Davos Agenda 2021: 5 інсайтів з ВЕФ для України

Davos Agenda 2021: 5 інсайтів з ВЕФ для України

Про що говорили на форумі, та чим ці теми можуть бути корисними

Этот материал также доступен на русском языке This material is also available in English
Davos Agenda 2021: 5 інсайтів з ВЕФ для України
Фото: pixabay

Минулого тижня в Давосі відбувся Всесвітній Економічний Форум (ВЕФ). Mind слідкував за перебігом онлайн-трансляції заходу. Докладно про це можна прочитати в матеріалі «Ні холодній війні!», або 8 головних меседжів «віртуального Давосу» та інших – у розділі Давоський форум – 2021.

Радницю генерального директора ДТЕК із міжнародних зв’язків,членкиню Наглядової ради Жіночого Енергетичного клубу України Юлію Бурмістенко цього року вперше було включено до складу делегації ДТЕК на ВЕФ. Вона розповіла Mind про найважливіші інсайти щодо основних тем панельних дискусій: відновлення економік після пандемії та необхідність перезавантаження, боротьба зі зміною клімату, відповідальний stakeholder capitalism, гендерна рівність та інші.

Зміна клімату та вуглецева нейтральність

Як висловилась канцлерка Німеччини Ангела Меркель: «Ми уразливі через зміни клімату, і нам доведеться впоратися з цим». Перехід на поновлювальні джерела енергії вимагає величезних зусиль – відмови від вугілля, розвитка електричного транспорту, переходу на водень тощо. Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн розповідала про Green Deal – побудову концептуально нової економіки ЄС, про плани щодо генерації енергії з поновлювальних джерел, активне використання водню та циркулярну економіку.

Втілити Green Deal європейським державам буде нелегко, потрібні координація зусиль, час та фінанси. ДТЕК  рік тому в Давосі вперше ініціював дискусію про впровадження Green Deal в Україні. Для нашої країни Green Deal – це унікальна можливість перебудувати свою пострадянську економіку й дотягнутися до рівня європейських країн. Зокрема, Європа вбачає в Україні потенційного лідера водневої енергетики. Але важливо не проґавити свій шанс.

Міста є ключовими в контексті боротьби зі зміною клімату, адже:

  • вони займають 2% земної поверхні;
  • в них проживають 50% населения;
  • на міста припадає 75% енергоспоживання; 
  • 80% викидів також належать їм.

ВЕФ приділяє багато уваги цій темі, зокрема створена програма Net Zero Carbon Cities. Нещодавно її учасники оприлюднили звіт Net Zero Carbon Cities: An Integrated Approach, де є рекомендації, як зробити міста зеленішими, здоровішими та більш сталими.

Важливо зазначити, що мета ВЕФ не просто надати аналітику, а зробити її прикладною для практичного використання. Тому члени ВЕФ, серед яких також є ДТЕК, прагнуть бути провайдерами цих знань та всіляко реалізувати ідеї форуму у своїй повсякденній діяльності. Завдяки цьому, наприклад, формуються бізнес-принципи у великих компаній будувати або орендувати офіси, що мають сертифікати LEED, тобто такі, що використовують «зелені» та енергоефективні технології. Або переводять свій автопарк на електрокари. І мережа швидкісних зарядок YASNO-mobility сьогодні дозволяє це робити в Україні.

Прискорення переходу до чистої енергії

Ці глобальні тренди, і те, як різні країни та регіони рухаються на шляху до їхнього досягнення, які умови створюють для «озеленення» власних економік, широко обговорювались на Davos Agenda.

Комісарка ЄС з питань енергетики Кадрі Сімсон зазначила, що для «зеленого» переходу потрібна політична воля (і вона в ЄС є), технологічні рішення та стабільне фінансування. Енергоефективність повинна підвищуватись, а від використання викопного палива треба відмовлятись. Пані Сімсон наголосила, що clean transition є основою плану ЄС із відновлення економіки (і кожен національний план відновлення повинен спрямувати щонайменше 37% коштів на питання, пов’язані з кліматом). Але державних інвестицій недостатньо. Інвестувати мають також приватні банки, фонди.

Щоб допомогти і сприяти сталому інвестуванню, запускається таксономія – система, яка визначає пріоритети для інвестування. В ЄС також створюється відповідна регуляторна база, яка стане важливим інструментом в процесі зеленої трансформації. В результаті вже за 10 років доля ВДЕ в енергетичному балансі ЄС має досягти щонайменше 40%.

ВЕФ оголосив про початок розроблення спільного звіту з Міжнародною енергетичною агенцією та Світовим банком щодо необхідності мобілізації інвестицій в економіки, що розвиваються. В межах партнерства з ВЕФ ДТЕК також планує долучитися до цієї ініціативи.

Міжнародне співробітництво

Світові лідери окремо зупинилися на необхідності міжнародного співробітництва – на противагу ізоляціонізму. Канцлерка Ангела Меркель зазначила, що коронакриза продемонструвала нам, наскільки ми є залежними один від одного – і тому ізоляціонізм є неправильним шляхом. А також, наскільки ми є вразливими, попри всі наші технологічні досягнення.

За словами генерального секретаря ООН Антоніу Гутерреша, інклюзивне та стійке відновлення у всьому світі залежатиме від наявності та ефективності вакцин для всіх, негайної фінансової та грошової підтримки як у розвинених країнах, так і в країнах, що розвиваються, і трансформаційних довгострокових стимулювальних заходів.

Поки розповсюдження COVID-19 є неконтрольованим у всьому світі, вартість глобальної пандемії становитиме $1,2 трлн на рік, за даними дослідження некомерційної організації RAND Europe. Продовження підриву світової економіки через порушення ланцюга постачань і зниження попиту і надалі чинитиме тиск на всі країни.

Пані Меркель теж наголосила, що існує ризик, що внаслідок пандемії всі країни намагатимуться зосередитись на тому, що відбувається всередині країни, що буде посилюватися ізоляціонізм. Саме тому мета Німеччини полягатиме в тому, щоб всупереч цим трендам не скорочувати витрати на співробітництво з третіми країнами.

Це дуже добрий знак для України, оскільки минулого року було започатковано енергетичне партнерство між Україною й Німеччиною. Ця співпраця передбачає реалізацію стратегічно важливих проєктів із реструктуризації вугільної галузі, справедливої трансформації вугільних регіонів, розвитку відновлюваної енергетики, зокрема, водневої, і підвищення використання технологій енергоефективності у всіх секторах економіки.

Капіталізм стейкхолдерів

За словами професора Клауса Мартіна Шваба, засновника й виконавчого голови ВЕФ, бізнес переходить від цінностей максимізації прибутку акціонерів до цінностей турботи про добробут зацікавлених сторін, або стейкхолдерів. Це – клієнти, споживачі, постачальники, співробітники. Криза COVID-19 виявила, що показники компанії, які «сповідують» капіталізм зацікавлених сторін, набагато кращі, оскільки вони інвестують у довгострокову життєздатність компанії. При цьому довгостроковість вимірюється декількома поколіннями.

За останні два роки ВЕФ за підтримки понад 140 учасників розробив метрику капіталізму стейкхолдерів – оновлений набір універсальних показників, які містять нефінансові показники розкриття інформації, зосереджені навколо чотирьох стовпів: люди, планета, процвітання та принципи управління. Стовпи містять такі показники, як викиди парникових газів, рівність виплат чоловіків і жінок на однакових посадах, гендерна рівність у наглядових радах тощо.

Отже, фактор вуглецевої нейтральності зростає і стає одним із головніших в ухваленні інвестиційних рішень.  ДТЕК зобов’язався декарбонізувати свій бізнес до 2040 року, і це є невід’ємною складовою оновленої стратегії компанії. 

Гендерна рівність

Під час Davos Agenda багато говорили про необхідність планування більш справедливого суспільства для виходу з пандемії. Для цього слід визначити три пріоритети:

  • по-перше, забезпечення інфраструктури, необхідної для просування жінок на робочому місці для балансу сім’ї та роботи; 
  • по-друге, постійні зусилля щодо подолання гендерної нерівності в оплаті праці та забезпечення всіх прав працівників;
  • по-третє, захист жінок у суспільстві від тих, хто прагне використовувати умови, створені пандемією, як інструмент контролю для стримування розвитку жінок.

Нещодавно було проведено дослідження «Жінки та чоловіки в енергетичному секторі України» за підтримки Фонда Г. Бьолля для виявлення найбільш актуальних гендерних проблем у сфері працевлаштування та шляхів забезпечення сталого й соціально справедливого розвитку української енергетики.

Якщо дивитися глобально, виживання планети вимагає нового мислення та стратегій. Ми ведемо битву між наявним набором ресурсів й позицій та майбутнім. І можливо, саме жінки й молодь мають такий нестандартний тип мислення.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті