Захворіло у світі
18,117,821
Померло у світі
690,181
Вилікувалось у світі
10,739,036
Захворіло в Україні
73,158
Померло в Україні
1,738
Вилікувалось в Україні
39,876
Обличчя міста: як інспектори з благоустрою наводять лад на вулицях

Обличчя міста: як інспектори з благоустрою наводять лад на вулицях

Що можна змінити для поліпшення ефективності їхньої діяльності

Цей матеріал також доступний російською
Обличчя міста: як інспектори з благоустрою наводять лад на вулицях
Фото: прес-служба Департаменту міського благоустрою КМДА

Протягом тижня, з 13 до 19 липня, Комунальне підприємство «Київблагоустрій» демонтувало з вулиць Києва  52 самовільно встановлених елементи благоустрою. Про це Департамент міського благоустрою КМДА повідомив на своїй сторінці у Facebook. Виявляють незаконні об'єкти та передають їх для подальшої реалізації заходів із демонтажу інспектори з благоустрою. Директор Департаменту міського благоустрою КМДА Олексій Кулеба розповів Mind, як саме працюють інспектори, які в них є повноваження та що важливо змінити в їхній роботі й на що варто звернути увагу бізнесу.

У чому полягає робота інспекторів

Інспектори благоустрою контролюють усе, що відбувається на вулиці: від залишеного сміття до нововстановлених елементів благоустрою (тимчасові споруди – кіоски, ятки для торгівлі тощо; засоби пересувної торгівлі – автокав’ярні, огорожі тощо).

Інспектори мають виявити порушення у сфері благоустрою, змусити порушника його усунути та скласти адміністративний протокол.

Щодня інспектор проходить понад 10 км, спілкується з десятками балансоутримувачів свого сектору та заповнює купу документів – приписів та протоколів за адміністративні правопорушення.

Цікава цифра: щодня інспектор у середньому оформлює від п'яти приписів із вимогою вжити заходів щодо ліквідації порушення.

Професія «інспектор» – досить відповідальна місія, з якою можуть впоратися не всі. Вона важка як фізично (десятки кілометрів, що проходить інспектор за день, швидкість пересування з одного місця в інше), так і морально (спротив винних у порушенні, відмови відновлювати благоустрій, іноді навіть доходить до того, що на інспектора, який просто виконує свої обов’язки, зводять руку). Тому серед інспекторів – чоловіків майже 100%.

Як інспектор виявляє порушення? 

Кожен з них має свій власний сектор, який щодня моніториться на виявлення порушень. Також інспектор відпрацьовує звернення громадян до колцентру «15-51», а також ті, що надходять на сайт КМДА й Департаменту міського благоустрою, та на сторінки соціальних мереж тощо.

Які повноваження є в кожного інспектора?

  • У разі виявлення правопорушень у сфері благоустрою інспектор вносить приписи на усунення порушень та відновлення благоустрою.
  • Складає протоколи про адміністративні правопорушення.
  • Веде документацію – відповідає на листи, скарги, звернення тощо.

Про права та відповідальність інспекторів

Посадова інструкція інспектора налічує понад 20 пунктів.

Інспектор має право як вимагати пред’явлення відповідної проєктно-дозвільної документації, так і брати участь у проведенні робіт із демонтажу самовільно розміщених тимчасових споруд, що порушують благоустрій.

Щодо відповідальності інспектора, то перш за все він несе її за недотримання законодавчих норм та актів у сфері благоустрою, а також за невиконання своїх посадових обов’язків, що передбачені посадовою інструкцією.

Чи є візит інспекторів з благоустрою перевіркою? У яких випадках?

Інспектор – це зв’язуюча ланка між містом та підприємством, установою чи організацією. Його завдання – зробити так, щоб порушень на території міста у сфері благоустрою не було, а якщо порушення є – зафіксувати цей факт, вжити заходів щодо відповідальних за це осіб (скласти адмінматеріали) та проконтролювати ліквідацію порушення.

Обличчя міста: як інспектори з благоустрою наводять лад на вулицях
Фото: прес-служба Департаменту міського благоустрою КМДА

Проте інспектори також беруть участь у рейдах, що проводяться департаментом, або в складі міських комісій.

Наприклад, перевіряють підприємства на дотримання санітарних норм. Також – рейди в межах боротьби зі стихійною торгівлею.

Такі рейди, як і робота інспектора в принципі, і є перевіркою на дотримання правил благоустрою.

Про складнощі роботи інспектора 

  • «Припис не отримали». Інколи підприємці хочуть зробити вигляд, що припис не отримували. Наприклад, знімають наліпку, що клеїть інспектор. Чи «гублять» протокол, що той особисто вручив. Але інспектор все фіксує в електронному варіанті: робить фото, заповнює таблиці. 
  • Немає документів – немає протоколу. Складність у складанні протоколів за адміністративні правопорушення: щоб інспектор мав змогу його скласти, відповідальна особа зобов'язана надати документ (паспорт, права тощо). Часто порушники відмовляються надати документ.
  • «День сурка». Часто порушення (наприклад, систематичне невчасне прибирання сміття; переповнені сміттєві баки після вихідних тощо) повторюється, відповідно інспектору приходиться заходити на друге коло. .
  • Конфліктні ситуації з балансоутримувачами. Інспектор приходить не з хорошими новинами, тому, звісно, йому рідко раді. Також не всі з балансоутримувачів розуміють, що таке припис, і піднімають гвалт, думаючи, що це вже штраф. Проте припис – це не штраф, не покарання, а вимога надати дозвільну документацію або ж виправити порушення (прибрати незаконний об'єкт, сміття, привести прилеглу територію в належний санітарний стан тощо).
Обличчя міста: як інспектори з благоустрою наводять лад на вулицях
Пресслужба Департаменту міського благоустрою КМДА

Що важливо змінити в роботі інспекторів?

Інспектори багато часу витрачають на ведення документації, проте місту їхня присутність необхідна більшу частину часу саме на закріпленій за ними території. Це дозволить виявляти більше нових порушень та якнайшвидше реагувати на скарги, які надходять від громадян.

Тому зараз ми працюємо над перенесенням більшої частини документообігу в онлайн та забезпеченням інспекторів сучасними планшетами. Це допоможе їм стати більш мобільними, працювати без щоденної прив’язки до офісу, витрачати більше часу на моніторинг закріпленої за ним території та завантажувати фото-, відеофіксацію порушення або навпаки його ліквідації до єдиної бази відразу на місці.

Вдалим рішенням для посилення якості виконаної роботи інспектором можуть стати дрони, що допоможуть у моніторингу спочатку менш доступних для проходження ногами ділянок, а в майбутньому і повністю замінять фізичну присутність інспектора на місці порушення.

Рекомендації для бізнесу

Бізнесу важливо пам’ятати, що всі рішення інспектора фіксуються та передаються в Департамент благоустрою миттєво. Приховати візит інспектора чи зробити вигляд, що його не було, не вийде. Також важливо виконувати рекомендації та вказівки інспектора.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті