Газова арифметика: як самостійно встановити лічильник

Газова арифметика: як самостійно встановити лічильник

Навіщо це робити та які моделі приладів обліку газу доступні українському споживачеві

Цей матеріал також доступний російською
Газова арифметика: як самостійно встановити лічильник
Фото: volyn24.com

На українців очікує підвищення цін на газ, перший етап якого, найімовірніше, відбудеться вже у квітні цього року. А поки уряд готується до дискусії з Міжнародним валютним фондом, на який саме період розтягнути підвищення тарифів, що мають відповідати ринковій вартості газу.

Промисловість і бізнес в Україні давно купують газ за ринковими цінами, і, відповідно, ведуть його строгий облік. А ось населення, бюджетні та соціальні організації, теплокомуненерго залишаються для облгазів та інших постачальних компаній найбільш «неврахованими» споживачами, завдяки яким можна проводити маніпуляції з газом. Наприклад, продавати газ промисловим споживачам і списувати його на потреби населення. Бо за населення і теплокомуненерго частково продовжує платити уряд у вигляді пільг і субсидій.

Чи стане підвищення тарифів рішенням проблеми раціонального використання газу в країні – складно сказати. Але воно може ще значно збільшити прибутки газопостачальних компаній. Останні 20 років різні уряди намагаються зобов'язати власників облгазів встановити прилади обліку на кожному етапі постачання газу, включно з лічильниками у квартирах усіх споживачів. І 20 років облгази знаходять безліч причин та відмовок цього не робити.

Однак підвищення тарифів на газ може об'єднати уряд і населення в бажанні швидше поставити всі витрати блакитного палива в країні під повний контроль. Першому дуже не хочеться збільшувати витрати на пільги і субсидії, другому – платити за приписувані «зі стелі» кубометри. Врешті-решт порятунок потопаючих – справа рук самих потопаючих. Mind вирішив дізнатися, чи може споживач самостійно встановити у квартирі лічильник і як грамотно провести цю процедуру. Розповідає Дмитро Кисельов, старший юрист  практики нерухомості та будівництва ЮФ Integrites.

Чи є законодавча база для встановлення лічильників? Повсюдне встановлення вимірювальних приладів і облік споживання газу як постачальниками, так і споживачами є одним із механізмів економії газу. До того ж це дозволить скасувати практику перекладання втрат у системі на кінцевих споживачів, а постачальники і органи контролю бачитимуть, де відбуваються втрати, та вживатимуть заходів для їхнього усунення.

Нормативна база для впровадження такого механізму вже давно існує – це Закон України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» (від 16.06.2011, останні зміни – від 21.12.2017). 

Так, відповідно до статті 2 цього закону, суб'єкти господарської діяльності, які здійснюють розподіл природного газу на відповідній території (обл- і міськгази), самі оснащують споживачів природного газу – фізичних осіб (населення) індивідуальними лічильниками газу. Загальнобудинковий лічильник газу може бути встановлений лише за згодою співвласників багатоквартирного будинку.

Згідно статті 3, фінансування робіт з оснащення лічильниками газу населення здійснюється за рахунок:

  • коштів суб'єктів господарської діяльності, які здійснюють розподіл природного газу на відповідній території;
  • коштів відповідного бюджету, крім коштів місцевих бюджетів;
  • інших джерел, не заборонених законодавством.

Як самостійно встановити лічильник? Побутові споживачі природного газу – фізичні особи (населення) можуть не чекати, коли облгаз прийде до них встановлювати лічильник (або якщо не подобається пропонована модель лічильника), а самостійно придбати індивідуальний газовий лічильник із переліку сертифікованих та встановити відповідно до процедури.

Слід звернути увагу: лічильник обов'язково повинен встановлювати сертифікований фахівець газової компанії-постачальника, оскільки необхідно скласти акт установки лічильника. Сам лічильник має бути правильно опломбований і зареєстрований.

І у такому випадку абонент може розраховувати на компенсацію своїх витрат за рахунок коштів, які він сплачує за тарифом на розподіл природного газу (так звана абонплата) протягом 12 місяців.

У разі відмови з боку газової компанії прийняти на облік або встановити самостійно куплений лічильник абонент може звертатися до суду або у Національну комісію з енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ), бо це є порушенням.

Після проведення перевірки і складання відповідного акту до облгазу або міськгазу буде застосовано попередження, а у випадку відсутності будь-яких позитивних дій з боку постачальника газу він буде оштрафований на 25 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (станом на 2018 рік це 22,025 млн грн).

Які санкції загрожують споживачеві за невстановлення лічильника? Суб'єкти господарської діяльності, які здійснюють розподіл природного газу на відповідній території (обл- і міськгази), зобов'язані встановити населенню індивідуальні газові лічильники до 1 січня 2021 року.

У разі невстановлення населенню у вищевказані терміни лічильників газу з вини суб'єктів господарської діяльності, які здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, перекривати газ таким споживачам забороняється, а його облік до моменту встановлення лічильників газу здійснюється за нормами споживання, встановленими КМУ.

Якщо ж абонент сам відмовляється від встановлення індивідуального газового лічильника, йому просто перекриють газ з 1 січня 2021 року (крайній термін для встановлення індивідуальних лічильників).

Який лічильник обрати? В Україні наразі сертифіковано досить велику кількість приладів обліку газу (лічильників).

Лічильники існують декількох видів: ротаційні, електронні, об'ємні і мембранні. Конкретний вид лічильника має визначатися, виходячи з кожної конкретної ситуації та вимоги споживача. Оскільки технічні характеристики лічильників різняться, то їхнє правильне застосування мають визначати технічні фахівці.

Зі свого боку, Mind пропонує список сертифікованих на території України лічильників. Згідно з Державним реєстром засобів вимірювальної техніки (актуально до 01.01.2019), нижче наведено список лічильників, які призначені для побутового використання у житлових приміщеннях.

Назва ЗВТ Умовне позначення ЗВТ Виробник Номер за Держреєстром
Лічильник газу Г4 «Берестье» СП «Бемкромгаз» ТОВ, Республіка Білорусь РБ 03 07 0195 02
Лічильник газу Г2,5 «Берестье» СП «Бемкромгаз» ТОВ, Республіка Білорусь РБ 03 07 0443 03
Лічильник газу Г6 «Берестье» СП «Бемкромгаз» ТОВ, Республіка Білорусь РБ 03 07 0709 02
Лічильник газу КГ4 «Берестье» СП «Бемкромгаз» ТОВ, Республіка Білорусь РБ 03 07 0710 03
Лічильник газу мембранний ВК2006-1-2-U типорозміру G4 ВАТ «Рівненський радіотехнічний завод», м. Рівне У2346-06
Лічильник газу роторний G10 РЛ ДП «Новатор», м. Хмельницький; Агрегатний завод, м. Красилів Хмельницької обл.; ПАТ «Івано-Франківський завод «Промприлад»; ДП завод «Арсенал», м. Київ; ПАТ «Ямпільський приладобудівний завод», м. Ямпіль Вінницької обл. У869-10
Лічильник газу роторний G2,5 РЛ ДП «Новатор», м. Хмельницький; ДП завод «Арсенал», м. Київ; ПАТ «Ямпільський приладобудівний завод», м. Ямпіль Вінницької обл.; Агрегатний завод, м. Красилів Хмельницької обл. У1070-10
Лічильники газу ВР типорозмірів G2,5 та G4 ДП «Жулянський машинобудівний завод «Візар», м. Вишневе Київської обл. У870-06
Лічильники газу G4 ВІЗАР, G6 ВІЗАР ДП «Жулянський машинобудівний завод «Візар», м. Вишневе Київської обл. У708-15
Лічильники газу мембранні МКМ-U типорозмірів G1.6, G2.5 СП «Премагаз Кромшрьодор-Україна», м. Лубни Полтавської обл. У881-97
Лічильники газу мембранні МКМ-U типорозмірів G4, G6 СП «Премагаз Кромшрьодер-Україна», м. Лубни Полтавської обл. У882-97
Лічильники газу мембранні Kalekalip СУТП ТОВ «Калекаліп Україна», м. Харків У1122-06
Лічильники газу мембранні GALLUS Завод фірми Itron France, Франція У1562-15
Лічильники газу мембранні ОКТАВА ДП завод «Генератор», м. Київ У2116-15
Лічильники газу мембранні MGM-UA ТОВ «НВП «Вимірювальні системи», м. Київ У2513-15
Лічильники газу мембранні GS… Промислово-виробнича компанія Gas Souzan, Ісламська Республіка Іран У2646-13
Лічильники газу мембранні G25…, G40… Завод фірми Itron GmbH, Німеччина У2781-15
Лічильники газу мембранні ACD… Завод фірми Itron GmbH, Німеччина У2782-15
Лічильники газу мембранні ArmoGaz QK 2000 Фірма Qianwei Kromschroder Meters (Chongqing) Co. Ltd., КНР У3006-12
Лічильники газу мембранні GF-1 OKTAVA ДП завод «Генератор», м. Київ У3205-12
Лічильники газу мембранні GF-1V OKTAVA ДП завод «Генератор», м. Київ У3206-12
Лічильники газу мембранні НІК 5500… ТОВ «НІК-електроніка», м. Київ У3512-14
Лічильники газу мембранні ZT Компанія Zhejiang Chint Instruments & Meter Co., Ltd, КНР У3623-15
Лічильники газу мембранні GALLUS 2000-U ДП «Айтрон Україна», м. Київ У483-14
Лічильники газу мембранні ОКТАВА-А ДП завод «Генератор», м. Київ У484-15
Лічильники газу мембранні UG G…, UG T G…, 6G6, Uniflo G…ET, UG G… HybridSmart, UG T G… HybridSmart Фірма Apator Metrix S.А., Польща У495-15
Лічильники газу мембранні BK…, BK…T Фірма Elster s.r.o., Словаччина, Німеччина У561-15
Лічильники газу мембранні МКМ-UМ ПАТ «Мукачівприлад», м. Мукачеве Закарпатської обл. У691-13
Лічильники газу мембранні САМГАЗ ТОВ «Самгаз», м. Рівне У715-12
Лічильники газу роторні ТЕМП ТОВ «НВФ «Темп», м. Івано-Франківськ У1381-15
Лічильники газу роторні GMS ДП завод «Арсенал», м. Київ У1699-15
Лічильники газу роторні GMS-ARSENAL ДП завод «Арсенал», м. Київ У1801-13
Лічильники газу роторні G10РЛ-Ех ДП «Новатор», м. Хмельницький У2375-15
Лічильники газу роторні OMEGA VI Фірма vemm tec Messtechnik GmbH, Німеччина У3510-14
Лічильники газу роторні РГК-Ех, РГА, РГА-Ех, РГС-Ех ПАТ «Івано-Франківський завод «Промприлад» У121-15
Лічильники газу роторні DELTA, DELTA S-Flow Завод фірми Itron GmbH, Німеччина У372-15
Лічильники газу роторні DKZ (RVG), DKZ (RABO) Фірма Elster s.r.o., Словаччина У562-14
Лічильники газу роторні G4 РЛ (G6 РЛ) ДП завод «Арсенал», м. Київ; ПАТ «Ямпільський приладобудівний завод», м. Ямпіль Вінницької обл.; ПАТ «Івано-Франківський завод «Промприлад»; ДП «Новатор», м. Хмельницький; Агрегатний завод, м. Красилів Хмельницької обл. У845-10
Лічильники газу роторні з електронним відліковим пристроєм ЕГЛ ПАТ «Ямпільський приладобудівний завод», м. Ямпіль Вінницької обл. У2038-15

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті