Захворіло у світі
100,296,057
Померло у світі
2,158,473
Вилікувалось у світі
55,418,424
Захворіло в Україні
1,200,883
Померло в Україні
22,202
Вилікувалось в Україні
980,085
Дешева нафта, або Як обвал цін позначиться на українському АПК

Дешева нафта, або Як обвал цін позначиться на українському АПК

Про наслідки для аграріїв та інші ризики

Цей матеріал також доступний російською
Дешева нафта, або Як обвал цін позначиться на українському АПК
Фото: pixabay

Інвестори побоюються, що вартість нафти WTI снова може опуститися до негативних значень. Так, днями зниження під час торгів склало 30% – $12 за барель.

20 квітня вперше в історії вартість травневих ф'ючерсів на нафту WTI впала до від'ємних значень. На мінімумі ціна становила мінус $40,32 за барель.

Такі коливання ціни на нафту призвели до зниження цін на пальне в Україні. При цьому вже стартувала посівна кампанія, і низька ціна на пальне може зіграти на руку українському АПК. Однак ситуацію, що склалася, варто оцінювати в комплексі й не забувати про інші ризики, що впливають на АПК.

Як світовий обвал цін на нафту може позначитися на українському АПК і які додаткові ризики можуть вплинути на аграріїв, розповіла Mind директор з маркетингу і комунікацій Kreston GCG Алла Іванець.

Падіння вартості нафти до негативних значень шокувало весь світ. Але засмучуватися й обурюватися часу у світової спільноти немає – потрібно швидко зорієнтуватися й зрозуміти, які вигоди можна отримати з ситуації, що склалася, і як убезпечити свій бізнес від ризиків.

Як нова вартість чорного золота вплине на український агропромисловий комплекс

Перше, що підказує логіка, – зниження ціни на нафту спричинить і зниження вартості пального. Це позитивна новина для аграріїв. Однак на експортній вартості зернових та технічних культур падіння нафти позначається сильніше, тому що ріпак і кукурудза прив'язані до біоетанолу. У перерахунку на умовний нафтовий еквівалент виробництво біопалива стає невигідним – ціни на кукурудзу, ріпак і соняшник різко підуть вниз. Отже, як тільки нафта почала падати, ціни на сільськогосподарську продукцію також почали знижуватися.

Про ціни на нафту

Сьогоднішня ситуація має свої плюси й мінуси.

Падіння цін на нафту знизить вартість імпорту та призведе до скорочення торгового дефіциту, а також зменшення інфляційного тиску на Україну. Але, якщо подивитися на цю ситуацію з іншого боку, стає неспокійно за підприємства енергетичного сектору – раптове падіння цін на нафту знизить вартість природного газу, вугілля та матиме негативний вплив на економіку.

На ринку нафти контракт із поставкою у травні торгувався в негативній зоні. Це відображення величезного профіциту, який є зараз. Проте в останній день торгів контрактом не торгують. По ньому йдуть розрахунки, біржа закриває реєстр, і в ньому залишаються тільки виробники та учасники, які отримають цю нафту в «живому» вигляді.

Відповідно «кричущого» зниження цін на пальне не буде. Тому що вартість нафти тільки наполовину визначає вартість нафтопродуктів. Решта 40–50% – це численні акцизи, податки на додану вартість і націнки посередників. До того ж через карантин впав попит на бензин і дизельне пальне, так що АЗС не поспішають знижувати ціни, щоб не втратити прибутковість.

Про ціни на пальне та їхній вплив на аграрний ринок України

Стає зрозуміло, що істотних змін на українському ринку пального не станеться, а отже, значного позитивного ефекту не варто очікувати й аграріям.

Україна ще не вичерпала потенціал для зниження ціни: протягом місяця вона впала на 10%, тобто на 2,5 грн у середньому. Якщо орієнтуватися на початок року й рахувати у валютному еквіваленті, з огляду на обвал гривні в березні, то Україна вже втратила близько 25–30% ціни пального. Експерти галузі вважають, що є передумови для зниження вартості бензину і дизеля на 2–3 грн/л до кінця квітня, при цьому в травні також очікується зниження цін.

Водночас на аграрний сектор падіння вартості нафти має опосередкований вплив. Це стало зрозуміло ще під час першої хвилі падіння нафти 9 березня.

Дешева нафта підтримує компанії країн-експортерів (насамперед США) і водночас створює ризики недоотримання бюджету й девальвації нацвалюти країн-імпортерів. Крім того, на думку аналітиків, це знижує логістичні витрати на експортні культури, дозволяє країнам пропонувати низькі ціни. Оскільки це лише одна зі складових вартості зернових та олійних, у короткостроковій перспективі падіння і зростання вартості нафти визначають загальний тренд цін.

Однак дешева нафта на тривалий проміжок часу – ключовий елемент глобальної торгівлі, який змушує розвинені країни переглядати прогнози свого економічного зростання. А це вже безпосередньо впливає на ціни аграрної продукції у світі, зокрема і в Україні.

Про ризики для АПК

Карантин створив несприятливі обставини для логістики, яка дуже важлива для нормального функціонування сектору. Аграрії можуть зіткнутися з ризиками через труднощі транспортного сполучення. Навіть більше, Кабмін запропонував ВР скоротити закладені в бюджет витрати на проведення земельної реформи на 25 млн грн і підтримку сільгоспвиробників у розмірі 4 млрд грн.

До того ж падіння цін на нафту спричинить зниження вартості ключових експортних статей АПК, наприклад сировинного товару, на світових ринках.

Ще одним гострим питанням для агросектору є невизначеність у процесі відкриття ринку землі. Наразі Верховна Рада сфокусована на пандемії, тому земельне питання поки поставили на паузу. Це обмежує приплив капіталу в агросектор и тримає інвесторів у режимі очікування.

І все ж висока рентабельність українського агропрому пом'якшує ризики, викликані нестабільністю світової та української економік під час пандемії. Це дає підстави вважати, що після завершення карантинних обмежень експорт повернеться до докризових показників, а інвестиційний клімат сектору знову стане сприятливим.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті