Зірки та смуги: як вибори в США вплинуть на «поведінку» долара

Зірки та смуги: як вибори в США вплинуть на «поведінку» долара

І як можна заробити на його коливаннях

Этот материал также доступен на русском языке
Зірки та смуги: як вибори в США вплинуть на «поведінку» долара
Фото: фотобанк НБУ

Зазвичай слово «девальвація» має негативний відтінок. Найчастіше так кажуть, коли національна валюта стрімко втрачає свою вартість унаслідок певних негативних чинників, і дуже часто поряд згадують про «дефолт». Однак саме поняття «девальвація» у фінансовому світі означає поточну слабкість валюти відносно інших. Антонімом до девальвації є ревальвація – період зміцнення валюти.

Для українців «девальвація» – це завжди очікуваний напрямок руху національної валюти, але на світовому ринку – якщо ми говоримо про долари, євро, франки, фунти – слабкість валют є мінливим явищем, і за кожної девальвацією наступає ревальвація. Як на цьому можна заробити, особливо, коли йдеться не лише про гривню, спеціально для Mind пояснює аналітик HUGS Микола Григор’єв.

Що відбувається з доларом?

Останнім часом ми спостерігаємо девальвацію долара – американська валюта подешевшала відносно всього кошика резервних валют (євро, єни, фунта стерлінгів, швейцарського франка, шведської крони та канадського долара) більш ніж на 7% із початку травня, а індекс долара оновив дворічний мінімум.

2-річний мінімум індексу долара США

Зірки та смуги: як вибори в США вплинуть на 	«поведінку» долара

Вагомий внесок у послаблення долара внесла американська Федеральна резервна система (ФРС), що виконує функції Центрального банку в Сполучених Штатах. Після спалаху пандемії COVID-19 багато галузей економіки США виявилися паралізованими, тож фінансовий регулятор був змушений вдатися до серйозних пом’якшувальних та стимуляційних заходів.

Так, екстрено було знижено федеральну облікову ставку до 0–0,25%, а також запроваджено нову програму кількісного зм’якшення (Quantitative Easing або QE). У межах цієї програми ФРС викуповує різні фінансові активи, перш за все казначейські облігації США та боргові папери корпоративних емітентів. Як наслідок – баланс активів ФРС із березня збільшився на 72%, до $7,165 трлн.

Динаміка балансу активів ФРС США, 2018–2020 роки

Зірки та смуги: як вибори в США вплинуть на 	«поведінку» долара

Як вибори в США впливають на валюту?

Є ще одна вагома причина різкої девальвації – майбутні президентські вибори в США, що пройдуть 3 листопада 2020 року. Президент США республіканець Дональд Трамп є прихильником саме слабкого долара й від’ємних відсоткових ставок по державним облігаціям (як, наприклад, у Німеччині або Швейцарії). Два роки він публічно критикував голову ФРС Джерома Пауелла, закликаючи до зниження відсоткової ставки.

Аргументація така: сильний долар шкодить американським експортерам, які від цього заробляють менше на зовнішніх ринках. За каденцію Трампа Сполучені Штати відчутно збільшили рівень державного боргу, адже саме цим фінансуються ініціативи республіканців, і дорогий долар ускладнює обслуговування цих зобов’язань.

Динаміка державного боргу США від 1 місяця Трампа до липня 2020 року

Зірки та смуги: як вибори в США вплинуть на 	«поведінку» долара

І тепер, за 2,5 місяці до виборів, аналітики та букмекери прогнозують перемогу кандидата від Демократичної партії Джозефа Байдена. Виникає питання: яку динаміку долара варто очікувати в майбутньому в разі потенційної зміни влади в США.

Ми проаналізували історичну динаміку індексу долара з 1971 року, коли було скасовано прив’язку цін на золото до вартості американської валюти. З того часу в історії США пройшло 12 виборів президента, шість разів влада переходила до іншої партії, і чотири рази цей процес супроводжувався різкою зміною валютного тренду. Натомість, коли влада зберігалася в руках правлячої партії, різких валютних коливань напередодні виборів не відбувалося.

Динаміка індексу долара та періоди зміни влади в США

Зірки та смуги: як вибори в США вплинуть на 	«поведінку» долара

Двічі долар демонстрував силу напередодні переходу влади до Демократичної партії (у 1992 та 2008 роках), і один раз, 1976 року, – слабкість. При цьому, якщо влада змінювалася, тренд також змінювався відповідно до стратегій кандидатів. Перший висновок з цього – при перемозі чинного президента, Дональда Трампа, тренд на девальвацію долара зберігатиметься, тоді як перемога Байдена може означати зміну тренду одразу після інавгурації.

Як на цьому заробити?

На підставі історичних даних ми проаналізували, як змінювалася вартість американських акцій, золота, срібла, нафти, казначейських облігацій США, боргових цінних паперів різного інвестиційного рейтингу (від найякісніших із рейтингом ААА до вкрай ризикових ССС).

Як уже було зазначено, при девальвації найбільше виграють «тверді» активи, що мають підкріплену внутрішню вартість: золото, срібло та нафта. Згідно з результатами дослідження, золото та срібло за період девальвації зростають у ціні в середньому на 22%, тоді як нафта – на 27%.

При ревальвації, навпаки, виграють переважно акції. Високотехнологічні акції зростають найбільше – на 27%, акції промислового сектору – на 16%, споживчого – на 15%, а індекс широкого ринку S&P 500 – на 11%.

Історично зміцнення долара відбувається на тлі зростання економіки, збільшення споживчої інфляції (яка є маркером економічної активності) та більш жорсткої політики ФРС. У періоди зростання економіки попит світових інвесторів на доларові активи підвищується, що укріплює національну валюту США та підтримує зростання акцій.

У таблиці нижче наведено історичну середню дохідність кращих активів, що виграють від девальвації долара, та порівняння з теперішньою динамікою. Наразі інвестиційний потенціал при девальвації долара має лише золото, яке скоригувалося від історичних максимумів.

Зірки та смуги: як вибори в США вплинуть на 	«поведінку» долара

Потенціал у золота зберігається на рівні 8% за умови продовження тренду на слабкість національної валюти США, що можливо в разі збереження влади в руках Дональда Трампа. Натомість, якщо на виборах переможе кандидат від Демократичної партії і долар почне укріплюватися, варто придивитися до купівлі високотехнологічних акцій та акцій компаній, що не мають значного боргового навантаження.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті