млрд. Основу активів традиційно становлять кошти та депозити в іноземній валюті, цінні папери нерезидентів і державні облігації України.

Фінансовий результат НБУ за 2025 рік становить 153 млрд грн, а прибуток до розподілу – 155 млрд грн. З цієї суми 146,1 млрд грн планується перерахувати до державного бюджету після узгодження з Міністерство фінансів України.

Серед ключових факторів формування результату:

  • чистий процентний дохід – 17,4 млрд грн;
  • переоцінка фінансових інструментів – понад 113 млрд грн;
  • зростання міжнародних резервів і валютних активів.

Водночас витрати НБУ на операційну діяльність, включно з виробництвом банкнот та утриманням персоналу, зросли до 10 млрд грн.

Голова НБУ Андрій Пишний наголосив: «Попри те що прибуток не є метою будь-якого центрального банку, в умовах повномасштабної війни Національний банк і цього року зробить вагомий внесок у підтримку обороноздатності і стійкості держави перерахувавши до державного бюджету частину свого прибутку до розподілу».

За його словами, пріоритетом НБУ залишається цінова та фінансова стабільність, а отриманий фінансовий результат – це наслідок виваженої політики в умовах війни.

Зовнішній аудит звітності, проведений компанією Ernst & Young, підтвердив її загальну достовірність, хоча й містить застереження щодо підходів до формування резервів під державні облігації. Водночас аудитор також звернув увагу на невизначеність, пов’язану з впливом повномасштабної війни на діяльність регулятора.

Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що НБУ скоротив перелік звітних форм і запровадив нові показники. Зміни набудуть чинності з 28 лютого 2026 року.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло