Президент Естонії: «Ви не можете просити машини боротися з корупцією. Зламати корупційну систему повинні політики»
Спецпроєкт
Естонія

Президент Естонії: «Ви не можете просити машини боротися з корупцією. Зламати корупційну систему повинні політики»

Керсті Кальюлайд – про державу в смартфоні, економію 2% ВВП та очікування іноземних інвесторів від України

Этот текст также доступен на русском
Президент Естонії: «Ви не можете просити машини боротися з корупцією. Зламати корупційну систему повинні політики»
Президент Естонії Керсті Кальюлайд
Фото: president.ee

Естонія у 2018 році увійшла до двадцятки країн світу з найнижчим рівнем корупції. Україна в цьому рейтингу посіла «почесне» 120-те місце серед 180 країн. 

Як цій невеликій балтійській країні вдалося досягти такого високого показника? Чи тільки завдяки X-Road? Цю децентралізовану систему обміну даними між державними відомствами Естонія запустила ще у 2001 році. Тепер 99% держпослуг пересічні громадяни та бізнес можуть отримувати онлайн, не «домовляючись» з чиновниками.
Чи достатньо України впровадити аналог X-Road – «Трембіту», щоб викорінити корупцію? Про це на зустрічі з українськими журналістами розповіла президент Естонії Керсті Кальюлайд.

Основні тези розмови з президентом Естонії записала журналіст Mind Євгенія Підгайна, поїздку якої до балтійської країни організувала програма E-Residency.

Люди або машини? Технології не є ключовим фактором зміни стану речей у країні. Ви не можете просити машини боротися з корупцією. Зламати корупційну систему повинні політики.

Ми розуміли: поки у нас є корупція, не зможемо далі розвивати свою економіку. Інвестори не прийдуть, адже вони не віритимуть, що всі рівні. Тому політики після обговорень вирішили створити е-державу, яка зараз демонструє усім, що громадяни рівні.

Легко було трансформувати вищі ешелони влади, складніше – ті, що нижче. У нас постійно виникають кейси, де присутня корупція. Ця історія навряд чи колись зникне, адже люди залишаються людьми. Але коли ти відкритий, тоді простіше боротися.

Потрібна побудова антикорупційної структури, яка обов'язково повинна бути незалежною. У нас є антикорупційна поліція, яка слідкує за виконанням усіх зобов’язань та правопорядком. Втім, не можна порівнювати Естонію та Україну. Адже ми не так відчували залежність від фінансів.

Чому Україні важливо прискоритися? Естонія є відданим партнером України (до речі, на зустріч з журналістами Керсті Кальюлайд прийшла у вбранні в кольорах українського прапора. – Mind). Проте чим повільніше впроваджуються реформи у вашій країні, тим важче нам стояти на своєму та допомагати Україні відстоювати її інтереси. Є багато політиків, які тільки й чекають, щоб сказати, що Україна не справляється і досі корупційна.

Ми продовжуємо нагадувати колегам, що Україні потрібна підтримка. Не можна забувати і про Крим. Деякі країни не зовсім усвідомлюють, що таке окупація. Це не просто сидіти і вичікувати. Це постійна боротьба. Ми є сильними адвокатами України в комунікації перед західними країнами та не надаємо нашої підтримки РФ.

Водночас ми досить вимогливі партнери. Нам потрібне та важливе верховенство права і демократія як попередня умова. Нам потрібно бути переконаними, що дані громадян вашій країні, коли вони знаходяться у руках держави, не використовуються проти людей чи зменшення персональної та бізнес-свободи. Ми маємо багато прикладів, коли естонський бізнес втрачав свою власність в Україні. Не допомагали деколи і міжнародні суди. Тому перш за все вам потрібно створити правовий простір. Не можна просто сказати: «Ми все зробимо в діджитал. І все стане добре» (про ідею держави у смартфоні президента України Володимира Зеленського. – Mind). Держави у смартфоні не буде, поки ви не підіймете закон понад усе. Е-демократія і справді перешкоджає корупції, але вона її не долає.

Президент Естонії: «Ви не можете просити машини боротися з корупцією. Зламати корупційну систему повинні політики»
В адміністрації президента Естонії працює 40 співробітників. У офісі президента України – удесятеро більше
Фото: Євгенія Підгайна для Mind

Вам потрібно створювати реформи самим. Якщо чекати «вікон можливостей» – вони закриються раніше, ніж ви встигнете щось зробити.

Вам потрібно впроваджувати реформи не для того, аби вступити в ту чи іншу організацію (НАТО або ЕС. – Mind). Вам потрібно робити зміни для залучення іноземного капіталу і талантів. Для цього вам потрібне відкрите та ясне верховенство права, свобода для бізнесу, вільний ринок. Це і є та гарантія, яку ви можете дати міжнародним інвесторам.

Про «п'ятий» елемент боротьби з корупцією.  Ваші громадські активісти є надзвичайно сильними. І це одна з тих сил, яку варто використовувати. Вони вільні. Ваші люди не бояться критикувати політиків.

Президент Естонії: «Ви не можете просити машини боротися з корупцією. Зламати корупційну систему повинні політики»
Це не проект Володимира Зеленського «Ліфт»*, а коворкінг, що давно працює в Таллінні, та який нещодавно відкрили і в Києві
Фото: Євгенія Підгайна для Mind

Це дійсно цінність, яка є мало де у світі. Коли західні колеги питають про Україну загалом та про війну на сході країни, я розповідаю, що там є війна, але решта України продовжує боротися.

Коли приїжджала з місіями на схід та спілкувалася з людьми «по той бік», бачила, що, на жаль, вони не хочуть ризикувати і говорити. Вони не хочуть втратити останнє, що в них є. Але вже за 30 км від цієї зони люди більш вільні і відкрито говорять про те, що думають. Вони є вільними громадянами вільної країни. І це відрізняється від того, що було в СРСР.

Про свій шлях. Вже 30 років Естонія діє не так, як їй всі радять. Одразу після падіння Союзу країна отримувала поради від розвинених країн, що їй варто повторити їхній шлях и тоді вона зможе стати успішною. Для себе ми вияснили: якщо будемо повторювати за кимось – не зможемо досягнути визначних результатів. Це не та стратегія, яку потрібно обирати.

Президент Естонії: «Ви не можете просити машини боротися з корупцією. Зламати корупційну систему повинні політики»
«Жодне судно не може бути укомплектовано без двох естонців»
Фото: Євгенія Підгайна для Mind

Ми розпочали з фінансової реформи, після чого зайнялися і податковою. Ми зробили пропорційну податкову систему, а не за європейським зразком. Нам усі казали: як теоретична ідея – це чудовий варіант, але, на жаль, він неможливий для втілення в життя. Але у нас це вийшло. Усі говорили, що така система недовговічна та не постійна. Але знову ж таки – у нас це вийшло.

Президент Естонії: «Ви не можете просити машини боротися з корупцією. Зламати корупційну систему повинні політики»
В адміністрації президента Естонії
Фото: Євгенія Підгайна для Mind

Потім ми почали усвідомлювати, що поза межами державного сектору існують технології. Зрозуміли, що немає жодної різниці, що знаходяться вони у приватному секторі. Побачили цінність, чому їх варто зкопіювати у державний сектор. Сервіс оплати податків став першим.

Ми не відчували спротиву громадян. Вони починали користуватися системою (про ID-карти та X-Road. – Mind). Люди ненавидять стояти в чергах. Весь радянський період ми простояли у чергах за цукром, взуттям, газетами тощо. Ця свобода «не йти більше кудись», стала досить популярною серед естонців. Також це було і турботою про старших людей. Тоді приватний сектор вчинив неочікувано для нас. Вони зробили хорошу і важливу річ: надали свої сервіси безкоштовно.

Так, ми витрачаємо цільові кошти на діджитал (1,3% держбюджету, або 135 млн євро у 2018 році. – Mind). Але за допомогою електронних сервісів Естонія економить понад 2% ВВП на рік (близько 520 млн євро у 2018 році. – Mind).

*Про проект «Ліфт» президента України Володимира Зеленського читайте у матеріалі Mind «Ліфт» Зеленського: ефективна платформа чи популізм».

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло