Очима іноземного інвестора: як налагодити видобування нафти і газу в Західній Україні

Очима іноземного інвестора: як налагодити видобування нафти і газу в Західній Україні

І навіщо регіонам великі закордонні компанії

Этот материал также доступен на русском языке
Очима іноземного інвестора: як налагодити видобування нафти і газу в Західній Україні
Фото: DR

Британська незалежна нафтогазовидобувна компанія Cadogan Petroleum має активи в Україні з 2006 року. За останні роки компанія переорієнтувалася зі сходу на захід країни, де знайшла сприятливіше середовище для інвестицій. Зараз займається геологічним вивченням, розробкою та видобутком вуглеводнів на ділянках, що розташовані в Західній Україні, а саме на Львівщині. Про роботу іноземного інвестора в Україні, нафтогазовидобувний потенціал Львівщини та співпрацю компанії з місцевими громадами спеціально для Mind розповідає Гвідо Мікелотті, головний виконавчий директор Cadogan Petroleum.

Якою є ціна енергетичної незалежності?

У минулому Україна десятиліттями постачала енергоносії для потреб Радянського Союзу, й на сьогодні найбільші її родовища практично виснажені. Тому наявних запасів недостатньо для задоволення внутрішнього попиту.

Нестачу в енергоресурсах – зокрема, різницю між попитом та внутрішнім видобутком, найчастіше покривали за рахунок імпортованого газу з Російської Федерації. А згодом, після Революції гідності, – з Європи, однак за геть іншими цінами.

Проте, згідно зі статистичними даними провідних нафтогазовидобувних компаній – Eni та British Petroleum – українські родовища все ще містять значні енергетичні ресурси, а Україна займає друге місце в Європі за запасами газу й шосте – за запасами нафти. Так, розробка в поєднанні з енергоефективним використанням запасів українських родовищ може допомогти країні значно знизити її енергетичну залежність.

Тим не менш, розробка родовищ вже не здається настільки технологічно простим процесом, якою вона була в минулому. Наразі труднощі полягають в тому, що видобувним компаніям доводиться так би мовити «вишукувати» продуктивні ділянки, що як правило, представлені невеликими за розмірами та спорадичними за своїм розташуванням нафтогазоносними покладами. А потім – бурити для цього глибші свердловини, що, відповідно, коштує значно дорожче за існуючі та має менший дебіт. Далі – слід постійно забезпечувати прийнятний технічний стан і здійснювати ремонт технологічного обладнання.

Навіщо нафтогазовому сектору іноземний інвестор?

Без сумніву, зменшення рівня енергозалежності та збільшення енергоефективності країни потребують реалізації заходів, спрямованих на впровадження нових технологій, що, в свою чергу, означає затрати значних фінансових ресурсів. Достатні обсяги останніх можна отримати в якості довгострокових іноземних інвестицій, тому, одним із першочергових завдань політичної економіки країни повинен стати пошук стратегій, спрямованих на збільшення іноземних інвестицій в Україну.

Але інвестори, приходячи в Україну, зіштовхуються з низкою обмежень та викликів – нестабільними фінансовими умовами, непередбачуваним режимом регулювання, неможливістю передавати чи здавати в оренду ділянки зі спецдозволами.  

На сьогодні Україна відзначається низьким рівнем інвестицій та сприймається як країна, діяльність на території якої почасти супроводжується значними ризиками. Але наша компанія все-таки вирішила продовжувати інвестувати в Україну й має довгострокові плани. Зокрема, щодо освоєння родовищ на Західній Україні – це регіон, на нашу думку, має найбільш сприятливі умови для розвитку інвестицій.

За 11 років діяльності Cadogan Petroleum інвестувала в Україну близько 4 млрд грн. Майже 10% від цієї суми, близько 380 мільйонів гривень, було витрачено в Західній Україні в минулому році.

Так, закладені в інвестиціях кошти увійшли до місцевого бюджету регіону й одночасно посприяли його розвитку в різних формах: у вигляді податків, через появу нових робочих місць, завдяки кількості нових замовлень для місцевих підрядників.

Як зменшити частку імпорту?

Нафтогазовидобувна промисловість України потребує модернізації та запровадження нових технологій, що, протягом останніх декількох років і складало основну діяльності компанії Cadogan, її менеджерів та працівників.  Дослідивши деякі старі свердловини на Західній Україні, ми побачили в них потенціал, зокрема здатність деяких із них давати більшу кількість нафти.

Ми також проаналізували, що такі свердловини цілком можливо пробурити в значно коротші терміни, ніж це робили в минулому. В будь-якому випадку, запорука успіху вбачалася в запровадженні нових технологій. У відносно короткі строки компанії вдалося відновити низку старих свердловин та вдвічі збільшити видобування.

Останнім досвідом компанії було буріння свердловини Блажів-10, під час якого ми  залучили передові технології та підрядників, що дозволило безаварійно пробурити свердловину в рекордні строки – 74 доби.

На сьогодні це найшвидша свердловина, пробурена в Львівській області, а також одна із найпродуктивніших.  Вона має стабільний приплив нафти під час очищення, що вже дозволило збільшити загальний видобуток компанії

Як досягається енергоефективність?

На сьогодні ефективне використання енергії є однією з основних світових тенденцій. І Україна не може ігнорувати цей процес: з одного боку, енергоефективність означає зниження залежності країни від імпорту енергосировини, а з іншого – зменшення негативного впливу на навколишнє середовище. Особливо, якщо врахувати той факт, що, окрім нафти та газу, країна активно виробляє продукти харчування, обсяги виробництва яких напряму залежать від кліматичних умов у країні.

Cadogan Petroleum докладає значних зусиль для ефективного використання енергії в Україні. Цього року ми запустили проект з енергоефективності, в межах якого замінили понад 3500 старих ламп розжарювання на сучасні енергоощадні лампи в соціальних установах (школах, народних будинках, громадських організаціях) та оселях місцевого населення Старосамбірського району Львівської області. Наразі продовжуються роботи з заміни ламп, оскільки все більше і більше жителів розуміють важливість даної ініціативи.

Компанія підтримує позицію зменшення негативного впливу на навколишнє середовище за рахунок підвищення ефективності роботи і сприяння скороченню викидів вуглекислого газу.

Які ще є переваги роботи іноземної компанії в регіоні?

Перш за все, це міжнародній досвід та практики у сфері видобування.

Великі компанії зазвичай застосовують передові технології та навчають місцевих співробітників, як правильно їх використовувати. «Іноземці» завжди відкриті та перебувають у постійному пошуку молодих українських фахівців.

Наприклад, середній вік топ-менеджера в нашій компанії – до 36 років. Більше того, компанія веде систематичну та регулярну комунікацію з місцевою владою, поважає та дотримується місцевих законів та нормативних актів.

Що у планах на майбутнє?

Майбутнє компанії Cadogan Petroleum в Україні залежить від багатьох чинників. Проте ми розглядаємо країну, зокрема Львівську область, як головний центр діяльності. Серед планів – буріння нових свердловин та запровадження підтримки пластового тиску.

Виникає цілком логічне запитання: що регіон отримує від такої діяльності? Відповідь: близько 150 млн грн надрового податку на основі підтвердженої ліцензії, щорічний оборот для місцевих підрядників до 10 млн грн, робочі місця та постійна соціальна підтримка місцевих громад.

Наша довготривала мета – стати провідним іноземним інвестором у Львівській області.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті