Mindfulness-підхід: чи дійсно існує топ-3 правил продуктивності

Mindfulness-підхід: чи дійсно існує топ-3 правил продуктивності

Від чого краще відмовитися, а на що – звернути увагу

Цей матеріал також доступний російською
Mindfulness-підхід: чи дійсно існує топ-3 правил продуктивності
Pixabay.com

Святковий січень, протягом якого багато українців дають собі відпочити, вже позаду. Настала найкраща пора для того, щоб повноцінно включатись у роботу. Але як наростити власну продуктивність після святкового розслаблення? Чому важливо свідомо робити геть усе, навіть їсти? Та чим погана звичка займатися багатьма справами одночасно? Відповіді на ці та інші запитання спеціально для Mind шукала засновниця проекту Open Mindfulness Роксолана Кравчук. Більше про цей підхід можна дізнатися на заході «Mindfulness: як жити й працювати усвідомлено», що відбудеться 9 лютого.

Mindful eating: коли їсте, просто їжте. Під час традиційних застіль немало з нас наїли та напили більше, ніж потрібно. А тепер відпрацьовують зайві кілограми в тренажерних залах. Та це половина справи. Для того щоб почуватись енергійно, варто усвідомлено підійти до вибору раціону. Можна, наприклад, обрати такий підхід: перерва у споживанні алкоголю (як би ви не шанували червоне сухе); більше овочів (морква, червонокачанна капуста, столовий буряк); жодної випічки та цукру.

А ще суперважливо не лише те, що ми споживаємо, а й як! Не їжте на ходу, смакуйте, відчувайте запах страв, милуйтеся виглядом, дякуйте природі за її щедрість. Відкладіть вбік усі гаджети. Коли їсте, будете присутні в цьому процесі. З таким підходом і зайвого не проковтнете, і почувати себе будете бадьоріше та легше.

Ранкова медитація. Як день розпочнеш, так його і проведеш. Чому б не розпочати з облаштування свого внутрішнього світу? Саме він скеровуватиме вас на ті чи інші дії впродовж дня. Медитація усвідомленості допоможе впіймати хвилю спокою, ясності, зосередженості. З таким настроєм і день не перетвориться з першої ж години на хаос і випробовування вашої стресостійкості.

Для автора впродовж останніх 10 років вправи mindfulness є обов’язковим ритуалом початку дня. Можна стартувати з часової інвестиції в 10 хвилин. Вона швидко почне приносити вам дивіденди у вигляді емоційної стійкості, гарного самопочуття та правильного настроєвого заряду до наступних обіймів з подушкою.

Multitasking vs singletasking. Оберіть останній. Так ви зможете приділити максимум уваги та енергії одному завданню, потім перейдете до іншого. Спробуйте. Це більш продуктивно та дає кращий результат, ніж хапатись за все й одразу. Фокус – ось що важливо. Коли переключаєтеся між робочими проектами, зробіть кількахвилинну перерву. Змініть позицію тіла, пройдіться, вдихніть і видихніть глибоко та розслаблено, відпустіть напруження.

Не перевантажуйте себе даремно. Ми й так чи не цілодобово плаваємо в різноманітних інформаційних потоках та безупинно серфимо соцмережами. Регулярний відпочинок та управління увагою, чому вчить mindfulness, допоможуть не потонути в цьому океані. А ще з навичкою усвідомленості ви зумієте не вигорати емоційно чи професійно, а спалахувати новими ідеями та ентузіазмом до справи, якою займаєтесь.

Довідка: Mindfulness – здатність людини бути повністю присутньою та усвідомленою в теперішньому моменті. Практика уважності допомагає залишатись сфокусованими та не перевантаженими тим, що відбувається довкола, а також дозволяє діяти нереактивнo.

Дослідження в галузі нейронауки підтверджують: вправи з mindfulness тренують префронтальну зону (частину мозку, що відповідає за прийом рішень) і втихомирюють амигдалу (частину лімбічної системи, яка бере участь у формуванні емоцій). Під час практики знижується рівень гормону стресу кортизолу.

Завдяки явищу нейропластичності (перебудові нейрозв’язків), ми можемо змінювати структуру власного мозку. На ділі – відмовлятись від небажаної чи руйнівної поведінки, здобувати нові навички, будувати відмінні моделі взаємодій. Залежно від наших усвідомлених реакцій ми можемо змінювати наші характер, звички і життя.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті