Економіка коронавірусу: скільки коштуватиме природний газ

Економіка коронавірусу: скільки коштуватиме природний газ

І чи багато його знадобиться Україні

Этот материал также доступен на русском языке
Економіка коронавірусу: скільки коштуватиме природний газ
Фото: pixabay

Пандемія COVID-19 значною мірою вплинула на падіння вартості всіх енергоресурсів загалом і природного газу – зокрема. 2 квітня на Нью-Йоркській товарній біржі (NYMEX) було зафіксовано рекордний ціновий мінімум: $1553/MMBtu, але і він не є остаточним. Найближчим часом експерти прогнозують подальше зниження ціни ще на 10–15%. Це падіння стане явним вже до кінця квітня за умови продовження карантину в більшості країн. В Україні, при песимістичному прогнозі, вартість газу складе близько 3000–3500 грн за 1000 кубометрів (з ПДВ). Про те, як далі може розвиватися ситуація з цінами на енергоресурси, спеціально для Mind розповів Володимир Шведкий, СЕО енергетичного провайдера ETG.UA.

Що вплинуло на ціну газу?

Чинники, що впливають на ціноутворення природного газу в Україні і e світі, не відрізняються від загальноринкових – це баланс попиту та пропозиції. Основним джерелом попиту були і залишаються промисловість, виробництво електроенергії та опалення. Опалювальний сезон добігає кінця, e промисловості панує невизначеність щодо обсягів і планів виробництва.

Варто відзначити також, що триває імпорт LNG (СПГ? або скраплений природний газ) із країн Азії та США до Європи. Контракти були укладені раніше, і відмова від них потягне за собою вагомі санкції. Підземні сховища як Європи, так і України – на рівні безпечного заповнення. Тож усе це тисне на ціну газу: тільки за минулий тиждень його здешевлення на хабах ЄС склало понад 10%.

Як формується вартість газу в Україні?

В Україні комерційні видобувні компанії орієнтуються на імпортний паритет, закладають ризики девальвації і, як правило, у другій половині того місяця, що передує місяцю поставки, виставляють свої цінові пропозиції.

Компанії, що продовжують імпортувати природний газ із країн ЄС, здійснюють поставку в основному за короткостроковими контрактами на місяць, максимум квартал наперед. При формуванні ціни в країні, як і раніше, не вистачає індикативів. «Нафтогаз» поводиться непрогнозовано, ціни на балансувальний газ, які формуються оператором на щоденній основі, не є орієнтиром для ринку. При цьому біржова ліквідність залишається дуже низькою – близько 1–2%.

Скільки газу потрібно Україні?

Прогнози за обсягами споживання природного газу в Україні на найближчі шість місяців невтішні. Перша причина – закінчення опалювального сезону. З досвіду минулих років очікується зниження в межах 40%.

Друга – глобальний економічний спад, викликаний карантином у зв’язку з коронавірусом. За нинішніх умов виробничі компанії, орієнтовані на експорт, планують свою діяльність не більше, ніж на тиждень наперед. Вони продовжують працювати, оскільки девальвація гривні допомагає їм бути конкурентними на світових ринках. Але обмеження, викликані карантином, негативно впливають на виробничі потужності та логістику, що, у свою чергу, відбивається на споживанні природного газу.

За попереднім аналізом, у найближчі півроку ми очікуємо зниження споживання до 20% порівняно з минулим роком.

Чого чекати далі?

Довгострокові прогнози (на наступні 10–15 років) – оптимістичні. Коли світова економіка почне відновлюватися після кризових змін, природний газ стане основним видом палива для виробничих потужностей, які можливо на нього переобладнати. У зв'язку з цим актуалізуються варіанти використання газу для виробництва електроенергії. Ймовірно, що в наступні 3–5 років ми станемо свідками інвестиційного буму в цій галузі.

Крім цього, приватні споживачі, у зв'язку зі зниженням ціни, звертатимуть свою увагу на газ. У перспективі його будуть більше використовувати в нових проєктах будівництва багатоповерхових і приватних будинків. Сьогодні ціна становить $96–100 за 1000 куб. м, що є доволі привабливим для населення.

Але в довгостроковій перспективі природний газ все ж дорожчатиме. Передумов до стрімкого підвищення ціни немає, але можна очікувати зростання на рівні 10–25%, залежно від опалювального сезону і ситуації на ринку, за умови закінчення кризи.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло