Всесвітній економічний форум у Давосі: навіщо бізнесменам їхати на захід
Як потрапити на форум і кого там можна зустріти

Всесвітній економічний форум (ВЕФ) у Давосі – одна з найбільш знакових подій у світі бізнесу, політики, економіки. Щорічно наприкінці січня в невеликому швейцарському містечку збираються перші особи більшості країн, інвестори, бізнесмени, топ-менеджери.
Саме протягом цього тижня підбиваються глобальні підсумки минулого року і визначаються тренди майбутнього. Бути запрошеним учасником форуму – велика честь для представників великих компаній.
Варіантів потрапити в Давос кілька. Офіційне запрошення коштує досить дорого. Вартість членства у ВЕФ коливається від 60 000 до 600 000 швейцарських франків, «залежно від рівня залученості», – йдеться на сайті форуму. Це приблизно від 54 980 до 549 800 євро. Крім плати за членство існує додаткова плата за відвідування форуму. Однак ця сума на сайті не повідомляється.
Не учасники щорічної зустрічі – а це лідери громадянського суспільства, мистецтва, молоді глобальні лідери, лідери ЗМІ, глави держав та міністри з понад 70 країн – не платять за участь. Деякі громади, такі як академічні факультети, отримують фінансування дороги та проживання з метою полегшення відвідування заходу.
Крім того, можна приїхати самостійно – для цього достатньо знати англійську і інвестувати близько $2000 (приблизні витрати на переліт, проживання, яке потрібно замовляти дуже заздалегідь, і харчування).
Навіщо витрачати на цю поїздку час та гроші, розповів Mind засновник і керівник Slupsky Event Management Сергій Слупський. Саме його агентство цього року було івент-організатором Українського дому в Давосі.
Чим цікавий ВЕФ
Всесвітній економічний форум у Давосі проводять уже півстоліття. Подібних місць, де збираються топові бізнесмени, політичні лідери і провідні мислителі, у світі не так багато. І як йшлося вище, потрапити сюди може практично кожен – достатньо просто приїхати. У результаті ти стаєш причетним до того, що відбувається в бізнесі та економіці у світовому масштабі, отримуєш можливість нетворкінгу зі знаковими людьми з різних країн. Це одне з кращих місць для формування глобального та стратегічного бачення.
При в'їзді в Давос потягом перевірки документів немає. Проте, якщо ви в'їжджаєте машиною, приготуйтеся зупинитися на одному з численних блокпостів навколо містечка. Тут потрібно буде показати документи і пояснити, куди і навіщо прямуєте. Паспорт тут обов'язково носити з собою.
«Неофіційний» Давос – це сотні майданчиків, одні з вільним відвідуванням, на інші потрібно реєструватися заздалегідь. Там відбуваються панельні дискусії, виступи спеціальних гостей, доповіді, ділові нетворкінги тощо.
Кожен відвідувач, чия діяльність пов'язана з бізнесом, може пройти реєстрацію і потрапити на всі ці сесії. Звичайно, є і закриті заходи, наприклад, Swedish Lunch («Шведський ланч») або Arabian Night («Арабська ніч»). Але такі зустрічі ближче до нетворкінгу і розваг, ніж до профільних обговорень.
Як себе презентують країни
Усі країни та компанії, що організовують свої Дома в Давосі, знаходяться в однакових обмежених умовах: їм доводиться орендувати приміщення магазинів, кафе, ресторанів, які протягом 360 днів на рік працюють за своїм призначенням. А це означає, що вся система опалення, освітлення, електропостачання, господарських потреб розрахована на десятки людей на день.
У той же час, протягом п'яти днів ВЕФ у січні через ці локації проходять тисячі людей. Тому, з технічної точки зору, все досить скромно. Чого не скажеш про тематичну складову – вона вражає.
Наприклад, одним з популярних місць у Давосі був Каспійський дім Caspian Week, який об'єднав усі країни Каспійського регіону. Багатьом запам'яталася Georgian Night («Грузинська ніч») – класною атмосферою і грузинським розмахом.
Водночас Дім Польщі був мінімалістичним. Усі зустрічі, панелі, нетворкінг були витримані в максимально стриманому діловому стилі.
На контрасті можна згадати, що в Українському домі щоранку були йога і дихальні практики. Спеціально для цих тренувань запросили українку, яка живе в США, засновницю відомого по всьому світу проєкту Boho Beautiful.
Спочатку я в цю затію не дуже вірив – думав, що в Давосі всім не до цього. Яке ж було моє здивування, коли в перший же день прийшло семеро людей. Усі в костюмах, половина – чоловіки, які цікавляться дихальними практиками. З кожним днем було все більше і більше людей. В останній день на йогу прийшли понад 15 осіб, і всі виконували асани на килимках. Ніхто до нас у Давосі такого не робив.
Локація Українського дому працювала по 16 годин на день, одна панель змінювала іншу, а ввечері виступали українські артисти. Ми чітко стежили за таймінгом і за зміною «декорацій». Відвідувачі приходили цілий день без зупинки. У Ukraine House Davos завжди було багато людей. Окремо відзначу черги до «кавового» чемпіону Вадима Грановського, який протягом п'яти днів готував каву для перших осіб не тільки України, а й інших країн, наприклад, для колишнього генсека США.
Чим цікавий форум для підприємців
Упевнений, що відвідування Давосу в дні форуму корисно для всіх підприємців. Особливо для тих, чий бізнес пов'язаний з експортом та імпортом, у кого є партнери за кордоном і чий бізнес залежить від міжнародної ситуації.
Цікаво буде і тим, хто прагне масштабувати свій бізнес. Перша причина приїхати на ВЕФ – нетворкінг. Адже в ці дні в Давос приїжджають тисячі людей з усього світу.
Під час форуму найбільші інвестори, президенти багатьох країн, відомі бізнесмени вільно пересуваються вулицями і локаціями. Природно, VIPів, які вільно ходять вулицями, супроводжує власна служба охорони, але все одно вони в найближчому доступі. Машин з блимавками або оточення кварталу немає, але точно є система розпізнавання облич з камер.
Відчуття схожі з тими, що виникають у Нью-Йорку – світовій столиці. Раз на рік такою столицею стає Давос. Під час форуму можеш просто на вулиці або в кафе познайомитися з людиною, яка тобі потрібна. Зазвичай такі люди дуже зайняті і до них складно достукатися як електронною поштою, так і в соціальних мережах. У Давосі ж всі призначають зустрічі, відкрито спілкуються. Тут укладаються угоди або відбувається перше їхнє обговорення.
Друга важлива причина приїхати на форум – можливість одним з перших дізнатися про світові тренди в бізнесі, які неможливо відчути, сидячи в Україні. Побувавши на кількох заходах, чітко можна побачити, чим живе не просто країна або регіон, а весь світ.
Тренди ВЕФ-2019
Наприклад, цього року чітко було видно три тренди: жінки в бізнесі, криптовалюти і глобальне потепління (вплив клімату на бізнес).
Жінки в бізнесі. Давоські дискусії про права жінок тривають вже кілька років. До слова, оргкомітет Українського дому в Давосі повністю складається з жінок, які вже другий рік поспіль дуже успішно керують цим проєктом.
Криптовалюти. Частина експертів скептично висловилися з приводу життєздатності біткойнів. Наприклад, генеральний директор Swift Готфрід Лейббрандт і професор Гарвардського університету, колишній головний економіст МВФ Кеннет Рогофф солідарні в тому, що можливість криптовалюти обійти в популярності традиційні форми грошей дорівнює нулю.
Глобальне потепління. Тему глобального потепління у своїх доповідях порушували практично всі. Якщо потепління триватиме в сьогоднішньому темпі, то, на думку експертів, світ чекають зміни в агросфері. Це незмінно вплине на логістику сільськогосподарських товарів, а також глобально – на перерозподіл населення по різних регіонах.
З інших обговорюваних тем у 2019 році в Давосі: скорочення темпів розвитку світової економіки та можлива фінансова криза, яку прогнозують уже декілька років поспіль. Говорили про те, що активніше за всіх у світі зростає Китай (цього року його економіка зросте приблизно на 6–7%), але все одно це найгірший показник для Піднебесної за останні 30 років.
Ще одна тема, що активно обговорювалася, – креативна економіка, тобто бізнеси в нематеріальних сферах, пов'язані з інтелектуальною діяльністю, освітою і творчістю. Наступного року про це говоритимуть ще більше.
Найбільше вразив павільйон Facebook – спеціально привезена і зібрана двоповерхова будівля, з автономним опаленням, підйомником для інвалідних колясок та приголомшливим дизайном.
Дома глобальних корпорацій були представлені набагато масштабніше за Дома країн. Мабуть, ця ситуація реально відображає розстановку сил у глобальній політиці та економіці.
Організацію Українського дому в Давосі-2019 здійснювали від нашої країни понад 50 осіб (включаючи організаторів, волонтерів, техніків, кейтеринг).
Для України це унікальний майданчик, де країна може показати себе з кращого боку – щоб у світі дізналися, що ми сучасні, технологічні та креативні. Для нас це був цінний досвід – ми навчилися оптимізувати витрати і при обмежених ресурсах робити більше, ніж, здавалося, можливо. Результат перевершив очікування: за п'ять днів роботи в Українському домі побували понад 7000 гостей, виступили 45 спікерів з дев'яти країн, а наша вечірня програма стала однією з найпопулярніших у Давосі.
Наступного року ВЕФ відбудеться 21–24 січня і відзначить 50-ту річницю свого проведення.
Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.
Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.
Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.