Свідомий вибір: як у 30+ успішно змінити роботу

Свідомий вибір: як у 30+ успішно змінити роботу

Чому онлайн-професіям кожен вік підвладний

Этот материал также доступен на русском языке
Свідомий вибір: як у 30+ успішно змінити роботу

Ми боїмося нового й невідомого – така природа людини. Нам набагато ближче і зрозуміліше те, що ми вже засвоїли та з легкістю вміємо робити. З віком сила звички переважає навіть при виборі професії. Якщо під час навчання у виші або після випуску люди відкриті до нових можливостей, то з часом вони менше ризикують, змінюючи місце роботи. Невпевненості можуть додавати віддвічні стереотипи, що у віці 30+ реалізуватися в кардинально новому напрямі практично неможливо. Однак усе реально, якщо обрати правильну сферу.

Експерт з діджитал-маркетингу, засновник і директор із розвитку бізнесу онлайн-університету Аtom Сергій Хорунжий поділився з Mind порадами для тих,  хто бажає стартувати з нуля в онлайн-професії.

Ще 20 років тому вибір спеціальності в університеті визначав усе наше життя: на які посади нам розраховувати, скільки зароблятимемо та який спосіб життя нам світить. Була впевненість у завтрашньому дні. З кожним роком обставини все частіше доводять: немає в нашому світі нічого більш постійного, ніж мінливість. Втратити роботу можна досить швидко. Однак так само реально перекваліфікуватися й піти в абсолютно нову для себе сферу.

Lifelong learning – вчимося вчитися

Лікарі, дизайнери, інженери, менеджери – всім час від часу доводиться «апгрейдити» знання, розвивати або отримувати навички. Чим більший стаж роботи, тим вища ця потреба. Досвідчені фахівці завжди цінуються на ринку, але найбільше – ті, хто шукає можливості для професійного розвитку. Сьогодні освіта не закінчується на отриманні диплома. Та й сам документ не гарантує успіху. Щоб не залишитися «за бортом», вчитися треба все життя. В цьому й полягає суть концепції Lifelong learning – навчання впродовж життя.

Модель освіти нового типу – не лише для дітей, а й для дорослих – вперше майже 100 років тому описав американський педагог Едуард Ліндеман у книзі «Значення освіти для дорослих». Суспільство бурхливо розвивалося в бік індустріалізації. Наукові відкриття спричинили сплеск нових технологій практично в усіх сферах. Необхідні були кваліфіковані працівники, здатні на льоту схоплювати нову інформацію та швидко ставати до виконання обов'язків.

Десятки років традиційна модель освіти та зайнятості лежала в основі робочих процесів безлічі організацій. Не йшлося про те, що заробляти солідні суми можна вже під час навчання. Більш того – навіть не за обраним в університеті профілем або будучи фахівцем 50+.

Замість просування в поточній діяльності сьогодні деякі готові ризикнути й перейти на іншу посаду з аналогічною або меншою зарплатою. Особисте задоволення від роботи поступилося традиційним підходам до планування кар'єри.

У чому ж переваги Lifelong learning для сучасних фахівців?

Головні плюси на ринку праці:

  • конкурентоспроможність і затребуваність на тлі інших кандидатів;
  • мультидисциплінарність – можливість поєднувати цікаві завдання на стику двох або більше професій;
  • шанс розкрити свій професійний потенціал у різних, найнесподіваніших для себе сферах.

Ми живемо в діджитал-епоху. Затребувані компетенції вибирає вже не університет або роботодавець, а кожен із нас. Програми навчання стають більш персоналізованими. Завдяки інтернету неформальна освіта для людей будь-якого віку та з різним досвідом стала ще доступнішою. Навчання виглядає як edutainment – поєднання пізнавального й розважального підходів. Інтерактив і проста подача матеріалу роблять онлайн-лекції цікавими.

Студенти легше засвоюють матеріал і швидше опановують бажані навички. Це вкрай важливо для тих, хто боїться кардинально змінювати профіль. Поступово Lifelong learning стає основним двигуном кар'єри та передумовою для розвитку нових професій.

Перспективні онлайн-професії – з чого почати кар'єру в 30+

Той, хто ще до пандемії працював у діджіталі, на карантині відчув себе більш фінансово й соціально захищеним. Виявилося, піти на фріланс та отримувати гідний заробіток можуть не лише програмісти й дизайнери. Популярним напрямам можна навчитися за кілька місяців і скласти конкуренцію досвідченим фахівцям. Нові навички можуть стати альтернативою поточній спеціальності або розглядатися як додаткове джерело доходу з перспективою переходу в основне.

Щоб бути менеджером із продажів, не обов'язково сидіти в офісі. Консультувати людей можна й вдома, і на Балі. Такий віддалений співробітник в Україні може заробити близько $500 на місяць. Звичайно, не кожен готовий витрачати 6–8 годин на добу на спілкування з незнайомими співрозмовниками.

З напрямів, які не потребують щоденного контакту з клієнтами, виділяють арбітраж трафіку. Арбітражник закуповує інтернет-трафік і перепродає його з одного майданчика на інший. Наприклад, замовник з e-commerce звертається до арбітражника з проханням збільшити потік клієнтів на його сайт. Для цього фахівець із рекламного кабінету Facebook/Instagram направляє трафік в онлайн-магазин клієнта. В результаті користувачі соцмережі бачать рекламу товарів і переходять на ресурс. Налагоджений арбітражний трафік не вимагає щоденного спілкування з людьми й може приносити від $100 на день.

Також у топі – розроблення сайтів. Великі бізнеси готові платити за якісний ресурс до $500. Зверстати повноцінний лендинг, наприклад, на конструкторі сайтів Tilda, можна за 3–4 дні. Протягом місяця подібні замовлення принесуть значну суму.

Слідом за створенням сайтів багато хто освоює ще одну важливу навичку в інтернеті – таргетинг. Напрям набагато ширший, ніж просто налаштування реклами у Facebook/Instagram.

Креативний копірайтинг і ведення переговорів із клієнтами теж важливі. Щоб ефективно працювати з трафіком, потрібно чітко визначати цільову аудиторію бізнесів і виділяти потреби різних ЦА. Тоді люди не пройдуть повз ваших рекламних повідомлень. На фрилансі трафіколог може заробляти близько $800 на місяць. Це далеко не межа, коли в онлайні відкритий міжнародний ринок. За кордоном послуги фахівця оцінюються в три рази вище, ніж в Україні.

Онлайн дозволяє не лише змінити профіль, а й знайти додаткову професію.

Погодьтеся, добре було б накопичити певний капітал, щоб не працювати в старості. Для цього потрібен пасивний дохід, а його приносить інвестування. Неважливо, хочете ви спробувати банківський депозит, вкластися в нерухомість або купити частку великої компанії – без фінансової грамотності свій перший капітал не заробити. Потрібно знати, як саме та куди вкластися, щоб у майбутньому мати регулярний пасивний дохід. Крім базових понять про інвестування, розуміння всього процесу купівлі/продажу акцій, важливо мислити, як справжній інвестор. Цей скіл приходить лише на практиці.

Навіщо дорослим вчитися за методологією

Як часто у вас виникає таке відчуття: розумієте, що треба робити, але не вистачає навичок для реальних дій? Це типова ознака того, що насправді ви не вловили механіку певного процесу й уявляєте його лише в теорії. Можна багато знати, але насправді нічого не вміти. Освітні програми без методології можна назвати «навчанням надії». У викладача немає впевненості, що пройдений матеріал студент використовуватиме в майбутньому. Такий підхід трапляється часто-густо.

Чому навіть людині з трьома червоними дипломами, досвідченій у подальшому навчанні або підвищенні кваліфікації, потрібна методологія? З нею навчання стає цілеспрямованим і керованим процесом. Результати помітні, їх можна контролювати і, що важливо, гарантувати ефективність – отримання нових навичок.

Тренд сучасної освіти – комбінувати hard і soft skills. Наприклад, технічні навички та емпатію.

Важливі не лише базові знання, а й вміння міркувати в правильному ключі. Це допоможе досягти успіху в будь-якому напрямі. Завдяки ігровим і серіальним механікам вчитися в онлайні стало набагато цікавіше. Транслювати інформацію це одне, зовсім інша справа – показати, навіщо вона знадобиться. Теорія, практика й мотивація – саме в такій зв'язці має проходити вивчення всіх діджитал-професій.

Щоб стати видатним фахівцем, потрібні сильні професійні якості. Від особистої ефективності й мотивації до емпатії та відповідальності – цьому варто регулярно приділяти увагу. Саме такі софт-скіли цінують замовники. Тому паралельно з вивченням цільової аудиторії я раджу вчитися чути й розуміти потреби інших людей. Серед них – ваші майбутні клієнти й партнери. Від трафік-менеджера до директора з маркетингу або власника власного бізнесу – побудувати успішну кар'єру в інтернеті простіше, ніж здається.

Вийти на гідний заробіток можна вже під час навчання, неважливо, вам 16 років або 61.

Освоїти онлайн-професію та досягти високих результатів може кожен. Головне – слідувати меті та вірити у свій успіх.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло