Гра у піжмурки: як МАФи ховаються від КМДА

Гра у піжмурки: як МАФи ховаються від КМДА

І чому МАФ – уже не мікробізнес

Гра у піжмурки: як МАФи ховаються від КМДА
Фото: пресслужба КМДА

Поки в Києві намагаються розв'язати глобальні проблеми, зокрема, з незаконною забудовою або ситуаціями на кшталт «Укрбуду» та «Аркади», здається, що решта завдань опиняються «за кадром». Як будують у столиці нові ЖК, Mind розповідав у матеріалі «Чужа земля: які компанії будують ЖК на ділянках з неправильним цільовим призначенням».

Як же КМДА вирішує решту проблем міста, зокрема, як бореться із незаконними малими архітектурними формами (МАФами)? Директор Департаменту міського благоустрою КМДА Олексій Кулеба розповів Mind, як саме встановлюють МАФи, куди їх дівають після демонтажу та чому МАФи – це вже не мікробізнес.

У 2014 році в Києві розташовувалося понад 20 000 МАФів, 12 000 демонтовано за останні шість років. Серед демонтованих об’єктів є як тимчасові споруди, так і засоби пересувної торговельної мережі.

За даними 2019 року, у столиці близько 7000 тимчасових споруд. З них приблизно 1000 наразі проходять перевірку документів. На сьогодні інспектори благоустрою проводять інвентаризацію всіх тимчасових споруд та засобів пересувної мережі, що розташовуються в місті Києві. Оновлені цифри будуть відомі протягом двох місяців після завершення інвентаризації.

Про те, як зараз можна встановити новий МАФ

Нові тимчасові споруди на вулицях столиці просто так з'являтися не можуть. Купити місце під МАФ неможливо, можна переоформити документи на наявний МАФ. Нові тимчасові споруди, що зараз можуть з’являтися біля вашого дому, носять соціальну складову, як-от переможець інвестиційного конкурсу «Київхліб». Згідно з розпорядженням №585 від 16.06.2015 «Про затвердження Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності в Києві» у столиці діє мораторій на встановлення нових тимчасових споруд. Він діятиме до моменту затвердження «Комплексної схеми» в усіх районах міста.

Також нова тимчасова споруда може з’явитися, якщо пройшла через процедуру перенесення. Раніше процес переміщення тимчасових споруд з одного місця на інше був простим: сам підприємець міг звернутися до профільної комісії з питань розміщення тимчасових споруд із проханням дозволити переміщення його в інше місце. Зараз місто посилило контроль над об’єктами, що підлягають перенесенню. Перенесення можливе лише за зверненням балансоутримувача та за умови, якщо на місці, де розташовується МАФ, відбувається зміна містобудівної ситуації. Наприклад, запланований ремонт інженерних мереж. Для цього необхідно звернутися до Департаменту містобудування та архітектури. Звернення буде розглянуто на профільній комісії з питань розміщення тимчасових споруд. Якщо дійсно в тимчасової споруди (ТС) є дозвільні документи, тоді вона підлягає  перенесенню.

Про обмеження на встановлення нових МАФів

Встановлення нових тимчасових споруд можливе тільки в тих районах, у яких затверджена Комплексна схема розміщення тимчасових споруд та визначились переможці інвестиційних конкурсів. Звичайно, ті об’єкти, що не пройшли конкурс, мають звільнити вулиці міста або будуть демонтовані нами після проходження певної процедури (припис –  доручення на демонтаж). На сьогодні тільки сім столичних районів з 10 мають затверджену Комплексну схему розміщення тимчасових споруд.

Відсутність Комплексної схеми в трьох районах столиці (Святошинському, Дніпровському та Оболонському) ускладнює процес контролю законності розміщення ТС. Інспектори благоустрою змушені використовувати різні алгоритми контролю за розміщенням тимчасових споруд в умовному Печерському районі, де комплексна схема вже затверджена та діє, та в, наприклад, Оболонському, де на сьогодні цього не зробили. Адже в першому випадку про законність ТС говорить наявність паспорта прив’язки, а в останньому  – достатньо інформаційного талону.

У комплексній схемі розміщення чітко вказано, де має бути розміщена ТС. Якщо заявка не одна, тоді проводиться конкурс. Паспорт прив'язки отримує той підприємець, у якого є весь пакет документів. За цим стежить Департамент містобудування та архітектури, наша задача  –  прибрати ті тимчасові споруди, що конкурс не пройшли.

За півроку після отримання паспорту прив’язки підприємець зобов’язаний оновити конструкцію ТС на ту, що зазначена в паспорті. Інформація про послуги чи продукцію, що реалізується, має бути зазначена у верхній частині ТС. Інформація про продукцію або послуги, які реалізуються та надаються, (функціональне призначення) подана у вигляді кольорової смуги у верхній частині тимчасової споруди.

МАФи вже не мікробізнес

Варто зазначити, що сьогодні МАФи – це величезні гроші. Люди, які цим займаються – вже не мікро- чи малий бізнес, як вважалося п’ять років тому. Наприклад, у підприємця 100 МАФів, кожен із них здається в оренду за 15 000–80 000 грн на місяць залежно від місця розташування. Якщо взяти вартість оренди у 20 000, то власник заробляє на місяць 2 млн грн чистого прибутку.

Як відбувається демонтаж ТС

За розміщенням тимчасових споруд на території Києва слідкують інспектори благоустрою. Виявивши нововстановлений кіоск, інспектор вносить власникові припис з вимогою надати дозвільну документацію на розміщення. Якщо документи відсутні, власник зобов’язаний демонтувати МАФ у строк до 3 днів після отримання припису. Зазвичай підприємці не поспішають виконувати цю вимогу. Тоді Департамент міського благоустрою приймає рішення про демонтаж та доручає провести його комунальному підприємству «Київблагоустрій».

Проте бувають випадки, коли підприємці вважають свої дії законними та надають документи, що не являються дозволом на розміщення тимчасових споруд: договір оренди, витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців тощо.

Наприклад, біля ринку «Виноградар» розміщувалося близько 60 тимчасових споруд. На припис інспектора власники кіосків надали копії договорів на проведення ярмарок. Цей договір укладався між власником земельної ділянки ринку та підприємцями. Ми надіслали безліч запитів до відповідних органів: Департаменту земельних ресурсів, Департаменту промисловості та розвитку підприємництва. Департамент земельних ресурсів відповів, що кіоски розташовуються поза межами цієїї земельної ділянки. Щодо договорів на проведення ярмарок, то згідно з Розпорядженням №507 Київської міської ради адресний перелік ярмарок подається Департаментом промисловості та розвитку підприємництва. Ці адреси відсутні в переліку місць регулярного проведення ярмарок.

Що відбувається з демонтованими тимчасовими спорудами?

ТС, які демонтують працівники КП «Київблагоустрій», зберігаються на «кладовищі» МАФів. У місті чотири таких майданчики. На сьогодні вони вже переповнені. Тимчасові споруди, що зберігаються там роками, потрібно утилізувати або шукати ще одну ділянку для штрафмайданчику. Зараз ми розробляємо чітку процедуру утилізації тих МАФів, що власники не забирають тривалий час. Сьогодні демонтовані МАФи, ТС, власника яких не встановлено, вважаються знахідкою та беруться на облік як знахідка. Посадова особа КП «Київблагоустрій» повідомляє про знахідку до поліції протягом трьох днів з моменту виявлення.

Якщо протягом шести місяців із моменту повідомлення не встановлено власника або власник не заявить про свої права на ТС, територіальна громада міста Києва набуває право власності на такі елементи благоустрою.

Якщо власника за пів року після повідомлення до поліції встановлено або він заявить про свої права, МАФ повертається йому, проте після відшкодування витрат, пов'язаних із демонтажем, зберіганням, транспортуванням та розшуком власника.

МАФи:

Про МАФи, що не дають пройти

Люди часто вважають, що тимчасова споруда, яка має, на їхню думку, неестетичний вигляд або заважає проходу, є незаконною. Це не завжди так. Частіше за все, власник має на неї документи.

Якщо ТС заважає, можна написати скаргу. Якщо збереться декілька скарг, Департамент містобудування та архітектури повинен розглянути питання на профільній комісії. Запрошуємо індивідуально підприємця, дізнаємося деталі. У комісії беруть участь Департаменти міського благоустрою, містобудування та архітектури та ін.

Що потрібно змінити

Для того щоб регулювати ринок тимчасових споруд, потрібні нормативні зміни. Це завдання для нової Київради. Ми готуємо проєкт рішення, який допоможе місту вирішити цю проблему. Проблема МАФів  –  комплексна. Також необхідно вирішувати питання із сезонною торгівлею, торгівлею в пішохідних переходах, у засобах пересувної торгівлі, на ринках тощо.

Щоб контроль за торгівлею був ефективним, місту потрібна єдина електронна база для всіх видів торгівлі. Ця база міститиме інформацію про всі види торгівлі та працюватиме за принципом містобудівного кадастру.

Також потрібно закрити комплексну схему у всіх районах столиці, змінити зовнішній вигляд тимчасових споруд на сучасний, з єдиною концепцією та архітектурним типом.

Тільки після того, як комплексна схема буде цілком закрита, можна буде говорити про подальшу долю МАФів. 

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло