Заборонена зона: чи можна обійти указ президента

Заборонена зона: чи можна обійти указ президента

Якими можуть бути юридичні наслідки для українського бізнесу, що працюватиме з підсанкційними компаніями

Заборонена зона: чи можна обійти указ президента
Фото pixabay.com

Президент Петро Порошенко розширив список юридичних осіб, які перебувають під санкціями у зв'язку з окупацією Криму і війною на Донбасі. Підставою для цього стало рішення РНБО від 28 квітня, яке глава держави ввів у дію своїм указом. У черговому санкційному списку України – 468 юросіб.

Під обмеження, зокрема, потрапили постачальники популярних ERP-систем «1С», Корпорація «Парус», «Галактика Центр». На найближчі три роки під санкціями також перебуватиме відомий розробник ПЗ у сфері розпізнавання ABBYY і «Абі Україна ЛТД». Також передбачено блокування доступу до популярних соцмереж «ВКонтакте» і «Одноклассники». Крім цього, доступ заблоковано до сервісів «Яндекса». Доступ до соцмереж блокується в рамках обмежень, накладених на Mail.Ru Group. Провайдери мають заблокувати доступ і до самого сайту Mail.ru. Блоковані також будуть сайти антивірусних компаній «Лабораторія Касперського» і DrWeb.

Про те, чи реально обійти дані обмеження і що загрожує бажаючим це зробити, в коментарі для Mind розмірковує партнер юридичної компанії Axon Partners Лідія Климків.

Внесення такої кількості компаній та інтернет-ресурсів до списку санкцій однозначно вплине на бізнес-процеси компаній зі списку, а також їхніх контрагентів в Україні.

З одного боку, прямої відповідальності за будь-які зв'язки або ділові стосунки з компаніями зі списку ані спеціальний закон про санкції, ані інше законодавство України не передбачає.

З іншого боку, обов'язок забезпечити реалізацію і моніторинг ефективності санкцій указ покладає на Кабінет міністрів України, СБУ, а також Нацбанк. Тобто будь-яке міністерство чи служба може «прискіпатися» до резидента України з питаннями щодо співпраці з підсанкційним контрагентом. І якщо в міністерствах у цій царині поки відсутнє будь-яке регулювання, то Нацбанк є мало не головним союзником президента і Ради нацбезпеки в реалізації указів про санкції, оскільки ввів спеціальні положення про обмеження фіноперацій підсанкційних банків і компаній ще з моменту появи перших списків.

І це не кажучи вже про СБУ, яке відповідно до закону має право без будь-яких санкцій з боку суду, а тільки зі схвалення «згори» проникати на територію підприємств із перевірками, а також, наприклад, подавати заяви до суду про скасування реєстрації підприємства і про визнання угод недійсними. Тобто, незважаючи на те, що прямо ні закон про санкції, ні укази президента не накладають на українські підприємства жодних зобов'язань і відповідальності, продовжувати ведення бізнесу з компаніями зі списку буде вкрай ризиковано.

Якщо говорити про блокування соцмереж і певних ресурсів, то інтернет-провайдерам технічно не складе великих труднощів реалізувати рішення президента і Ради нацбезпеки. Можна подивитися хоча б на практику блокування різних піратських ресурсів у всьому світі та посміятися над заявами деяких представників ринку про mission impossible вимог указу. Наприклад, якщо говорити про блокування за IP-адресою, не кажучи вже про більш витончені методи, то дуже сумнівно, що ресурси, які повинні бути заблоковані, використовують спільну IP-адресу з будь-якими іншими ресурсами, які можуть поставити питання про законність блокувань.

Що стосується гучної легенди про «чорний день бухгалтерів», який ось настав, то «1С» не є єдиною системою, яка може бути підключена до шлюзу Державної фіскальної служби. Тобто санкції теоретично дають можливість українським програмістам створити якийсь аналог. Інше питання в тому, що «1С» – найбільш просунута і відносно дешева для малого і середнього бізнесу в Україні система. Реально працездатних аналогів їй немає, а створення і впровадження такого зажадає багато часу.

Тому, власне, розлучатися з нею буде настільки боляче. Можливо навіть, що це станеться далеко не відразу, або не станеться взагалі. Компанії під санкціями, напевно, працюватимуть над реструктуризацією своїх угод з українськими дистриб'юторами. Хоча це може і бути дуже складно, оскільки на ТОВ «1С» накладено санкцію у вигляді заборони на передачу технологій і прав інтелектуальної власності».

Але ж лише за використання «1С» нікого з бухгалтерів та директорів українських підприємств СБУ не покладе «обличчям у підлогу».

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті