Не під матрац: прості правила інвестування для українців

Не під матрац: прості правила інвестування для українців

Чому не варто вкладати все у криптовалюту

Этот материал также доступен на русском языке
Не під матрац: прості правила інвестування для українців
Pixabay.com

Професор фінансів, автор та викладач програми «Куди подіти валізу з грішми, або Прості правила інвестування» Євген Пенцак у подкасті Києво-Могилянської бізнес-школи розповів про те, куди вкладають свої гроші прості люди з усього світу та до чого тут піца.

Куди вкладати? На жаль, ми стільки років жили у пострадянському просторі, де з інвестиційних варіантів у наших співвітчизників було лише два: покласти на депозит чи купити нерухомість. 

Насправді альтернатив дуже багато. 80% американців прямо або опосередковано інвестують в акції американських компаній, підтримуючи розвиток місцевого бізнесу.  За різними оцінками, на руках в українців знаходиться від $40 млрд до $120 млрд, які жодним чином не задіяні в розвитку національної економіки. І це велика проблема. В останні 5–10 років занепав український фондовий ринок, зменшилася кількість компаній з управління активами. А інвестиційні фонди, якими вони управляють, низвелися до простої податкової оптимізації.

Будемо сподіватися, що скоро і українці отримають доступ до найкращих інвестиційних альтернатив. Вони бувають стратегічними, тобто класичними інвестиціями в так звані інвестиційні фонди, які відтворюють динаміку розвитку провідних ринків світу. Починаючи з динаміки індексу Доу-Джонса, S&P 500, Nasdaq, будемо мати доступ для інвестицій у такі індекси, як FTSE 100 тощо. Це – перша частинка інституцій, що є фінансовими посередниками, які допомагають громадянам краще «переносити» гроші в майбутнє, а великим бізнесам – залучати кошти для своїх проектів.

Іншій клас інвестицій – це інвестиції в інструменти з фіксованою дохідністю: суверенні облігації, корпоративні облігації та різного роду інструменти, зав’язані на обміні грошових потоків у різних валютах. Цей напрямок доволі розвинений в Україні. В останні роки ми можемо інвестувати в облігації внутрішньої державної позики, а також в українські суверенні облігації, номіновані як у євро, так і в доларах.

Але світ пропонує додаткові інвестиційні альтернативи: у сировину, цінні папери, пов’язані з нерухомістю, твори мистецтва, навіть екзотичні інвестиції у лего-конструктор.

Інвестиційний портфель можна порівняти з піцою. Кожна людина може обрати свої інгредієнти. Смачною піцу роблять приправи – а це екзотичні інвестиції: у хедж-фонди, криптовалюти та інше.

Важливо вміти диверсифікувати. Це допоможе проконтролювати ризики свого портфеля. Якщо говорити про криптовалюти та проводити аналоги з піцою, то, інвестуючи лише в них, ми не маємо коржа, інших інгредієнтів, а споживаємо один перець. Це так само недобре для нашого шлунку, як і для наших інвестицій. Ми бачимо, скільки українців постраждало, коли вони на піку зростання біткойна чи інших криптовалют їх купували, а зараз вони «провалилися» на 90%. Але криптовалют не треба боятися, невдовзі вони замінять усі фіатні валюти.

Тенденції 2019 року. Сьогоднішні прогнози на фінансовому ринку суперечливі. На мій погляд, усе залишатиметься більш-менш під контролем, так, як ми бачимо, протягом 100 років усі фондові індекси ростуть у інтервалі 7–15%. Це стандартний проміжок, який відтворює зростання економік провідних держав світу. Звичайно, існує тісний взаємозв’язок між прогнозами зростання ВВП і прогнозами фондового ринку.

Як зібрати свій інвестиційний портфель? Важливо, щоб він був добре диверсифікованим. На стратегічні інвестиції має відводитися до 60%, на тактичні – до 30% і 10% – на екзотичні інвестиційні проекти.

Інвестиційна привабливість України надалі зростатиме, а можливості українського бізнесу генеруватимуть високу доходність, яка є набагато більшою, ніж у розвинених країнах. Це також створює нові інвестиційні можливості для українських інвесторів. Але для цього треба діяти через фонди прямих інвестицій, при цьому слід звертати увагу на управляючу компанію, її склад, досвід, результативність у минулому. Важливою в інвестиціях, як і в звичайному житті, є довіра.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло