Мобільний вилучили під час обшуку? Поради адвоката

Мобільний вилучили під час обшуку? Поради адвоката

Як поводитися під час обшуку та як захистити свій телефон

Этот материал также доступен на русском языке
Мобільний вилучили під час обшуку? Поради адвоката

Наприкінці травня співробітники Державної фіскальної служби України провели обшук в приміщенні шоу-руму інтернет-магазину iLounge в Києві. Слідчо-оперативна група вилучила зі складу все наявне майно, техніку та особисті речі, хоча за рішенням суду мала вилучати виключно документи особи, підозрюваної в незаконному переміщенні товарів через кордон без сплати мита... Мало не кожного тижня ми чуємо про гучні обшуки, вилучення майна відомої компанії або чиєсь затримання.

Правоохоронці починають тиснути на найболючіше місце. Зазвичай це вилучення особистого майна, а саме мобільного телефону. Людина зберігає на ньому абсолютну більшість інформації, тому таке вилучення є дієвим механізмом тиску та подальших торгів.

Олена Запорожченко, адвокатка АО Legal House, розповіла Mind, як зберегти свій телефон під час обшуку або повернути його, якщо вилучення вже відбулося.

Поведінка під час обшуку

Якщо ви хочете зберегти свій телефон, то перше, що необхідно зробити, – вимкнути звук на девайсі та покласти його до кишені або в сумку. В жодному разі не залишайте телефон на столі (іншому видному місці) або не починайте знімати обшук. Чому? Якщо ви почнете знімати обшук на відео, то слідчий цілком обґрунтовано може вилучити телефон, оскільки ви, можливо, намагаєтесь розголосити таємницю слідства. Можна скільки завгодно дискутувати на цю тему, однак це справа науковців або адвокатів у судах.

Ми тут говоримо про збереження вашого майна тоді, коли ви виступаєте на боці слабшого. Тобто ніякої відеофіксації.

Щодо телефону в кишені. Тут варто запам’ятати алгоритм дій, який допоможе якщо не зберегти телефон, то точно набагато меншими зусиллями його потім повернути.

Слідчий завжди пропонує у добровільній формі віддати телефон. Якщо ви не знайомі із правилами Кримінального процесуального кодексу України (КПК України), то швидше за все підкоритесь такій вимозі. Телефон передається слідчому добровільно, без будь-якої додаткової фіксації.

Водночас у КПК України прописано зовсім іншу процедуру.

Вилучення речей із ваших кишень має відбуватись із належним фіксуванням – мова йде про проведення особистого обшуку особи. Такий особистий обшук проводиться особами тієї ж статі, у присутності не менше двох понятих також тієї ж статі, що і особа, обшук якої здійснюється, а сама дія фіксується в окремому протоколі особистого обшуку.

Тому якщо слідчий пропонує, вимагає, просить тощо надати йому ваш телефон, покласти його на стіл, то можете цілком прямо оголосити, що добровільно телефон не надасте та вимагаєте провести особистий обшук за правилами, встановленими КПК України.

Наступний момент – комунікація зі слідчим. Не забувайте, що на обшук приходять також люди, з якими можна домовлятись у межах закону.

Випадок із практики: на обшук прийшли із метою вилучення комп’ютерів та мобільних телефонів (пряма вказівка в ухвалі). Під час обшуку вдалося налагодити комунікацію зі слідчим. Ми зуміли донести позицію, що інформація на телефоні (меседжери) повністю відповідає даним на ноутбуці. Слідчий пішов назустріч та вилучив тільки комп’ютер, телефон відстояли.

Однак тут варто бути обережним, щоб не створити зайві проблеми. Радимо сектор комунікації віддати саме адвокатові, який зможе прорахувати та обійти можливі ризики такого спілкування.

Поведінка під час вилучення телефону

Запам’ятайте: на сьогодні судова практика виходить з того, що телефон повертають його власнику. Щоб уникнути запитань суду з приводу документів на підтвердження права власності, у зауваженнях до протоколу обов’язково вкажіть, що вилучено ваш особистий телефон. У цьому випадку саме сторона обвинувачення повинна довести протилежне, а суд не зможе відмовити у поверненні майна із суто формальних підстав.

Обов’язково акцентуйте увагу на належній фіксації вилучення. Йдеться не тільки про марку мобільного телефону, серію, IMEI.

Просіть слідчого при формуванні списку вилучених речей написати, що мобільний телефон технічно справний, тріщини, подряпини відсутні. Якщо слідчий відмовляє – зазначайте таку інформацію самостійно, робіть зауваження до протоколу обшуку. Інакше вам можуть повернути неробочий розбитий телефон.

У випадку фіксації цілісності ви маєте шанси відшкодувати вартість вашого майна у судовому порядку за рахунок державного бюджету.

Повернення майна після обшуку

З процесуальної точки зору повернути власнику вилучений мобільний телефон не так і складно. Але буває проблематично надати документи для належного підтвердження права власності.

Проблем із поверненням не виникає, якщо майно вилучено під час обшуку житла. Тоді суди не вимагають підтвердження права власності на вилучене. Труднощі можуть бути, якщо під час обшуку вилучається майно третіх осіб, які фактично не мають відношення до провадження (працівники, треті особи, які перебували у приміщенні, що обшукувалось). У такому випадку для повернення майна обов’язково необхідно підтвердити його власника відповідними документами.

Однак, якщо документи (квитанції про оплату, гарантійні талони тощо) відсутні, у пригоді може стати звичайна коробка з-під телефону. Слідчі судді, як правило, визнають надання такої коробки належним підтвердженням права власності.

Вилучення особистого телефону – дієвий засіб тиску. Але не здавайтесь одразу і не починайте йти на поступки – техніку можна і потрібно повертати, у КПК України є для цього достатньо механізмів.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло