Обережно, шахраї: що потрібно знати про внутрішні правопорушення у компанії

Обережно, шахраї: що потрібно знати про внутрішні правопорушення у компанії

І як у сучасних умовах виявляти та попереджати шахрайства в компанії

Этот материал также доступен на русском языке
Обережно, шахраї: що потрібно знати про внутрішні правопорушення у компанії
Фото Shutterstock

«Потрібно вміти працювати з тим людським матеріалом, який є в наявності. Інших людей нам не дадуть», – це один з відомих виразів В.І. Леніна, якого журнал Time включив у сотню найвидатніших людей ХХ століття в категорії «Лідери і революціонери».

І зерно правди в такому формулюванні є. Ми можемо відбирати для компанії кадри з інших міст, регіонів, держав, але... Люди – не просто істоти, які логічно міркують. Нерідко ці сповнені забобонів емоційні створіння у своїх вчинках керуються гординею та пихою.

Тому розраховувати на те, що в компанії не буде шахрайства, крадіжок, корупції, варто, напевно, лише в тому випадку, коли виробництво і адміністрування будуть повністю автоматизовані.

Власник і служба безпеки компанії апріорі повинні бути готові до скоєння правопорушень персоналом.

Що говорить статистика? Британська аудиторсько-консалтингова компанія EY проводила декілька досліджень щодо цього питання, за результатами яких отримано такі висновки:

1) щорічно компанії втрачають до 5% свого прибутку;

2) близько 50% випадків шахрайства визначається завдяки повідомленням співробітників і третіх осіб;

3) з моменту початку вчинення злочину і до моменту його виявлення проходить в середньому 1,5 року.

Як попередити шахрайство в компанії? Про те, яким чином проводити внутрішньокорпоративні службові розслідування, яка черговість дій і пріоритетність завдань при розгляді, вже багато сказано. Тому пропонуємо обговорити бачення того, як у сучасних умовах знаходити рішення з виявлення та попередження шахрайства в компанії.

Є два варіанти: складання карти ризиків і перехід до автоматизації процесів.

Розглянемо докладніше. Карта ризиків, крім того, що наочно надає ідентифіковані ризики з вмістом їхніх характеристик і опису, є інструментом прогнозування подій для компанії. І не тільки тих, що пов'язані з шахрайством.

Для того щоб скласти якісну карту ризиків, необхідно провести аналіз попередньої діяльності компанії не менше ніж трирічної давності. При цьому під час складання карти слід враховувати поточні зміни в законодавстві, економічному середовищі і тенденції галузі.

Що потрібно знати про автоматизацію процесів? Багато компаній – провідні виробники програмного забезпечення пропонують свої рішення, такі як вдосконалені сучасні ERP-системи і системи Fraud Management. Так, грамотне використання ERP-систем дає можливість вивільнити оборотні кошти, оптимізувати завантаження основних виробничих потужностей, а також знизити нормативи запасів готової продукції та основної виробничої сировини. Поліпшення зазначених параметрів істотно підвищує рівень контролю над процесами і зводить до мінімуму можливість шахрайських операцій.

Якщо говорити про рішення Fraud Management, то воно надає можливість виявляти шахрайство на початкових етапах і таким чином знижувати показники фінансових втрат. В основі Fraud Management закладений принцип дії «великих даних».

Що важливо? Подібні проекти дуже складні й існує маса прикладів, коли їх впровадження зазнало повного фіаско. Так само, як і інше: якщо занадто захопитися запуском інформаційних технологій, то система процесів настільки ускладнюється, що не принесе очікуваного результату. При цьому витрати на закупівлю і реалізацію проекту будуть досить відчутні. Тому важливий баланс, адже ключові проблеми під час впровадження виникають через людський фактор.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті