Чому варто прочитати книгу «Стратегія і товстий курець»
Найкращі книги з економіки
Спецпроект за підтримки компанії ДТЕК

Чому варто прочитати книгу «Стратегія і товстий курець»

Як досягти амбітних бізнес-цілей, водночас схуднувши та кинувши курити

Цей матеріал також доступний російською
Чому варто прочитати книгу «Стратегія і товстий курець»
Фото Cassidy Kelley Follow/unsplash

Mind продовжує публікувати колонки від українських топ-менеджерів в рамках проекту Рейтинг книг з економіки за 20 напрямками. У цих статтях автори діляться своїми літературними вподобаннями та книгами, які розкривають сутність ведення бізнесу і пояснюють економічні явища.  

Наразі полиці книжкових магазинів переповнені різноманітними теоретичними посібниками на тему, як досягти успіху в тій чи іншій сфері. Або книгами, після прочитання котрих ти за ніч маєш стати акулою бізнесу чи майстром пера.

На думку Михайла Шурінова, директора «Філіп Морріс Сейлз енд Дистріб'юшн», вчитися треба у кращих. У тих, хто сам досяг результатів у своїй роботі та застосував доступну нам теорію у власних проектах; у тих, хто володіє майстерністю пояснити навіть найскладніші та незрозумілі речі просто, зрозуміло й на прикладах. 

Саме про доступні рекомендації – бестселер Девіда Майстера «Стратегія і товстий курець. Як нарешті зробити те, що буде вам корисним». Девід Майстер – один з найдорожчих бізнес-консультантів у світі. Напевне, таке зухвале позиціонування самого себе є виправданим, якщо людина здатна показати модель досягнення бажаних цілей та результатів у бізнесі на прикладі мотивації схуднути й позбутися шкідливих звичок.

Оригінальна назва: «Strategy and the Fat Smoker: Doing What's Obvious but not Easy» by David H. Maister

Видавництво: «Манн, Іванов і Фербер» 

Рік: 2013

Вся книга максимально відповідає одному з прикладів, наведених в її перших розділах. Суть – у наступному: ви ніколи нікого нічому не зможете навчити, базуючись лише на теорії. Ви можете відвідати безліч лекцій та майстер-класів від так званих «професіоналів», котрі начиталися розумних книжок, але ніколи не випробовували свої теорії та рекомендації в умовах реальної роботи. Ви ризикуєте просто витратити свій час, тому що в теорії ми всі знаємо, що потрібно робити для досягнення цілей.

Наприклад, люди із зайвою вагою чудово розуміють, що запорука гарного зовнішнього вигляду – це правильне збалансоване харчування, відмова від спокус (ті ж самі газовані напої, джанк фуд тощо) та систематизовані фізичні навантаження. А от де знайти мотивацію для першого кроку та не здатися після кількох тренувань, дозволивши собі трохи «розслабитися» – це вже зовсім інше питання.

Чому варто прочитати книгу «Стратегія і товстий курець»

Мотивація та розуміння системи кроків для реалізації цілей – сталий must have для успіху в будь-якій справі чи сфері. Друга важлива ідея книги «Стратегія і товстий курець» – це вміння мислити на довгострокову перспективу, не розпиляючись на короткострокові разові дії. Це як розуміння того, що не палити один день, а наступного дня викурити ще більше, ніж зазвичай, не принесе жодних змін у ваше повсякдення. 

Кожна компанія має розуміти свою цінність на ринку та вміти відмовляти у пропозиціях, які не відповідають професіональному курсу чи не несуть стратегічної перспективи.

Досить вдало цю гіпотезу Майстер показує на прикладі з McDonald’s: «Якщо клієнт цінує низьку вартість та швидке обслуговування, конкурувати з McDonald’s йому буде складно, оскільки робота мережі оптимізована з урахуванням певного позиціонування на ринку. Якщо, наприклад, клієнт прийде в McDonald’s та промовить: «Щось сьогодні піци хочеться», – він не почує у відповідь: «Звісно! Це дозволить нам підвищити сьогоднішній прибуток. Зараз я вимкну гриль та приготую вам піцу». Йому скажуть: «Вибачте, але ми не можемо задовольняти будь-які потреби та забаганки. Давайте ми покажемо, де неподалік є потрібний вам заклад». На власному гіркому досвіді компанії розуміють, що спроби задовольнити усі можливі сегменти ринку ведуть до певного занепаду бізнесу».

Мистецтво мотивації працівників хотілося б розглянути у продовження теми про досягнення успіху. Адже саме від роботи вашої команди залежить кінцевий результат. Майстер пропонує незамінні для керівників моделі роботи (і неважливо, чи ви топ-менеджер, чи керівник невеликої групи). Мова про так званий принцип «ми всі в одному човні». Простіше кажучи, про готовність керівника почати зі змін у собі. Тобто, якщо керівник хоче домогтися більш якісної роботи від підлеглих, він має переконати їх, що й сам несе відповідальність за ефективне виконання своїх обов’язків.

Детальніше ця ідея описана на прикладі з Джейєм Бертрамом, директором рекламного агентства TBWA в Торонто. Він попросив усіх працівників анонімно, але чесно надати коментарі та враження від робочої атмосфери, процесів офісу, а найголовніше – оцінити його самого як менеджера. Після цього Бертрам оголосив, що якщо протягом року він не доб’ється збільшення показників по всіх трьох критеріях на 20%, то звільниться. У результаті, почавши сам вдосконалюватися як менеджер, Бертрам отримав і бажання розвиватися від своїх підлеглих.

Книга містить 18 глав, розділених на чотири тематичні блоки: Стратегія, Стосунки з клієнтами, Управлінське мистецтво та Підбиття підсумків. Кожен з блоків описує важливі моменти особистісного та професійного становлення. Автор зрозуміло та аргументовано пояснює:

  • що собою представляє стратегічне планування, і що ефективність полягає не в розумінні того, що потрібно робити, а в ряді дій, обов’язкових для постійного виконання;
  • як компанія та кожен з її представників, починаючи з гендиректора та закінчуючи наймолодшим менеджером, повинні ставитися до внутрішніх робочих процесів, клієнтів, партнерів, підрядників та один до одного;
  • актуальність розуміння в компанії про складові бізнесу: маркетинг, комунікації, систему продажів, потреби ринку тощо;
  • що потрібно знати про управління – як управляти компанією та її працівниками, особистими звичками й потребами та багато іншого.

Кому буде цікава книга? Ця книга є своєрідною шпаргалкою у комунікації, побудові систем взаємодії, правильному визначенні цілей та можливостей для їхньої реалізації, а найголовніше – у силі мотивації. Прочитати її варто кожному, хто має амбіції до успіху, незалежно від віку, соціального статусу, посади. Тим паче, що книга «Стратегія і товстий курець» написана зрозумілою та легкою для сприйняття мовою – як оригінал, так і адаптований переклад.

Ну, а от питання, як саме автор зміг схуднути та покинув палити, все ж таки залишимо без відповіді. Нехай простягнута до книжкової полиці рука стане вашим першим кроком у досягненні поставленої мети.  

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті