Думай головою: як розвинути в собі економічне мислення

Думай головою: як розвинути в собі економічне мислення

Аби ваші рішення в бізнесі й житті завжди були виважені

Этот материал также доступен на русском языке
Думай головою: як розвинути в собі економічне мислення
Фото: pixabay

Для того щоб ухвалювати ефективні рішення, варто розуміти, як ми мислимо. Чи є наші судження раціональними? На чому ми базуємося, коли формуємо стратегію в бізнесі й особистому житті? І як нам може допомогти в цьому економічне мислення? Відповіді на ці та інші запитання спеціально для Mind шукав Євген Пенцак, керівник програми MBF kmbs, автор та викладач програми kmbs «Нові парадигми економічного мислення».

Як людина ухвалює рішення? Вперше тему економічного мислення зачепили у своїх дослідженнях нобелівські лауреати Даніел Канеман і Амос Тверські. Вони спробували зрозуміти, на що ми звертаємо увагу, коли затверджуємо те чи інше рішення, чи мислимо економічними категоріями і статистичними показниками. Виявилося, що насправді у людській голові «сидить» мозок ящірки. І скільки б ми не говорили про раціональність і ефективність, саме він керує нашими рішеннями.

На що звертає увагу наш «первісний» мозок? Щоб відповісти на це запитання, потрібно зрозуміти, що найбільше тривожило печерних людей. Вони думали про те, як пережити зиму, мати достатньо харчів для своїх близьких, щоб вогонь у печері не згас… 

Також мозок ящірки несе відповідальність за нашу властивість звертати увагу не на те, щоб заробити, як на те, щоб не втратити. Бажання запобігти втратам, уникнути негативних емоцій в майбутньому є головним драйвером наших рішень. У народі ще кажуть: «Нам не так добре з грішми, як погано – без грошей!» Воно лягло в основу економіко-математичних моделей, які є основою для аналізу в банківській та страховій сфері, у бізнесі.

Чи впливають емоції на бізнес? Канеман і Тверські доводять: головним акселератором у затвердженні бізнес-рішень є емоції. У багатьох західних бізнес-школах, а також у нас в kmbs, це враховується – і деякі курси будуються з використанням відомих фільмів, наприклад, «Іnception». Ми маємо прийти до розуміння бізнесу через емоції. Бо коли ми оперуємо лише фінансовими показниками, емоції притухають – і ми стаємо виключеними з процесу прийняття рішень.

Звичайно, надмірні емоції можуть зашкодити фінансовому результату, але й тільки орієнтація на фінансовий результат не є ефективною. Адже вона не зачіпає нашої емоційної складової – і ми швидко «згасаємо», не можемо довести справу до кінця. Таким чином, при плануванні інвестиційних та бізнес-рішень важливо тримати баланс між емоціями і фінансовим результатом. Це є сьогодні основною складовою успішної діяльності людини.

У чому секрет ефективних рішень? Єдиний шлях досягти такого балансу і, як наслідок, ухвалювати ефективні економічні рішення, – це зрозуміти самого себе. Чому я згенерував саме такі альтернативи? Чи не можу я розширити простір цих альтернатив? Як на них будуть реагувати інші (контрагенти тощо)?

80% людей живе на автопілоті, вони думають, що досвід підкаже, як діяти в майбутньому. Мовляв, якщо я це вже переживав, то вже є експертом у цій сфері. Але виявляється, що ефективні рішення зрідка побудовані на великому досвіді, вони ґрунтуються на тому, як ми цей досвід опрацювали. 

А щоб опрацювати свій досвід, треба «ввімкнути» інший тип мислення, який Канеман називає рефлексивним – на противагу рефлекторному, автоматичному. На думку Канемана, головна проблема людини – відсутність перемикача в голові, який би переключав мислення між двома режимами: рефлекторним та рефлексивним. Ми маємо самі цим управляти і мислити стратегічно. Це і є головною відмінністю між звичайним мисленням і економічним.

Як вибудувати стратегію свого життя? У своєму житті кожна людина, свідомо чи несвідомо, реалізує певну економічну стратегію. Власне, життя, з економічної точки зору, – це розподіл нашого часу: скільки віддаємо роботі, скільки витрачаємо на дозвілля, від якого отримуємо задоволення, тощо.

У різному віці реалізація цього балансу змінюється. Також він індивідуальний для кожної людини. Хтось має швидку стратегію життя, а хтось – повільну, яка розгортається з часом, і людина все більше і більше себе реалізує.

Як знайти свою успішну економічну стратегію? Для цього потрібно розуміти себе, свої задатки, а також навчитись управляти своїм часом – щоб отримувати задоволення від життя та досягати поставлених цілей. Вибір професії, гнучкість мислення, постійна робота над собою, прагнення до нового, критичне та логічне мислення, вміння працювати зі складними явищами, емоційний інтелект, робота в команді та вміння правильно визначати таймінг своїх дій – це лише неповний перелік умінь та навичок, якими мають володіти успішні люди у ХХІ столітті.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті