Напередодні змін: як підготуватися до вільного ринку електроенергії

Напередодні змін: як підготуватися до вільного ринку електроенергії

Яким чином комерційні споживачі мають діяти в листопаді-грудні 2018 року

Этот материал также доступен на русском языке
Напередодні змін: як підготуватися до вільного ринку електроенергії
Фото: pixabay

Якщо ви не підпадаєте під категорію побутового або малого непобутового споживача електроенергії, вам варто знати, що вже з грудня на вас чекають значні зміни. І готуватися до них варто починати вже сьогодні. На жаль, відповідної інформаційної кампанії на загальнонаціональному рівні так і не було проведено. Тому Владислав Яковенко, керівник відділу електроенергії «ДТЕК Трейдинг», спеціально для Mind сформував перелік основних порад, які стануть у пригоді великим споживачам електроенергії.

Отже, щоб заздалегідь підготуватися до змін на ринку, треба не гаяти час, який залишився. Тож складемо орієнтовний графік дій.

У листопаді 

Дізнатися про зміни, що відбуваються на ринку електроенергії. А саме – реформа ринку передбачає розділення обленерго на дві компанії: постачальника та оператора мереж. Мережі стануть відкритими для інших постачальників, а це означає, що будь-який постачальник зможе поставляти електроенергію в будь-який куток України.

З  липня 2019 року електроенергію можна буде купляти: за двосторонніми договорами; на біржових сегментах ринку: на добу наперед (поставка на наступний день після закриття торгів), на внутрішньодобовому ринку (поставка в день угоди), на балансуючому ринку (врегулювання небалансів – різниці між законтрактованим обсягом і реально спожитим).

Також на ринку з’являться нові гравці – трейдери. Вони займатимуться операціями купівлі-продажу на ринку без фізичної поставки.

Проаналізувати постачальників. Попри те що змога обрати собі конкретного постачальника з’явиться у вас лише із січня наступного року, а з липня цей постачальник, якщо він має власну генерацію, зможе укласти із вами двосторонній договір, це питання треба опрацьовувати заздалегідь. Особливо це стосується тих випадків, коли споживач не потрапляє під поставки від постачальника універсальної послуги.

Починаючи з листопада можна визначитися із постачальником, провівши якісний відбір, опрацювати договір та на початку грудня вже зробити відповідні повідомлення.

Це питання повністю лягає на плечі споживача, але на ринку багато різних потенційних постачальників. Тому більше слід хвилюватися не за пошук, а за правильний вибір. Основний критерій – наявність у майбутнього партнера достатнього ресурсу під новий ринок. Адже якщо у вашого потенційного постачальника немає гарантованих та стабільних джерел для купівлі електроенергії, через півроку труднощі можуть виникнути й у вас.

Якщо ж постачальника не буде обрано, тоді такий споживач потрапляє в «коло інтересів» так званого «постачальника останньої надії», послуги якого в будь-якому разі коштуватимуть дорожче.

На відкритому ринку трапляється, що трейдингові компанії не можуть витримати коливання цін, оскільки не мають власних активів. Якщо щось станеться з вашим постачальником, вам доведеться докуповувати електроенергію на біржових сегментах ринку,  де ціна буде вищою. Ви як споживач повинні будете для себе оцінити ризики і зробити максимально вигідний і безпечний вибір.

Обравши постачальника, слід укласти з ним контракт. При цьому треба звертати увагу на надійність постачальника, пропоновану ціну, зрозумілу структуру зміни ціни. Для багатьох споживачів це дуже важливо – розуміти, яку ціну закладено в плані на наступний рік, оскільки ця частина собівартості повинна бути відображена в кінцевій ціні реалізації.

У грудні

Змінити підходи до планування і закупівлі електроенергії. Перш за все в новому ринку планується погодинне споживання. Прогнозні обсяги подаватимуться у вигляді профілю і закуповуватимуться з ринку через постачальника, на біржі.

Безпосередньо сама зміна умов отримання електроенергії на роботу підприємства не вплине. Вона швидше позначиться на підході до оплати за електроенергію. Наскільки велике значення мають конкретні цифри в рахунку – справа індивідуальна. Але однозначно нікому б не хотілося при переході на нову модель ринку сплачувати значно більше через некоректне планування.

Підготувати персонал. Відповідальні співробітники мають вміти прогнозувати і контролювати дотримання заявлених потреб. У разі якщо фактичне споживання відхиляється від планового, виникає «небаланс». Його потрібно буде закуповувати на балансуючому ринку, де ціни, вірогідно, будуть максимальними. І навіть врегулювання небалансу потребує обізнаності персоналу.

У липні 2019 року, коли запрацює повноцінний ринок електроенергії, усі великі споживачі повинні розуміти принципи його функціонування, мати професійний персонал та надійного постачальника. В іншому випадку є значні ризики для операційної діяльності підприємства.

Орієнтовний план дій на наступний рік

У 2019 треба зробити наступні важливі кроки:

  • Бути готовим технічно по підприємству: встановити лічильники АСКОЕ/ЛУЗОД, налагодити правильний моніторинг споживання.
  • Налаштувати модель прогнозування погодинного споживання.
  • Побудувати внутрішні процеси, які дозволять оперативно коригувати потреби в енергопостачанні.
  • Усвідомити структуру контрактів та управління відкритою позицією по електроенергії.
Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло