Мапа ризиків – 2021: як перевірити партнерів і контрагентів

Мапа ризиків – 2021: як перевірити партнерів і контрагентів

Якщо передбачається велика угода

Этот материал также доступен на русском языке
Мапа ризиків – 2021: як перевірити партнерів і контрагентів
Фото: pixabay

Плануючи велике фінансове вкладення або угоду, важливо заздалегідь оцінити всі ризики. Для цього використовується процедура due diligence – факт загальновідомий у великому бізнесі. Менш очевидним є інше: ризиків стає більше, а виявляти їх – важче.

Раніше, приступаючи до перевірки об'єкта інвестування, вже заздалегідь можна було припустити, які загрози для інвестора в ньому приховані. Зрештою, у більшості компаній ті самі слабкі місця – відсутність довгострокового планування, чіткого бачення щодо розвитку та просування продукту, слабкий операційний контроль. Рідше (але частіше, ніж хотілося б) спливають проблеми юридичного або податкового характеру. Наприклад, отримані нелегітимним шляхом права власності, некоректно оформлені угоди оренди землі/приміщень, вервечки штрафів за несвоєчасну оплату податків тощо.

Такі речі з часом стають очікуваними, і тому – легко передбачуваними. Так було до 2020 року.

Пандемія COVID-19 внесла серйозні корективи. Карти ризиків змішалися. Сьогодні проблеми виникають раптово й відразу у великих кількостях. Особливо це було помітно в першій половині минулого року. Як їх своєчасно побачити та протистояти їм, спеціально для Mind пояснює Артем Ковбель, старший партнер Vigilant Forensic Boutique, член наглядової ради Global Spirits, ТМ «Хортиця».

Які складнощі проявилися?

Карантин змусив багатьох працювати віддалено й робити покупки через інтернет. Як наслідок, стрімко зріс рівень кіберзлочинності. Так, поліція Лондонського Сіті за перший місяць локдауну отримала 3,916 заяв про кіберпорушення. Загальна сума завданих збитків склала £2,9 млн – на 72% більше, ніж місяцем раніше. Вражає, особливо, якщо згадати, що Сіті – один із фінансових центрів світу. Але навіть у скромнішій Україні рівень онлайн-злочинності, за даними Офісу Президента, зріс у квітні на 15%.

Поряд із цим глобальні ланцюги виробництва і постачань відчули справжній колапс через закриття кордонів і заводів. Багатьом компаніям перші пів року доводилося в буквальному сенсі боротися за залучення нових постачальників у короткі терміни. У такій ситуації зазнали збитків усі, хто пов'язаний із виробництвом/постачанням тих чи інших товарів.

2020 року також стали приділяти більше уваги green crimes – екологічним правопорушенням. Європейський Союз навіть вніс їх до переліку ключових злочинів відповідно до 6-ї Директиви ЄС про боротьбу з відмиванням грошей (6AMLD). І не забуваємо про протистояння США і Китаю, що посилилося на тлі пандемії і також додає вагомий елемент хаосу на світових ринках.

Усе це означає лише одне: вести бізнес стало складніше. Знову.

Що необхідно брати до уваги?

При спробі увійти в нову нішу або укласти угоду з партнерами вже не можна покладатися на інстинкти (а такий підхід культивується багатьма керівниками) або обмежуватися перевіркою самих лише фінансових показників. Просто тому, що проблеми в буквальному сенсі причаїлися під кожним каменем.

Уникнути їх допоможе лише якісна перевірка. Партнерів, контрагентів, об'єктів для інвестування. Все, з чим потрібно мати справу, треба перевіряти. Досконально.

Інша річ, що якісний due diligence вимагає часу. У бізнесу його немає, і часто тому перевірка проводиться в стислій формі. Або ще гірше. Наприклад, опитування 2020 Refinitiv report показало, що в епоху ковіду 43% угод укладається без проведення будь-яких елементів due diligence в принципі. Зараз компанії намагаються вижити, тож їм важливіше без зволікань знайти партнерів і контрагентів. А питання безпеки відходять на другий план.

Це – великий ризик. Бізнесу потрібно знаходити баланс між безпекою та прагненням зробити якомога більше якомога швидше.

Які нові виклики приніс 2021-й?

У році, що настав, з'явилися нові «ризикові» завдання. На них слід звернути увагу всім – інвесторам, власникам, які планують великі угоди, фахівцям у галузі due diligence. Перелічимо основні з них:

Цифровізація. Тренд на віддалену роботу й обслуговування набирає обертів. Тепер компанії повинні ще більше піклуватися про свою кібербезпеку. А ще – про те, щоб зробити свої товари/послуги максимально доступними онлайн. Те, як компанія розвиває обидва напрями, вже показник її майбутньої успішності – та навпаки.

Кредитування. Позики бізнес брав і раніше. Але цьогоріч розміри та кількість виданих кредитів мають стрімко зрости – компаніям потрібно справлятися з наслідками пандемії. Така ситуація – плідний ґрунт для різного роду махінацій.

Наприклад, у США вже трапився скандал через те, що багато великих компаній отримали гроші, які призначалися малому бізнесу. Декому під тиском громадськості навіть довелося повернути позики. Тому краще відразу перевірити, які кредити й навіщо бере бізнес, яким ви зацікавилися.

Корпоративне шахрайство. Ризик не новий – у компаніях крали завжди. Але в умовах кризи ймовірність прогледіти паршиву вівцю в отарі значно вища. А разом із цим – втратити значну частку прибутку.

Тому дуже важливо перед інвестуванням перевіряти, як той чи інший бізнес бореться з корпоративним шахрайством, які інструменти використовує, на якому рівні система внутрішніх контролів, чи проводилася процедура форензик (інструмент боротьби з внутрішньокорпоративним шахрайством) і коли. В Україні із цим особливо погано.

Санкції. Зростання геополітичної напруженості, особливо між США та Китаєм, призвело до збільшення санкцій з обох сторін. Великобританія, готуючись до Brexit, теж оголосила про низку санкцій у 2020 році і, ймовірно, не обмежиться лише цим. Про Україну годі й говорити: все вітчизняне законодавство – суцільна бомба уповільненої дії.

Компаніям необхідно переконатися, що вони готові працювати в наявних геополітичних обставинах і не постраждають від претензій з боку світових урядів.

Усі вище перераховані чинники, серед іншого, викриваються в процесі Due diligence. У кризові часи, коли транзакційні витрати зростають через тотальну недовіру між бізнес-партнерами, ця процедура важлива як ніколи.

«Довіряй, але перевіряй» – ці знамениті слова президента Рональда Рейгана потрібно пам'ятати кожному бізнесмену, заходячи в новий бізнес.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті