Future of Work 2030: як українська молодь бачить майбутню роботу

Future of Work 2030: як українська молодь бачить майбутню роботу

І які професії будуть затребувані

Этот материал также доступен на русском языке
Future of Work 2030: як українська молодь бачить майбутню роботу
Фото: pixabay

До 2025 року у світі зникнуть 85 млн робочих місць, натомість з'явиться 97 млн нових, зокрема в галузях технологій, створення контенту та сфері догляду. Це прогноз зі звіту Всеукраїнського економічного форуму Future of Jobs 2020. Чи готова українська молодь до такого майбутнього роботи і як планує готуватись, розповіла Mind координаторка напряму Future of Work у Career Hub, експертній платформі кар’єрного розвитку молоді від Центру «Розвиток КСВ» Олександра Гондюл.

Щоб отримати відповіді на ці запитання, Career Hub, експертна платформа з кар'єрного розвитку від Центру «Розвиток КСВ», провела масштабне національне онлайн-опитування молоді про бачення майбутнього роботи в січні-лютому 2021 року. У ньому взяли участь 1227 осіб  віком від 14 до 35 років з усіх куточків України. Опитування стало першим етапом аналітичного дослідження про майбутнє роботи 2030 в Україні, яке організовує експертна організація в межах програми «Мріємо та діємо».

Найпопулярніша відповідь молодих людей на питання, як вони планують готуватись до майбутнього роботи 2030, – це розвиток власних навичок.

Які ж навички варто розвивати, щоб йти в ногу з майбутнім?

Найважливіші м’які навички для роботи в 2030 році, на думку молодих людей, це:

 • креативність, оригінальність та ініціативність (59,5%);
 • критичне мислення та аналіз (57,1%);
 • аналітичне мислення та інновації (56,4%);
 • витривалість, стресостійкість та гнучкість (54%).

Серед hard skills:

 • знання іноземних мов (71,3%);
 • вільне володіння базовими цифровими навичками (64,7%);
 • маркетинг, продажі та створення контенту (46,9%).

Такі результати свідчать про свідоме розуміння того, на які навички варто спиратися, аби будувати своє успішне майбутнє в улюбленій діяльності.

Цікаво, що бачення української молоді відповідає результатам дослідження Всесвітнього економічного форуму. ВЕФ прогнозує, що найважливіша компетенція майбутнього – це вміння вирішувати проблеми. Адже 5 з 10 топ-навичок 2025 стосуються саме цього і включають в себе як аналітичні навички, так і креативні навички, що сприяють умінню створювати інноваційні рішення.

Не оминув увагою ВЕФ і вміння вчитись, управляти собою та цифрові навички.

Серед популярних способів отримання навичок, потрібних для роботи майбутнього, молодь виділяє:

 • масові відкриті онлайн-курси (55,5%);
 • короткострокові практичні тренінги (48,9%);
 • менторство від фахівців/чинь конкретної галузі (47,2%).

Проте, не менш важливими будуть

 • як самоосвіта (46,9%);
 • так і навчання в закладах вищої освіти офлайн (46,3%), які мають теж трансформуватись відповідно до тенденцій та потреб майбутнього ринку праці.

І ось як таку трансформацію, наприклад, бачить 18-річний респондент опитування з Києва: «Добрий вечір, шановні студенти, в ефірі голографічного проєктора я – декан факультету біотехнологій і на часі дисципліна «вступ до фаху». У давні часи надважливим вважалось відточування майстерності в певній галузі, але сучасні дослідження доводять, що поліпрофільність та адаптивність набагато важливіші, ніж лише майстерність. На ринку праці все за законами біологічної еволюції – виживає той, хто краще адаптується. Тож ваше головне завдання – навчитись вчитись».

Від себе додам, що свої навички розвивати варто регулярно і на постійній основі, адже саме тоді вони стають звичкою, і в будь-якій непрогнозованій ситуації ви з легкістю зможете «увімкнути» свою креативність, наприклад, чи стресостійкість, і з успіхом вийти з такої ситуації з чудовими результатами. І ось «вміння вчитись» чудово в цьому допоможе.

Назви лишаються, а зміст змінюється: як вибрати професію майбутнього?

Після того, як ми зрозуміли, які навички будуть затребувані в майбутньому, потрібно знайти, у якій діяльності їх застосувати.

Молоді люди в онлайн-опитуванні від Career Hub зазначають, що галузі, які у світі мають найбільшу перспективу розвитку та інноваційності у майбутньому, це:

 • ІТ (70,2%);
 • фармацевтика та охорона здоров’я (47,8%);
 • сфера послуг (37,6%);
 • енергетика (35,9%).

Натомість пріоритетними для України на 2030 рік вважають:

 • агропромисловість (52,8%);
 • ІТ (50,4%);
 • харчову промисловість (36,4%);
 • енергетику (34,7%).

Які ж професії зникнуть, існуватимуть і з'являться в цих галузях?

Молодь вважає, що можуть зникнути ті професії, які легко автоматизувати, замінити роботами чи іншими технологіями. Лишаться ті професії, що потребують творчості (тут згадуємо про навички – креативність, інноваційність, оригінальність) та розумових здібностей (не забуваємо про аналітичні вміння, критичне мислення та інновації). 

Водночас молоді люди переконані, що всі професії важливі і потрібні по-своєму, саме тому говорити про цілковите зникнення не варто, адже більшою мірою зникатиме зміст певних професій, і оновлюватиметься на новий, адаптований до нових умов. Це свідчить про кроссекторальність як важливий тренд професій майбутнього.

До речі, молодь зазначає, що серед інновацій, які переважатимуть у 2030 році, саме кроссекторальність – поєднання технологій з іншими сферами (53,8%) – іде другою після штучного інтелекту (58,6%). Звичайно, більшість молоді вважає, що майбутні професії будуть пов’язані так чи інакше з ІТ. «ІТ – це крос-сфера, яка підсилює кожну галузь, щоб та ставала прогресивнішою і досконалою, створює нові креативні рішення», – вважає респондентка опитування з Черкаської області.

Дуже важливо не боятися змін, а особливо боротися зі страхом, що ваша професія може зникнути. Поки ви маєте бажання змінюватись, вчитись і експериментувати, ви будете затребувані.

Майбутнє професій – за незвичайними поєднаннями різних галузей. Наприклад, сіті-фермер/ка  – це поєднання агропромисловості, урбаністики та ІТ, або проєктувальник/ця домашніх роботів  – поєднання дизайну та програмування.

А щоб трохи заспокоїти своє внутрішнє «я», спробуйте проаналізувати, в яких ще галузях (крім вашої нинішньої) ви можете бути корисними. Просто схарактеризуйте те, чим ви займаєтесь зараз в трьох характеристиках і трьох навичках, а далі знайдіть три геть інші професії, для яких теж важливі ці характеристики і вміння. І ось у вас вже є, як мінімум, ще три шляхи професійного розвитку для вашої роботи майбутнього.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло