Q&A. Чим платити в майбутньому: топ-5 криптовалют світу

Q&A. Чим платити в майбутньому: топ-5 криптовалют світу

Основні характеристики віртуальних грошей і перспективи їхнього розвитку

Этот материал также доступен на русском языке
Q&A. Чим платити в майбутньому: топ-5 криптовалют світу
Фото Shutterstock

Явище «електронні гроші» для фінансового співтовариства вже не новинка. Вони твердо закріплюються в загальній грошовій масі світової спільноти, величезними темпами розширюють свою присутність в електронній комерції та в некомерційних перекладах між звичайними громадянами. З огляду на їхнє загальне визнання вони за підтримки банкірів непомітно увійшли до складу фіатної валюти (визнаної державою) як безготівкові кошти їх банків-емітентів на загальному рахунку до запитання, просто в знеособленій (анонімній) формі.

Криптовалюта – це цифрова (віртуальна) валюта, одиниця якої – монета (англ. – coin). Монета захищена від підробки, бо являє собою зашифровану інформацію, скопіювати яку неможливо (саме застосування криптографії й визначило приставку «крипто» в назві).

А чим тоді електронна криптовалюта відрізняється від звичайних грошей в електронному вигляді? Для того щоб звичайні гроші з'явилися на рахунку в електронному вигляді, вони повинні бути спочатку внесені на рахунок у фізичному втіленні, наприклад, через банк або платіжний термінал за допомогою традиційних банкнот. Тобто для звичайної валюти електронний вигляд – лише одна з форм представлення. Криптовалюта емітується безпосередньо в мережі й жодним чином не пов'язана ані з будь-якою звичайною валютою, ані з будь-якою державною валютною системою. Це вартість сама в собі.

З цим явищем у банкірів поки що є складнощі. Так було понад 2500 років тому, з появою перших справжніх золотих монет, що мають ціну, яка дорівнює номіналу, зображеному на них самих. Так повторюється і зараз. Криптомонета видобувається в нескінченних надрах комп'ютерних мереж за єдиним однорідним правилом з вельми непростим математичним алгоритмом (криптопротоколів), який здатен вирішити лише комп'ютер (пул комп'ютерів) з високою обчислювальною потужністю і конкретними витратами на нього електричної енергії. Отже, така монета має свою собівартість, а не номінальну вартість, як це прийнято в звичайних традиційних кредитних грошах, і така монета практично не схильна до підробки іншими подібними комп'ютерами і комп'ютерними мережами. Всіма перевагами і недоліками володіє повною мірою і найпопулярніша на сьогодні криптовалюта – Bitcoin (біткойн).

Про особливості найзатребуваніших криптовалют, сфери їхнього застосування і перспективи Mind розповів Дмитро Яковлєв, голова правління Альпарі Банку.

Біткойн (Bitcoin, BTC) 

Чим платити в майбутньому: топ-5 криптовалют світу
Фото Shutterstock

Особливості: Біткойн – це перша у світі децентралізована цифрова валюта. Принципово відрізняється від усіх раніше створених електронних валют і платіжних систем. Не прив'язана до жодних фізичних активів або «офіційних» валют, а ціна цифрової монети – біткойнів – регулюється виключно ринковим попитом і пропозицією.

Біткойн – це також і всесвітня платіжна система, через яку можна проводити операції з цією валютою. Головна її відмінність від традиційних платіжних систем полягає в тому, що система біткойнів не має жодного керуючого і процесингового центру – всі операції відбуваються виключно в мережі рівноправних клієнтів. І всі клієнти, разом узяті в мережі, самих себе один від одного контролюють і не допускають створення (неконтрольованої емісії) у мережі фіктивних монет.

Як це виходить? Біткойни відправити так само просто, як відправити СМС. Для цього достатньо двом учасникам угоди завантажити гаманці, зареєструвати їх під себе, а відправнику слід поповнити свій гаманець монетами. Зазвичай біткойни купують на біржах за валюту. Після відправки монети клієнтом А клієнту В абсолютно всі учасники мережі бачать цю операцію і підтверджують її шляхом перевірки останнього блоку транзакцій (в якому лежить у тому числі й ця операція) за спеціальним обчислювальним протоколом SHA-256.

Результат обчислення всі учасники мережі отримають однаковий, а той, хто це зробить першим, ще й заробить 12,5 BTC. Чим більше комп'ютерів (або комп'ютерних вузлів) підтвердять результат обчислення (підтвердження пулу останніх транзакцій), тим більша ймовірність, що операція буде вирішена і монетки реально дійдуть від А до В, причому максимум за 10 хвилин. Саме за цей період часу усіма учасниками підтверджується крайній блок усіх транзакцій, через 10 хвилин генерується новий блок операцій у мережі – і так безперервно повторюється знову й знову.

Якщо ланцюжок цього переказу не буде визнаний, він не буде включений у блок, а значить гроші повернуться до вихідного відправника, причому також через 10 хвилин. Жодного арбітражу, жодного шахрайства та хакерської майстерності тут проявити не вийде. Якщо клієнт А захоче відправити гроші клієнту В і клієнту С одночасно, при цьому грошей на клієнта С у нього, наприклад, немає, то вся мережа проголосує за витрачений вхід на користь В (або на користь С, як пощастить) і, відповідно, клієнт С (або В, як пощастить) своїх грошей вже не отримає. Ланцюжок контролюють усі й домовитися з усіма просто неможливо. Подивіться, як це виглядає на зображенні:

Чим платити в майбутньому: топ-5 криптовалют світу

Якщо хоча б одну транзакцію в блоці ланцюга не визнають, хеш доведеться перераховувати заново, і результувати більшість учасників будуть вже інше значення. Зацікавлені шахраї просто розрахують невірний результат, і він не збіжиться з більшістю обчислень інших комп'ютерів: як наслідок, у пул транзакцій, виділених помаранчевим кольором у блоці 51, шахрайська транзакція не потрапить і монети повернуться назад відправнику.

А фіктивно створений цілий ланцюжок транзакцій взагалі може бути розцінений як «раніше витрачений вхід», що призведе до його скасування і анулювання біткойнів зокрема у цього клієнта і в біткойн-протоколі в цілому. Монети просто будуть назавжди знищені.

Сфера використання: біткойни – це в першу чергу засіб обігу та засіб платежу. При цьому це ще й інструмент інвестування за рахунок постійного зростання у вартості і дефляційної природи їх емісії. За два останні роки ціна 1 біткойна зросла вдесятеро! Це спосіб заробітку на майнінгу, тобто вирішенні завдання підтвердження валідності кожного останнього блоку транзакцій (таке відбувається кожні 10 хвилин у мережі) і заробітку 12,5 біткойна в разі найбільш швидкого підтвердження в мережі (раніше за інших). Однак можливість такого заробітку кожні наступні чотири роки знижується рівно вдвічі.

Поточний курс: $2721.

Максимальна кількість штук, що можуть випустити: 21 млн шт. (зараз понад 12 млн).

Саме тому легко припустити, до чого прагне ціна монети в майбутньому. Зараз у світі лише 171 000 тонн банківського золота. Щороку видобувається і виготовляється приблизно ще 2500 тонн. Через 30 років у світі буде 245 000 тонн золота. Монети наближаються до кінцевого значенням 21 млн (через 30 років 95% усіх монет буде згенеровано), а значить, вони будуть співвідноситися до всієї грошової маси так само, як і золото.

Золото постійно дорожчає в еквіваленті до долара США. Монети теж постійно дорожчатимуть відносно до долара США з огляду на зростання кількості нових учасників і дефляційного, обмеженого характеру біткойнів. В ідеалі електронне золото (BTC) буде також співвідноситися до всіх валют і криптовалют, як і звичайне банківське золото, а значить, вони зрівняють свої еквіваленти один до одного 1:1 (245 000 тонн золота / 21 млн монет = 12 кг за 1 біткойн). Але це рівняння буде справедливо, якщо ФРС визнає біткойн-протокол у майбутньому, зробить його більш досконалим з урахуванням подальшого усунення всіх його вад.

Перспективи розвитку: сама монета біткойн у силу своєї обмеженості та дефляційної природи не зможе бути засобом обігу і засобом платежу. Після завершення майнінгу монет (процес створення монет через 20–30 років серйозно сповільниться) може відбутися заміна загального еквівалента і підміна золотого стандарту на електронне золото (1 біткойн дорівнюватиме приблизно ціні 12 кг золота).

Монета завдяки своїй дробності вільно обмінюватиметься на золоті злитки на першу вимогу. При подальшій підтримці ФРС валюта виконуватиме функцію золотовалютного стандарту в емісійних системах практично всіх країн світу, особливо з урахуванням отримання великого поширення розрахункових функцій у криптовалютах різного роду – як децентралізованих, так і фіатних.

Нинішні фіатні валюти неодноразово демонстрували свою неспроможність (особливо після останньої світової кризи 2008 року), і безконтрольне право держави на монопольну емісію часто призводило до знецінення локальних банкнот і, як наслідок, негативно впливало на рівень добробуту своїх же громадян. Інтернет однозначно сприятиме отриманню нових способів збереження зароблених коштів громадян з бідних і нестабільних країн з непрозорою монетарною політикою у валютах розвинених країн і в світовій криптовалюті.

Електронна конверсія і масова «втеча» слабкої валюти у тверду через 10–15 років призведе до нової епохи неомонетаризму: завдяки інтернету та зростанню е-комерції «погані» валюти вимиватимуться з обігу на рівні країн, і грошова база ЦБ країни, що зменшуватиметься, буде підштовхувати національну економіку до неминучого імпорту твердого капіталу і до експорту робочої сили (міграції).

Старі методи протекціонізму більше не зможуть перешкоджати вільному переміщенню всіх факторів виробництва товарів і послуг. В Україні вже зараз ІТ-фрілансери, що працюють на Google отримують зарплату в доларах США. З економічної точки зору вони вже мігрували, вони просто споживають товари і послуги в країні, здаючи в обмінниках іноземну валюту, тобто імпортують твердий капітал у споживання, а може, і навіть в інвестиції.

Теоретично, якщо вони ще почнуть споживати за долари якісніший завезений імпорт, проживаючи в Україні, то національна економіка і зовсім втратить будь-який сенс. Функція емісії власної валюти в державах стане дуже обмеженою і безпосередньо залежатиме від зростання продуктивності праці їхніх громадян і, як наслідок, темпів зростання обсягів ВВП у реальних індексах.

Лайткоїн (Litecoin, LTC)

Чим платити в майбутньому: топ-5 криптовалют світу
Фото Shutterstock

Особливості: Litecoin замість SHA256 (це криптографічна хеш-функція, робота якої полягає в перетворенні або хешуванні набору елементів даних у значення фіксованої довжини. Це значення довжини порівнюватиметься з копіями вихідних даних, без можливості вилучення цих вихідних даних: тобто, говорячи по-простому, видно, що це монети конкретного клієнта, отримані/спрямовані від іншого/іншому клієнту, але кількість монет і паролі цих клієнтів витягти неможливо всім іншим учасникам мережі.

Учасники мережі можуть тільки перевірити їхню справжність – використовує scrypt (це теж криптографічна функція, але адаптивна на основі пароля. Функція створена таким чином, щоб ускладнити атаку перебором за допомогою інтегральних схем).

Блок у мережі Litecoin видобувається, у середньому, кожні 2,5 хвилини (для порівняння: у BTC – 10). Таким чином, проведення транзакцій та їхнє підтвердження здійснюється набагато швидше. Litecoin є сріблом порівняно з золотом біткойна – це менш цінна валюта, яку простіше добути і якою простіше оперувати.

Сфера використання: засіб обігу і засіб платежу. Інструмент інвестування для клієнтів з меншим апетитом на ризик. Спосіб взаємодії з іншими електронними криптовалютами на біржах. Можливість отримання заробітку на майнінгу з використанням побутової потужності комп'ютера, на відміну від необхідності використання гіперпотужностей для майнінгу біткойна. Однак заробітки при цьому набагато скромніші.

Поточний курс: $43.

Максимальна кількість штук, що можуть випустити: 84 млн монет.

Перспективи розвитку: валюта поступово зійде з дистанції, але технологія доповнить розрахунки в криптовалюти новим більш швидким і досконалим алгоритмом підтвердження транзакцій у частині логіки побудови ланцюжків і швидкого підтвердження операції. 10 хвилин, як це зараз демонструє протокол біткойн, нікого влаштовувати не буде, тим більше якщо обсяг операцій у їхніх учасників зросте.

PeerСoin

Чим платити в майбутньому: топ-5 криптовалют світу
Фото Shutterstock

Особливості: PeerCoin – це «...перша Proof-of-stake криптовалюта...». Це означає, що у великих обчислювальних потужностях для захисту мережі немає потреби. Час кожного підтвердження транзакції PeerCoin становить менше хвилини, що в рази швидше порівняно з біткойн, де на підтвердження в середньому потрібно біля 10 хвилин. «Доказ частки» забезпечує захист протоколу PeerCoin за допомогою децентралізованого процесу «карбування», тоді як біткойн використовує процес генерації нових монет – майнінг (англ. Mining), що вважається досить витратним і енергоємним. У ході розробки проекту PeerCoin процес карбування був оптимізований з метою посилення безпеки і колосальної економії електроенергії. Тому що тут надійніше той, хто має більше монет, а не той, у кого потужніша відеокарта або ціла ферма відеокарт.

Сфера використання: засіб обігу і засіб платежу. Спосіб взаємодії з іншими електронними криптовалютами на біржах. Можливість пасивного заробітку в розмірі 1% на рік від обсягу накарбованих монет при залученні свого комп'ютера на підтримку пирингової мережі.

Поточний курс: $2. 

Максимальна кількість штук, що можуть випустити: немає обмежень на кількість створюваних монет.

Перспективи розвитку: валюта швидше за все зійде з дистанції, але технологія доповнить розрахунки в криптовалюті новим більш швидким і досконалим алгоритмом підтвердження транзакцій у частині альтернативного і набагато менш енергоємного способу підтвердження транзакцій у децентралізованих мережах.

Через п'ять років технологія Proof of Work, яку використовує біткойн, через постійне ускладнення обчислень стане досить дорогою та енергоємною, а розмір винагороди, навпаки, скорочуватиметься вдвічі кожні чотири роки. Валюта стане прабатьком безлічі нових криптовалют різних країн по мірі їхнього входження в екосистему електронних грошей, бо на відміну від біткойна і LiteCoin у алгоритмі створення вона не містить обмежену функцію еліптичних кривих замкнутого циклу, і такі монетки зможуть «карбувати» у міру зростання економіки країни, її грошової бази, грошової маси і мультиплікатора.

Ріпл (Ripple, XRP)

Чим платити в майбутньому: топ-5 криптовалют світу
Фото Shutterstock

Особливості: універсальний протокол обміну різних криптовалют RTXP. XRP – це проміжна внутрішня криптовалюта. Якщо два контрагенти не можуть знайти спільну валюту/комбінацію шлюзів, вони можуть скористатися XRP як нейтральною валютою без будь-яких ризиків контрагентів. Мережа Ripple не прив'язана до жодної конкретної валюти. Користувачі можуть використовувати свою кращу валюту, чи то долар США, BTC, XRP або щось інше.

Сфера використання: універсальний інструмент обміну однієї цінності, вираженої в певних одиницях вартості, на іншу цінність через децентралізовану систему маркет-мейкерів і найкоротший маршрут конвертованості.

Минаючи ланцюжок проміжних учасників, ручного виходу на угоди, протокол сам оптимізує трафік, розраховуючи оптимальні вузли (як найкоротший маршрут у автонавігаторі) і пропонує найкраще рішення для користувачів.

Поточний курс: $0,2.

Максимальна кількість штук, що можуть випустити: 100 млрд монет.

Перспективи розвитку: сама монета XRP не представляє жодного інтересу. Цікавий RTXP-протокол.

Подібно до протоколів HTTP і SMTP, завдяки яким в мережі інтернет з'явилася можливість заходити на будь-які сайти і відправляти електронні листи на будь-які домени, з'явиться єдиний протокол «валютообмінних» і не тільки конверсійних операцій – протокол RTXP (Ripple Transaction Protocol). Обмінювати можна буде все, що сконцентровано в цифровому представленні та має споживчу і мінову вартість. Відправив долари – отримав ієни або біткойни.

На початковому етапі протокол дуже допоможе в організації конверсії фіатних валют на платіжних картах VISA, MasterCard у нефіатні криптовалюти, а також, навпаки, забезпечить вихід клієнтів з криптовалюти в традиційні. З ростом платіжної індустрії та нового протоколу «еквайрингу» (акцептансу) роль протоколу однозначно посилиться, і система буде самостійно шукати найбільш вигідних маркетплейсерів за курсом з тисяч ask-ів і bid-ів та вибудовувати найкоротший ланцюжок посередників, здешевлюючи тим самим крос-курс для клієнтів мережі автоматично, розраховувати між собою продавців і покупців, що працюють в різних валютних економіках.

Наприклад, клієнт намагається продати долар за ієни, а інший – навпаки. Система знайде усі ланцюжки вузлів, що пов'язують цих двох бажаючих, і, наприклад, таких ланцюжків може бути мінімум п'ять. Протокол RTXP визначить, по-перше, найкоротший ланцюжок, а по-друге, найбільш вигідний запропонований маркетплейсерамі крос-курс. Таким чином, стане можливим відправляти одну валюту і автоматично отримувати іншу. Найкращу ціну конверсії на момент угоди грошовий протокол визначить самостійно за частки секунди.

Етеріум (Ethereum, ETH)

Чим платити в майбутньому: топ-5 криптовалют світу
Фото Shutterstock

Особливості: Етеріум – відкрита програмна платформа на основі технології блокчейна, яка дозволяє розробникам створювати і розгортати децентралізовані додатки. Це технологічна блокчейн-платформа нового покоління. Має свою валюту – етер. На платформі Етеріума створюються додатки для широкого кола послуг та сфер. Зараз на цій технології вже існує декілька дуже перспективних розробок і платформ:

Weifund надає відкриту платформу для збору коштів, де використовуються «розумні контракти». Вона дозволяє перетворити внески в підкріплені контрактом цифрові активи, що можна використовувати, купувати або продавати в межах екосистеми Етеріума.

Uport пропонує користувачам безпечний і зручний спосіб контролю особистої інформації. Замість того щоб покладатися на державні інститути і передавати інформацію третім особам, користувачі самі контролюють, хто може отримати доступ до їхньої особистої інформації і використовувати її.

BlockApps пропонує підприємствам простий спосіб створення і розгортання блокчейн-додатків і управління ними. Від етапу підтвердження концепції до створення систем повномасштабного виробництва та інтеграції з колишніми системами BlockАpps надає всі інструменти, необхідні для створення приватних і публічних блокчейн-додатків галузевого масштабу.

Provenance використовує Етеріум, щоб внести прозорість в ланцюжки поставок. Шляхом відстеження походження та історії продуктів проект прагне створити відкриту і доступну структуру даних, яка дозволить споживачам приймати більш зважені рішення при покупці продуктів.

Augur – це платформа з відкритим вихідним кодом для створення ринків передбачень, що дозволяє прогнозувати події та отримувати за коректні прогнози винагороду. Прогнози щодо майбутніх подій у світі, наприклад, хто переможе на наступних виборах у США, розроблюються шляхом торгівлі віртуальними частками. Той, хто купує частки правильного прогнозу, отримує грошову винагороду.

Існує біля 1500 проектів на цій платформі, і їхня кількість стрімко зростає.

Сфера використання: протокол посилить можливість використання інтернету речей, удосконалить технологію KYC для банків в онлайні, допоможе в боротьбі з відмиванням грошей (ланцюжок транзакцій буде видно по об'єкту фінансового моніторингу повністю), з'являться сучасні технології ідентифікації, посилиться і автоматизується наглядова система моніторингу і функція контролю потоків грошових коштів ряду центральних банків країн – учасниць Базельської угоди (до речі, цим і багатьом іншим моментам буде присвячений новий бестселер Брета Кінга Bank 4.0, який він обіцяє видати до кінця 2017 року).

Винахід Віталіка Бутеріна насправді запровадив концепцію загальної ідентифікації у всесвітню мережу інтернет, яка по-справжньому персоніфікує життя кожної людини в соціальному, правовому, політичному і демографічному аспектах її життєдіяльності вже в електронному співтоваристві.

Поточний курс: $231.

Максимальна кількість штук, що можуть випустити: немає обмежень на кількість створюваних монет.

Перспективи розвитку: система банківських рахунків серйозно зміниться. Рахунок, швидше за все, буде єдиним у клієнта, і банк буде провайдером (маркетплейсером) для цього рахунку. Можливість переводити і платити гроші за контрактом з певними умовами, можливість отримання доступу до кредиту як до банківського гаманця, з яким також буде укладено електронний контракт.

Етеріум дасть поштовх у розвитку фондового ринку в усьому світі (будь-який громадянин може брати участь в IPO найбільш шанованої компанії в світі). Угоди купівлі-продажу активів можна буде здійснювати без фізичної поїздки в країну придбання. Титул права власності на актив буде зберігати протокол Еthereum. У нотаріуса буде обов'язково доступ в таку систему, на випадок необхідності доказу володіння активом при фізичному знищенні файлів у системі клієнта або втрати ним електронних ключів для особистого кабінету. Уряди побудують електронний електорат і голосувати на виборах можна буде з особистого кабінету вдома, що буде розгорнутий у хмарі в захищеному середовищі.

Пошириться інтернет речей: банківські рахунки будуть у вашому холодильнику, автомобілі, електричному лічильнику, як зараз у мобільному телефоні. Програма сама поповнить запаси продуктів харчування в холодильнику, розрахується за витрачену електроенергію за лічильником і оплатить штраф за перевищення швидкості, лише відзвітувавшись перед нами за фактом. Після всього цього рахунки речей автоматично поповняться з материнського рахунку (тобто нашого основного або зарплатного) рекурентним списанням з нього в певну дату місяця за заздалегідь прописаним алгоритмом (розумним контрактом).

Сама монета «етер» не отримає належного поширення, протокол Еthereum розвинеться куди далі, ніж служитиме звичайною платформою для існування своєї власної криптовалюти. Тим більше що її необмеженість не становитиме особливої цінності, адже майнери там не працюватимуть на голому ентузіазмі. У цьому протоколі вони перетворяться на хедж-брокерів, продаючи етер і уникаючи «газів» – важкоздійсненних або порожніх «дурних» контрактів. Одні брокери будуть етер перепродавати, інші – втрачати, отримуючи «гази», але їхня активність у цілому буде джерелом підтримки працездатності всієї мережі постійно, 24/7, 365 днів, роками, десятками і сотнями років.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло