mind
Чи може друге громадянство допомогти у вирішенні податкових питань

Чи може друге громадянство допомогти у вирішенні податкових питань

Як отримати паспорт або посвідку на проживання в іншій країні

Цей матеріал також доступний російською
Чи може друге громадянство допомогти у вирішенні податкових питань
Фото pixabay.com

Наприкінці поточного року Україна має намір приєднатися до Багатосторонньої угоди з автоматичного обміну податковою інформацією. За словами міністра фінансів Олександра Данилюка, кероване ним міністерство вже розробило Дорожню карту імплементації мінімального стандарту Плану дій BEPS, мета якого – боротьба з податковими ухильниками на міжнародному рівні.

У зв'язку з цим для багатьох заможних громадян країни стане актуальним ретельніше податкове планування – аби зменшити фіскальне навантаження, не виходячи за рамки правового поля. Серед ефективних інструментів міжнародного податкового планування експерти виділяють альтернативне громадянство та/або посвідку на проживання за кордоном.

Люди, які одночасно є громадянами двох і більше держав, або мають дозвіл на проживання в декількох країнах, отримують більше можливостей для оптимізації оподаткування та забезпечення конфіденційності банківських транзакцій і інвестицій. Катерина Мавренкова, керуючий партнер Henley & Partners Switzerland AG, розповідає про варіанти отримання другого громадянства і про країни, в яких українські громадяни можуть отримати альтернативний паспорт.

Де пропонують «другий» паспорт? Багато країн світу зацікавлені в заможних платниках податків і пропонують іноземним громадянам-резидентам істотні податкові пільги. Саме такі юрисдикції цікаво розглядати з точки зору альтернативного податкового резидентства.

Мальта і Кіпр, наприклад, мають привабливі умови оподаткування як фізичних, так і юридичних осіб, і одночасно передбачають можливість отримати європейське громадянство через інвестиції. У цих державах існують спеціальні режими оподаткування (non-domicile tax resident) іноземних громадян – податкових резидентів.
 
Які можливості для податкового планування це дає? Мальтійський статус податкового резидента без доміцилія (юридично значущого місця проживання особи або місцезнаходженням організації. – ред.) вимагає від платника податків сплати податку тільки з тих доходів, джерело яких знаходиться в країні. Доходи з іноземних джерел оподатковуються в тому випадку, якщо вони переведені на Мальту. На острові немає податку на приріст капіталу, а також відсутні податки на спадщину, дарування і розкіш.
 
Наявність статусу податкового резидента без доміцилія на Кіпрі дає його власникові можливість не сплачувати податок на доходи фізичних осіб та податок на потреби оборони з пасивних видів доходу. Наприклад, з відсотків по депозитах у банках, роялті та дивідендів, незалежно від їх джерела. На Кіпрі також відсутній податок на майно, спадщину та дарування.
 
Обидві ці країни можуть бути цікаві громадянам України і з точки зору оподаткування юридичних осіб. Розмір необхідних інвестицій для отримання громадянства Мальти – від 1 млн євро, Кіпру – від 2 млн євро. Процес отримання паспорта займає від шести місяців (на Кіпрі) до двох років (на Мальті), що істотно менше стандартного процесу натуралізації.
 
Нові програми. Ще один цікавий варіант для громадян України – громадянство Сент-Кітс і Невіс. У країні відсутні прибутковий податок, податок на приріст капіталу, спадщину та дарування. Уряд гарантує безподаткову репатріацію прибутку, надає деякі податкові пільги для місцевих компаній і знижені ставки митних зборів. Паспорт країни можна отримати за інвестиції від $250 000 (благодійний внесок) або від $400 000 (інвестиції в нерухомість).
 
23 вересня 2017 року уряд Сент-Кітс і Невіс схвалив пропозицію щодо введення нової опції для участі в програмі «Громадянство через інвестиції». Сім'я з чотирьох осіб може отримати громадянство країни, зробивши благодійний внесок у розмірі $150 000 до Фонду допомоги постраждалим від урагану «Ірма». Пропозиція дійсна до кінця березня 2018 року.
 
Де можна отримати посвідку на проживання? Для тих, кому друге громадянство не підходить, ті ж Мальта і Кіпр пропонують посвідку на проживання через інвестиції. Сума інвестицій для її оформлення істотно нижча – від 300 000 євро.

Інвестиційні програми резидентства діють у Латвії, Великобританії, Іспанії, Португалії, Греції та інших країнах. Перераховані юрисдикції відрізняються м'якими режимами оподаткування.
 
Швейцарія досить легко видає посвідку на проживання заможним іноземним громадянам в обмін на їхнє зобов'язання сплачувати щороку фіксовану суму прибуткового податку, а Монако й ОАЕ і зовсім не обкладають своїх резидентів податками.
 
Зростаюча актуальність. Усі вищевказані програми користуються популярністю серед громадян України. Наприклад, 2016 року 9% від усіх заяв на отримання посвідок на проживання у Латвії через інвестиції припадали на українців.

Багато країн підписали з Україною договір про уникнення подвійного оподаткування, що захищає платників податків від повторної виплати податків в обох юрисдикціях.
 
При вирішенні отримати друге громадянство тієї чи іншої країни або оформити посвідку на проживання необхідно уважно вивчити особливості її податкової системи. Оскільки кожна ситуація індивідуальна, а міжнародне податкове планування вимагає спеціальних знань і професійного аналізу.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті