IT без кордонів: як українцю зареєструвати бізнес на Кіпрі і Мальті
Практичні поради щодо вибору іноземної юрисдикції

Мind продовжує розповідати про те, в яких країнах IT-бізнесу живеться добре. Минулого разу йшлося про тонкощі створення компаній у таких країнах, як Естонія та Великобританія. Сьогодні ми поговоримо про Кіпр та Мальту. Наскільки ці іноземні юрисдикції годяться для того, аби реєструвати там IT-компанії?
На що необхідно звернути увагу, починаючи працювати в зазначених юрисдикціях, спеціально для Mind розповідає Олександр Шкудун, радник OSTIN Law Firm.
Але перш ніж розкрити переваги і недоліки створення компаній на Кіпрі та Мальті, хочемо ще раз звернути увагу на існуючу світову тенденцію до зменшення наявності класичних офшорних юрисдикцій (о. Мен, Кайманові острови, Беліз, БВО і т. д.) у корпоративних структурах бізнес-груп. Так, у багатьох з них з метою реалізації плану BEPS зараз активно запроваджуються вимоги до економічної присутності (substance), податки і т. д., що значно здорожує створення і утримання нових/існуючих компаній.
Навіть більше, для структур, у складі яких є компанії з класичних офшорних юрисдикцій, тепер відкриття рахунку в європейських банках стає проблематичнішим. Наприклад, наприкінці минулого року Національний банк Кіпру розіслав усім банкам циркуляр з рекомендацією уникати взаємовідносин з офшорними і «поличними» компаніями (shelf companies).
На відміну від класичних офшорних юрисдикцій, Кіпр і Мальта є країнами Європейського союзу, в яких податки існують, хоч і мінімальні, як ми побачимо нижче. Тому відносити ці юрисдикції до офшорних неправильно.
Кіпр
Переваги створення компанії на Кіпрі
- Засновником компанії може бути будь-яка фізична/юридична особа. У кількості – мінімум одна.
- Немає вимог до мінімального статутного капіталу (зазвичай 1000 євро).
- Наявність Конвенції про уникнення подвійного оподаткування з Україною.
- Податок на прибуток складає 12,5%.
- Отримані кіпрськими компаніями суми дивідендів, а також доходи від операцій з цінними паперами та корпоративними правами звільняються від корпоративного податку на прибуток.
- Перерахування дивідендів з компанії на Кіпрі іншим юридичним особам та іноземцям також звільнено від оподаткування.
- Діє Гаазька конвенція, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів.
Недоліки створення компанії на Кіпрі
- Ставка ПДВ – 19%.
- Відсутність угоди з Україною про захист інвестицій, що може ускладнити процедуру повернення внесених грошових коштів.
- Необхідність сплати щорічного держмита (stamp duty) у розмірі 350 євро.
- Обов'язкова наявність директора (при цьому єдиним директором не може бути українець. Така опція можлива, якщо в компанії буде три директора, двоє з яких – кіпріоти).
- Обов'язкова наявність зареєстрованого офісу для компанії.
- Обов'язкова наявність секретаря.
- Обов'язкове проведення аудиту фінансової звітності компанії.
Додатково хочемо відзначити, що на дату підготовки матеріалу до виходу, на Кіпрі ще не введені вимоги до економічної присутності. Разом з тим, як уже згадувалося, Національний банк Кіпру розробив рекомендаційний лист банкам для виключення відносин з клієнтами – «поличними» компаніями (shelf companies).
Компанія вважається «поличною», якщо вона:
1) не має фізичної присутності або не здійснює операції в країні її реєстрації (на Кіпрі) – фізична присутність має включати наявність власного або орендованого приміщення для здійснення діяльності, а також наявність менеджменту компанії на Кіпрі (наявність третіх осіб, що надають номінальні або секретарські послуги не вважатиметься фізичною присутністю);
2) компанія не здійснює господарську діяльність, що має самостійну економічну цінність, – ця вимога не поширюється на компанії, які створені:
- для холдингових цілей як власники акцій або часткою в інших юридичних особах;
- як активовмісні компанії;
- для торгівлі валютою, передачі активів, управління активами і торгівлі акціями;
- для виконання функцій «скарбника» компаній групи;
- в інших випадках, коли є докази того, що компанія здійснює законну діяльність і має бенефіціарного власника.
Таким чином, єдиним наслідком невідповідності вимогам присутності на Кіпрі є невідкриття банківського рахунку в кіпрському банку або відмова в його подальшому обслуговуванні.
Кейс із практики: до нас звернувся клієнт з проханням допомогти врегулювати ситуацію, пов'язану з тим, що один з банків Кіпру, в якому в компанії був відкритий розрахунковий рахунок, надіслав повідомлення про необхідність змінити директора компанії (громадянина Кіпру). Через те що цей громадянин був директором ще в більш ніж 10 компаніях, що вказувало на відсутність реальної фізичної присутності компанії на Кіпрі. Інакше банк мав намір закрити рахунок компанії в односторонньому порядку.
Тривалі переговори з банком не дали потрібного результату, і ми змушені були піти на такий крок (змінити директора), щоб не заморожувати господарську діяльність компанії на термін, необхідний для відкриття рахунку в іншому банку (а це не менше місяця).
Мальта
Переваги створення компанії на Мальті
- Мінімальні вимоги до розміру статутного капіталу (1165 євро).
- Наявність Конвенції з Україною і Мальтою про уникнення подвійного оподаткування.
- Діє Гаазька конвенція, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів.
- За певних умов дивіденди, отримані мальтійської компанією від своїх іноземних дочірніх компаній, не формують оподатковуваний дохід компанії.
- Податок на прибуток складає 35%, однак він підлягає відшкодуванню після повної оплати. Таке відшкодування вимагають акціонери і воно існує в чотирьох різних варіаціях:
- відшкодування 100% – для холдингових компаній, якщо виручка отримана від кваліфікованої участі (Participating Holding);
- відшкодування 6/7 – для активного доходу компанії (якщо компанія не має права покладатися на виключення подвійного оподаткування);
- відшкодування 5/7 – для пасивного доходу компанії – відсотки, роялті (якщо компанія не має права покладатися на виключення подвійного оподаткування);
- відшкодування 2/3 – доходи компанії із зарубіжних джерел при використанні пільг за договором про уникнення подвійного оподаткування (якщо компанія має право покладатися на виключення подвійного оподаткування).
Недоліки реєстрації бізнесу на Мальті
- Ставка ПДВ – 18% (ПДВ – 0%, якщо компанія виключно холдингова).
- Обов'язкова наявність директора.
- Обов'язкова наявність зареєстрованого офісу для компанії.
- Обов'язкова наявність секретаря.
- Обов'язкове проведення аудиту фінансової звітності компанії, якщо компанія не кваліфікована як маленька (обіг за рік – не більше 93,175 євро, а загальний баланс – не більше 46,587 грн).
Кейс із практики: незабаром після початку фінансової кризи 2008 року до нас звернувся клієнт із проханням допомогти з відшкодуванням податку на прибуток для своєї компанії на Мальті. Проблема була не в технічному боці питання (процедурні аспекти відшкодування податку на прибуток досить регламентовані), а в термінах такого відшкодування.
На практиці справа йшла так, що «борг», який підлягав поверненню державою компаніям, розтягувався за часом. І компанії змушені були чекати кілька місяців, а то й років.
Наш клієнт в кінцевому рахунку отримав відшкодування, однак це зайняло не один рік.
Наскільки ми інформовані, наразі на Мальті подібних проблем з відшкодуванням податку на прибуток для компаній не спостерігається. Однак ніколи не знаєш, що може змінитися завтра.
При цьому варто пам'ятати, що кожен IT-бізнес – індивідуальний. І перш ніж вибирати будь-яку іноземну юрисдикцію для реєстрації юридичної особи, необхідно провести попередній аудит. Зрозуміти, чого хочуть досягти власники, які у них потреби і завдання. Можливо, спочатку необхідно реструктурувати вже існуючу компанію, а вже потім займатися реєстрацією в іншій країні.
Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.
Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.
Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.