Місія нездійсненна, або Чому МВФ заморозив програму фінансування

Місія нездійсненна, або Чому МВФ заморозив програму фінансування

І чого варто очікувати в найближчому майбутньому

Этот материал также доступен на русском
Місія нездійсненна, або Чому МВФ заморозив програму фінансування
Фото: flickr.com

12 лютого місія МВФ залишила Україну, зазначивши, що «для завершення першого перегляду програми потрібен більший прогрес». Чому так сталося й чого після такого рішення фонду варто очікувати Україні, розповів Mind керуючий партнер ЮК Legal House Руслан Редька.

Третя місія МВФ поспіль, яка закінчилася нічим. Це означає, що грошей нам 2021 року не дадуть. І справа тут навіть не в коштах Фонду. Грошей нам не дадуть і інші. В Україну не повірять професійні інвестори, а отже, не прийдуть інвестиційні кошти.

Тих $10 млрд, яких Україна потребує для поштовху розвитку економіки, нам знову не бачити. Ми знову не тільки стоїмо на місці, а найімовірніше, відкатуємося назад. Адже, як казала Чорна Королева з «Аліси в країні чудес» Льюїса Керрола: «Треба бігти з усіх ніг, щоб тільки залишатися на місці, а щоб кудись потрапити, треба бігти хоча б удвічі швидше!» Так ось ми навіть не стоїмо на місці... Ми котимося в прірву.

Чому місія знову неможлива?

Тут нічого нового. Україна вчергове не виконала взяті на себе зобов'язання, вчергове порушила своє слово, обдурила.

1. Судова й антикорупційна реформи провалені. За останні два роки ми ніяк не просунулися вперед в цьому напрямку. Всі пам'ятаємо рішення Конституційного Суду за поданням народних обранців, велика частина з яких – це депутати від ОПЗЖ. Цим рішенням фактично було скасовано відповідальність за ст. 366-1 («Недостовірне декларування») і ст. 368-5 («Незаконне збагачення») КК України. «НАБУ ми завалили. Зараз ми розберемося з Вищим антикорупційним судом» – так 6 жовтня висловився депутат ОПЗЖ Василь Німченко.

2. Реформа в сфері енергетики. Тут все по класиці: поки світові ціни на газ і нафту падали, нам було добре, у нас працювали ринкові ціни. Але, як тільки ціни на газ і нафту почали зростати, ринкове регулювання закінчилося, і ми повернулися в режим ручного регулювання, встановлення фіксованих цін. Бо не можна ж «виборців» піддавати такому стресу, як зростання цін, – це ж погано для рейтингу.

І вже все одно, що ми знову «закатаємо» купу грошей в соціалку, а не в розвиток. Головне, щоб «виборці» були задоволені зараз, щоб рейтинг не падав. Адже ухвалювати економічно обґрунтовані рішення = бити по рейтингу, адже проводити адекватні реформи = знищувати рейтинг...

Позитивний ефект від реформ і рішень очевидний не одразу, лише через деякий час, а рейтинг потрібен зараз. На жаль, немає в нас зараз політиків і управлінців при владі, які готові ухвалити непопулярні, але правильні рішення, які готові пожертвувати власною популярністю та провести реформу, щоб отримати визнання потім, а не зараз. Їм потрібно зараз – ось ми й маємо те, що маємо.

3. Велике питання у МВФ до бюджету України та до розміру його дефіциту – 276 млрд грн, а також до того, за рахунок чого Україна цьогоріч погашатиме 600 млрд грн зобов'язань за зовнішніми та внутрішніми боргами.

І ще, повертаючись до питання бюджету, МВФ хоче зрозуміти, як ми витратили кошти, виділені нам для боротьби з COVID-19, і просять (невже?) провести аудит. Аудит проводити ніхто не поспішає, тому що витрачено кошти не на медицину, куди вони мали піти, а, наприклад, на дороги, «на здійснення заходів із погашення заборгованості за рішенням Міжнародного центру по врегулюванню інвестиційних спорів» тощо. Та й навіщо нам витрачати гроші на COVID-19, адже ми його вже перемагаємо або перемогли.

Переймаємо досвід Танзанії?

У цій ситуації, а також у ситуації із закупівлею вакцин Україна чимось нагадує Танзанію. Там, правда, ще більший треш: ЄС виділив Танзанії $27 млн на боротьбу з COVID-19, а після того, як гроші надійшли, президент Танзанії сказав, що країна вільна від COVID-19 і їм не потрібні вакцини, ліки, маски, антисептики та інша «лабуда». Замість цього, він заявив, що «народ вилікується молитвами», і пообіцяв «закупити на Мадагаскарі напій на основі полину, який, як вважається, може вилікувати хворого на коронавірус».

ЄС такого не очікував і зажадав від Танзанії пояснень, але поки таких не надійшло. Мені здається, Україна подивилася на це і спантеличилася: «А що, так можна було?» І вирішила, навіщо щось пояснювати, напружуватися та проводити аудит. І так згодиться.

Повертати місію МВФ однозначно необхідно, це дуже важливо. Україні потрібні інвестиції, без них наша економіка не зможе зростати. Нам потрібно повертати довіру, а це означає, що необхідно додержувати свого слова. Реформи мають проводитися. Влада повинна навчитися бути відповідальною й не боятися відповідати за непопулярні, але правильні рішення.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті