Не банком єдиним: чим цікаві для бізнесу фонди прямих інвестицій

Не банком єдиним: чим цікаві для бізнесу фонди прямих інвестицій

І як залучати їхні гроші

Этот материал также доступен на русском языке
Не банком єдиним: чим цікаві для бізнесу фонди прямих інвестицій

Згідно зі статистикою, у 2018 році весь загальний світовий обсяг інвестицій фондів прямих інвестицій (private equity, або ФПІ) перевищив $825 млрд, а кількість угод перевалило за 3000. І у цих фондів станом на кінець 2018 року ще залишалося близько $2 трлн вільних для інвестування коштів.

У різний час в Україні працювали різні ФПІ, які інвестували сумарно понад $1 млрд у десятки українських компаній. Більшість з них суттєво зросли і стали лідерами ринку. На сьогодні активними гравцями у сфері private equity в Україні є Horizon Capital, а також інвестиційні підрозділи таких інвестбанків, як Concorde Capital, Dragon Capital, Goldman Sachs і група ICU. Вони інвестують у найрізноманітніші галузі економіки – зокрема, в IT, споживчі товари, сільське господарство, нерухомість, поновлювану енергетику і банківську сферу.

Класичними прикладами таких угод є інвестиція від Horizon Capital в інтернет-маркетплейс «Розетка» та інвестиція Concorde Capital у групу клінік «Добробут». Примітно, що в обох випадках ФПІ зіграв роль каталізатора для подальшого укрупнення цих компаній або шляхом придбання конкурента, або шляхом розширення на суміжні ринки.

Про те, як саме український бізнес може залучати кошти ФПІ і чого варто очікувати в результаті, спеціально для Mind розповів Микола Стеценко – співкеруючий партнер AVELLUM і глава корпоративної практики і практики M&A.

Чим привабливі ФПІ для українського бізнесу?

Що стосується фінансової допомоги, то ФПІ можуть бути відмінною альтернативою банківським кредитам або біржі. У роботі з private equity менше звітності, ніж на біржі, і немає необхідності в публічному розкритті інформації про справи компанії. А також немає заставних активів, як у випадку співпраці з банками. Якщо говорити не про фінансову допомогу, то ФПІ мають налагоджені зв'язки з міжнародними установами, наприклад ЄБРР, МФК та ​​іншими. Private equity акумулює експертизу менеджерів фонду, які можуть дати компанії погляд з боку на її стратегію і слабкі місця.

Чого очікує ФПІ та в кого він інвестує?

Серед інших інвесторів, готових вкластися в акціонерний капітал компанії, private equity відрізняється наступними рисами. Такі фонди інвестують у зростаючий бізнес, який входить до топ-10–20 у своїй галузі, але хоче потрапити до топ-3–5. При цьому ФПІ вимагає місце в раді директорів, здійснює вплив на стратегію і ключові призначення менеджменту, рідко дає кредити і отримує 20–50% у капіталі. Горизонт інвестицій private equity становить 5–7 років. Після цього терміну фонд очікує, що бізнес можна буде продати стратегічному інвесторові або зробити IPO на міжнародній фондовій біржі.

На що очікувати власнику компанії, залучаючи інвестицію від ФПІ?

По-перше, фонд захоче провести юридичний аудит компанії своїми силами і попросить консолідовану фінансову звітність, бажано підтверджену відомим аудитором. Укладаючи інвестиційний договір (договір купівлі-продажу), ФПІ вимагатиме гарантії від бенефіціара якості бізнесу і відсутності прихованих ризиків. Крім інвестиційного договору, ФПІ обов'язково зажадає укладення акціонерної угоди (корпоративного договору).

Але головне, що цікавить ФПІ, – це збереження контролю над ключовими рішеннями в компанії і можливість успішного виходу з інвестиції. Тому фонд чекатиме отримання такого права, як право вето на прийняття важливих рішень у компанії. Це може стосуватися, наприклад, великих кредитів, відчуження активів, винагороди менеджменту, виплати дивідендів тощо. Що стосується можливості успішного виходу з інвестиції, то тут ФПІ покладатиметься на такі юридичні інструменти, як пут-опціон (можливість продати свої акції назад власнику ) і drag along (право примусити власника продати свої акції іншому інвестору разом з ФПІ).

Кому не варто залучати інвестиції від таких фондів?

Вам не варто починати переговори з ФПІ, якщо ви не готові ділитися повноваженнями в управлінні своєї компанії, бенефіціарні власники вашої компанії знаходяться під санкціями або ви не готові їх розкривати, а також поки у вас не консолідована структура бізнесу і є багато операцій з пов'язаними компаніями. ФПІ не актуальні, якщо ви вже стали лідером на ринку і посідаєте білямонопольну позицію у своїй галузі, вам, швидше, варто спробувати свої сили в IPO на міжнародній фондовій біржі.

І наостанок, якщо ви не знайшли себе в останньому абзаці, то ось що варто зробити в разі позитивного рішення про співпрацю з private equity. Насамперед потрібно консолідувати всю структуру, знайти і «почистити» старі проблеми у фінансовій та юридичній сферах, найняти досвідчених юристів для переговорів з ФПІ. Також важливо заздалегідь побудувати корпоративне управління, щоб до нього звикнути: регулярна звітність менеджменту перед акціонерами і радою директорів, чіткий розподіл повноважень між учасниками процесу і подібні практики будуть вельми до речі.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті