Не тільки жіноча проблема: які стереотипи заважають боротися з раком грудей

Не тільки жіноча проблема: які стереотипи заважають боротися з раком грудей

І чи можна від нього застрахуватись. У прямому й переносному сенсі

Этот материал также доступен на русском языке
Не тільки жіноча проблема: які стереотипи заважають боротися з раком грудей
Фото: pixabay

Жовтень – Всесвітній місяць боротьби з раком молочної залози, 20 жовтня – Всеукраїнський день протистояння цій хворобі. На щастя, останнім часом ця тема перестала бути табуйованою в нашій країні. Дедалі частіше медики, громадські активісти, психологи й ті, хто вже переміг хворобу, публікують просвітницькі матеріали, щоб жінки знали про методи профілактики, ранньої діагностики та ефективного лікування. Дмитро Долецький, директор департаменту створення нових продуктів СК «МетЛайф Україна», розповідає про шкідливі стереотипи в боротьбі з раком грудей. А також – про страховий захист для жінок і їхніх сімей у разі такого діагнозу.

Соромно згадати, але про проблему раку грудей я всерйоз замислився лише у 2015-му: наша компанія першою в Україні почала розробляти спеціальну страхову програму на випадок онкологічних захворювань жіночої репродуктивної системи. Я був єдиним чоловіком у робочій групі серед колег-жінок, почувався не в сих не в тих, а головне – мало знав про масштаби проблеми, легковажно недооцінюючи всю складність ситуації. Ідея із запуском особливої програми страхування для жінок здавалася мені безперспективною.

Але, вивчивши статистику в Україні та світі, поспілкувавшись із лікарями-онкологами, керівництвом благодійних фондів та жінками, які перемогли цю хворобу, я кардинально змінив свою думку. Зрозумів, як важливо подолати стереотипи, у полоні яких був сам, а головне – знайти і впровадити в життя якомога більше рішень, щоб допомогти нашим жінкам боротися з раком молочної залози. Адже багато таких інструментів уже працює в інших країнах: за статистикою ВООЗ, у разі ранньої діагностики, швидкого й повноцінного лікування понад 90% усіх випадків раку молочної залози (РМЗ) можна повністю перемогти.

Сьогодні, рівно через п'ять років, я хочу розповісти про ці шкідливі стереотипи. І показати, що можна зробити й що вже зроблено.

Стереотип 1: рак грудей – це суто особиста жіноча проблема

Не только женская проблема: какие стереотипы мешают бороться с раком груди

Говорячи про захворюваність на рак молочної залози зараз, я наполягаю, що не можна використовувати евфемізм «жіноча проблема». Ні, це геть не проблема жінки. Це ситуація, яка зачіпає її близьких, її сім'ю, дітей, впливає на роботу і позначається навіть на макроекономічних показниках країни загалом.

Злоякісні захворювання жіночих органів складають 40% усіх виявлених онкодіагнозів у жінок, при цьому рак грудей – це кожен п'ятий діагноз, №1 у сумному переліку. Це близько 14 500 – 15 000 нових випадків хвороби щорічно. Для порівняння: приблизно стільки ж населення проживає в Очакові Миколаївської області або в Радомишлі на Житомирщині.

Щороку в Україні з'являється «нове місто» хворих жінок. 46% усіх випадків уперше виявляють у віці 30–54 років – в найпродуктивніший період життя, коли потрібно любити, виховувати дітей, робити кар'єру, але замість цього жінка та її близькі борються зі складною хворобою.

У цей час вкрай важко жити повноцінним життям, працювати у тому ж темпі, зберегти звичний рівень доходу. А значить, при таких масштабах і при такому віці хворих проблема виходить далеко за межі особистої, стає серйозним громадським викликом, зіткнутися з яким може абсолютно кожен із нас.

Стереотип 2: профілактика раку грудей неефективна, тому нема чого витрачати на це час і сили

Не только женская проблема: какие стереотипы мешают бороться с раком груди

Так, убезпечити себе на 100% від раку молочної залози не можна. Частково ми змушені погодитися з тим, що профілактика раку як такого не гарантує результату. Але саме частково, адже такі кроки, як щомісячні самообстеження грудей, планові візити до лікаря й регулярний check-up – УЗД або мамографія раз на 1–2 роки – допоможуть уникнути запущених стадій хвороби. Згідно з даними канцер-реєстру України, 45% усіх випадків раку молочної залози 2019 року було виявлено як раз під час профілактичних оглядів.

Саме скринінгові процедури фахівці називають «другою профілактикою», яка знижує найголовніший ризик – пропустити початок хвороби, коли лікування може бути максимально ефективним.

За даними багатьох рандомізованих контрольованих досліджень у США, Швеції, Великобританії доведено, що мамографічний скринінг жінок 50–69-річного віку знижує смертність від РМЗ на 15–25%, тобто дозволяє врятувати життя як мінімум кожній шостій хворій. Оцінка ефективності скринінгу для жінок молодшого віку ще вивчається, і я сподіваюся, що з кожним роком у цьому питанні буде все більше ясності.

На жаль, кожен четвертий випадок раку грудей (24%), виявлений в Україні минулого року – це хвороба на 3–4 стадії лікування, коли складно розраховувати на оптимістичний прогноз. Проте сучасне та якісне лікування все ж може допомогти.

Стереотип 3: рак молочної залози невиліковний, а медична допомога коштує величезних грошей, тому не варто витрачати їх даремно

Не только женская проблема: какие стереотипы мешают бороться с раком груди

Рак молочної залози сьогодні вважається одним з онкодіагнозів із найбільшою курабельністю, тобто добре піддається лікуванню. Як і з іншими онкологічними хворобами, багато що залежить від того, як далеко зайшов процес: прогноз 5-річної виживаності при 0 і 1 стадіях раку грудей – 100%, при 2 стадії – 93%, виживаність на 3 стадії РМЗ – 72%. Тому лікувати таку хворобу – доцільно й необхідно. Шанси на перемогу високі, і за них треба боротися!

Безумовно, у прогнозі лікування важливі й молекулярно-генетичні особливості пухлини, оскільки зустрічаються дуже агресивні типи. Але навіть у цьому разі варто пам'ятати, що сучасна медицина не стоїть на місці: буквально з 2011 року в лікуванні РМЗ був досягнутий величезний прогрес.

Сьогодні для надання медичної допомоги використовується складна комбінація методів – хірургічних, променевих, хіміо- й таргетної терапії. І тут криється та сама проблема, через яку є таким живучим шкідливий стереотип про марність лікування: воно допомагає і має всі шанси бути ефективним, але дійсно коштує дорого. Порядок цифр часто обчислюється «п'ятьма нулями» і, за оцінками нашої компанії, найчастіше знаходиться в діапазоні від 95 000 до 460 000 грн. Іноді може знадобитися й більша сума.

Якщо відкинути слоган про безкоштовну українську медицину, то такий бюджет на лікування найчастіше є непідйомним для наших співвітчизниць і їхніх родин.

Ситуація стає менш драматичною, якщо використовувати страхування – на випадок РМЗ та інших онкологічних хвороб жіночої репродуктивної системи.

Такі страхові програми є в багатьох країнах світу, зокрема в Європі та США, і ось уже п'ять років як працюють в Україні. Слідом за нашою компанією в 2015-му, буквально за три роки аналогічний продукт створили й інші українські страховики життя. Як представник ринку, я, безумовно, не маю цьому радіти. Але, як син, чоловік, батько дочок і просто людина, що розібралася в проблемі РМЗ, я щасливий, що в наших жінок з'явився інструмент для доступу до повноцінного лікування.

Принцип такої страховки простий: оформити поліс може будь-яка жінка у віці від 18 і до 60 років, щоб забезпечити собі фінансові виплати на випадок складного діагнозу, зокрема раку грудей. Ціна послуги залежить від віку жінки і її особистих побажань щодо розміру можливої виплати на лікування, але в будь-якому разі залишається доступною.

Про це говорить проста статистика: за період із квітня 2015-го по вересень 2020 року понад 90 000 жінок оформили поліс страхування на випадок онкодіагнозу жіночих органів. З початку 2020 року середня вартість програми склала близько 2000 грн на рік. Менше $100 – можно порівняти із ціною флакона парфумів, нових туфель або сукні. Приблизно стільки доведеться заплатити за річну програму страхування 35-річній жінці, якщо вона планує застрахуватися на півмільйона гривень – у 90% випадків цієї суми достатньо для якісного лікування РМЗ.

Незважаючи на п'ятирічний строк роботи в Україні, страхування на випадок раку жіночих органів як і раніше сприймається складно, неоднозначно й стикається із стереотипами. Хоча більшість із них розбиваються об простий факт: з початку дії таких страхових програм більш ніж 450 застрахованих клієнток звернулися до нас за виплатою. Загальна сума коштів, отриманих ними для лікування, перевищила 40 млн грн і продовжує зростати: кожна жінка, крім основної страхової виплати, щомісяця протягом року отримує додаткову грошову підтримку – від 3000 до 8500 грн.

Не знаю, як завершиться кожна із цих історій. Вірю, що перемогою – над стереотипами, страхами і, звісно, хворобою.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло