Хто і як тепер контролює платників податків

Хто і як тепер контролює платників податків

Та яким чином можна протистояти тиску податківців у разі неправомірних вимог з їхнього боку

Хто і як тепер контролює платників податків
Фото прес-центр Державної фіскальної служби

З початку нинішнього року районні державні податкові інспекції (далі – ДПІ) позбавлені повноважень проводити перевірки платників податків. Відтепер усі відповідні перевірки провадять виключно органи Державної фіскальної служби України (далі – ДФС) обласного та центрального рівнів. Таке своє офіційне роз'яснення надала ДФС України у листі від 17 січня 2017 року «Про організацію перевірок у 2017 році». 

Яких іще повноважень було фактично позбавлено ДПІ в ході малої податкової реформи 2017 року і як це може вплинути на практику вирішення податкових спорів, спеціально для Mind розглянули Роман Блажко, керівник податкової практики ЮК «Алєксєєв, Боярчуков та партнери», і Антон Гаврик, юрист податкової практики ЮК «Алєксєєв, Боярчуков та партнери».

Перерозподіл функцій. Починаючи з 1 січня 2017 року відбувся серйозний перерозподіл повноважень між контролюючими органами різних рівнів. Функції ДПІ було максимально звужено. Вичерпний перелік таких функцій тепер виписано у ст. 19-3 Податкового кодексу України (далі – ПК). Нові функції ДПІ зводяться до наступного: сервісне обслуговування платників податків та реєстраційно-облікова робота (облік платників податків та ведення реєстрів, пов’язаних із оподаткуванням).

Інших функцій у ДПІ не залишилося.

Як бачимо, звуження функцій податківців виходить далеко за рамки права на проведення податкових перевірок. Нижче про те, яких же саме функцій було позбавлено ДПІ та які функції у них залишилися.

Прийняття податкової звітності. Хоча у ст. 19-3 ПК України ані слова не сказано про прийняття податкової звітності, за практикою, яка на сьогодні склалася, ДПІ продовжують приймати податкову звітність платників податків. 

Ймовірно, прийняття податкової звітності має розглядатися як частина сервісного обслуговування платників податків або як частина реєстраційно-облікової роботи, зокрема, облік об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням. 

Податкові повідомлення-рішення (ППР). ДПІ більше не складають ППР; вони тепер складаються і направляються органами ДФС України обласного рівня.

ППР, складені ДПІ після 1 січня 2017 року, підлягають скасуванню. Про це ми дізналися з власного досвіду. Декілька ППР, виписаних ДПІ нашим клієнтам після 1 січня 2017 року, були скасовані органом ДФС України обласного рівня на тій підставі, що ДПІ не мала права їх приймати у світлі змін до ПК України.

Погашення податкового боргу. Заходи щодо погашення податкового боргу теж мають застосовуватися органами ДФС України обласного рівня. Знову ж таки, з власної практики, одному з наших клієнтів після 1 січня 2017 року було направлено податкову вимогу за підписом заступника керівника органу ДФС України обласного рівня. ДПІ вказувалася у вимозі лише як одержувач коштів, які потрібно сплати на виконання податкової вимоги.

Повернення помилково та/або надміру сплачених податків. Навряд чи повернення помилково та/або надміру сплачених податків належить до сервісного обслуговування чи реєстраційно-облікової роботи, функціями якої наділені ДПІ.

Логічно, що підписання висновків про повернення сум помилково та/або надміру сплачених податків і їхня передача до органів Державної казначейської служби України (далі – ДКС України) більше не належить до компетенції ДПІ. Такі висновки мають підписуватися і передаватися до органів ДКС України органами ДФС України обласного рівня.

Разом з тим, на момент опублікування даної статті неофіційна позиція ДФС зводиться до того, що підписання висновків про повернення сум помилково та/або надміру сплачених податків залишається у межах повноважень ДПІ. Якими аргументами керується при цьому ДФС – залишається великою загадкою.

Бюджетне відшкодування ПДВ. Логічно, що камеральні та документальні перевірки в процесі надання бюджетного відшкодування мають проводитися органами ДФС України обласного рівня.

Не до кінця зрозумілою є ситуація з внесенням даних до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування (далі – Реєстр заяв), у тому числі даних щодо узгодження суми бюджетного відшкодування. Однак найбільш ймовірно, що внесення даних до Реєстру заяв будуть здійснювати саме органи ДФС України обласного рівня.

Так, згідно зі ст. 19-3 ПК України функції ДПІ щодо реєстраційно-облікової роботи не виходять за рамки реєстрів, які ведуться органами ДФС. У даному ж випадку Реєстр заяв ведеться не органами ДФС, а Міністерством фінансів України.

Вплив на вирішення податкових спорів. З урахуванням вищевикладеного перерозподілу функцій між органами ДФС України різних рівнів ми можемо сформувати наступні рекомендації для вирішення податкових спорів:

  • Якщо у справі податкова перевірка та/чи ППР була проведена/прийняте ДПІ після 1 cічня 2017 року, можна сміливо просити скасовувати ППР через вихід ДПІ за межі своїх повноважень.
  • Якщо у справі податкова вимога чи інші оспорювані рішення, пов’язані зі стягненням податкового боргу, були прийняті ДПІ після 1 січня 2017 року, можна сміливо просити скасовувати ці рішення через вихід ДПІ за межі своїх повноважень.
  • У справах про зобов’язання підготувати та надати висновок про повернення сум помилково/надміру сплачених податків із бюджету та зобов’язання включити до Реєстру заяв дані щодо узгодження суми бюджетного відшкодування ПДВ потрібно серйозно задуматися над заміною відповідачів із ДПІ на органи ДФС України обласного рівня.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті