Захворіло у світі
12,292,678
Померло у світі
555,493
Вилікувалось у світі
6,760,613
Захворіло в Україні
52,043
Померло в Україні
1,345
Вилікувалось в Україні
24,800
Захисти свої дані: 8 правил гігієни в мережі

Захисти свої дані: 8 правил гігієни в мережі

Чому безкоштовний Wi-Fi – небезпечний, а мілленіали і покоління Z – найлегші жертви кібершахраїв

Цей матеріал також доступний російською
Захисти свої дані: 8 правил гігієни в мережі
Фото: pixabay

Проблема цифрової безпеки в Україні актуальна для користувачів будь-якого віку. На перший погляд може здатися, що для підлітків і молодих людей питання не є таким гострим. Однак недавнє дослідження Microsoft показало, що саме мілленіали й покоління Z є найуразливішими у сфері кібершахрайства. Одна з причин криється в тому, що вони вважають себе досвідченими користувачами і тому поводяться необережно.

Защити свои данные: 8 правил гигиены в сети

Директор з технологічної політики компанії «Microsoft Україна» Михайло Шмельов підготував для Mind вісім простих правил, які допоможуть українським користувачам захистити себе і свої дані від кібершахрайства.

Використовуйте складні паролі для різних облікових записів. Незважаючи на часті застереження, користувачі досі використовують ненадійні паролі. Наприклад, у 2018 році найпопулярнішими паролями стали 123456 і password, тобто ті, які надзвичайно легко зламати.

Якщо ви використовуєте той самий пароль для декількох облікових записів, кіберзлочинці з великою ймовірністю отримають доступ до вашої конфіденційної особистої інформації. Завжди вигадуйте унікальні паролі для кожного нового облікового запису. При цьому запам’ятовувати їх зовсім не обов'язково – замість цього можна скористатися менеджером паролів. Також не забувайте про функції двоетапної аутентифікації за допомогою смартфона: зловмисники не отримають доступу до ваших аккаунтів, не зламавши ваш смартфон.

Ставтеся до незнайомців у соціальних мережах із розумною часткою підозри. Не всі інтернет-користувачі є тими, за кого себе видають. Часто кіберзлочинці створюють фейкові профілі в соціальних мережах, встановлюють відносини з необережними користувачами і, здобуваючи довіру, обманом привласнюють їхні гроши або конфіденційну інформацію.

Якщо ви не впевнені в автентичності запису того чи іншого користувача, але все одно хочете прийняти запит дружби або продовжити спілкування, розумно буде обмежити кількість інформації, яку цей користувач може про вас отримати. Цей спосіб не вимагає великих зусиль – просто вивчіть і за потреби змініть свої налаштування конфіденційності.

Ваші дії в онлайні можуть спричинити реальні наслідки. Сприймайте інтернет як громадське місце – як парк або міську площу. Тут будь-хто може побачити й поширити інформацію, якою ви ділитеся. Перш ніж публікувати що-небудь у мережі, поставте собі питання: чи хочеться мені, щоб це побачив мій роботодавець, клієнт або родич?

Пам'ятайте про те, що інформація, яку ви публікуєте в мережі, залишається там назавжди. Навіть якщо ви видалите оригінальний пост, немає жодних гарантій того, що хтось інший не зробив копію цих даних. Навіть така безневинна на перший погляд інформація, як «статус відносин» або «робоча адреса», може використовуватися в недобрих цілях.

Перевіряйте те, що завантажуєте. Один із найпоширеніших способів крадіжки даних – зробити так, щоб ви запустили шкідливу програму на своєму комп'ютері. При цьому вона може бути замаскована під що завгодно: ігровий застосунок, програму для очищення комп'ютера, навіть антивірус.

Не завантажуйте програми, які виглядають незвично або розміщуються на підозрілих сайтах. Не відповідайте на листи, що нагадують спам, і ніколи не завантажуйте файли, надіслані незнайомими користувачами. Також з обережністю ставтеся до файлів з розширеннями .exe, .bat, .docm, .xlsm, .cmd, .vbs.

Оновлюйте налаштування конфіденційності та антивірус. Якщо ви не оновлюєте захист своїх девайсів, кіберзлочинці зрештою знайдуть спосіб його подолати. Будьте обізнаним щодо останніх оновлень вашої операційної системи й перевіряйте параметри конфіденційності застосунків і браузера, які використовуєте.

Завжди використовуйте безпечне з'єднання. При використанні загального підключення до інтернету, наприклад Wi-Fi у кафе, у вас немає прямого контролю над його налаштуваннями безпеки. Якщо ви не можете встановити безпечне підключення, таке як з'єднання вашого мобільного інтернет-провайдера або особистий Wi-Fi, краще не ділитися конфіденційною інформацією в листування або додатках. Це варто відкласти до моменту, коли ви будете впевнені в безпеці зв'язку.

Просіть поради у тих, хто компетентніший за вас. Не поспішайте переходити за посиланням або щось публікувати. Якщо ви не впевнені в автентичності застосунку, сайту або листа, зверніться за порадою до людини, яка знається на цьому краще.

Займайтеся самоосвітою у сфері кібербезпеки. Візьміть за правило час від часу читати освітні статті або навіть запишіться на онлайн-курси, які допоможуть вам краще орієнтуватися в сучасних цифрових технологіях. Відводячи на це навіть мінімальну частину свого часу, ви значно підвищите обізнаність у цій сфері, що в перспективі допоможе вам заощадити багато ресурсів – і фінансових, і нематеріальних.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті