Future of Work 2030: як українська молодь бачить майбутню роботу

Future of Work 2030: як українська молодь бачить майбутню роботу

І які професії будуть затребувані

Этот материал также доступен на русском языке
Future of Work 2030: як українська молодь бачить майбутню роботу
Фото: pixabay

До 2025 року у світі зникнуть 85 млн робочих місць, натомість з'явиться 97 млн нових, зокрема в галузях технологій, створення контенту та сфері догляду. Це прогноз зі звіту Всеукраїнського економічного форуму Future of Jobs 2020. Чи готова українська молодь до такого майбутнього роботи і як планує готуватись, розповіла Mind координаторка напряму Future of Work у Career Hub, експертній платформі кар’єрного розвитку молоді від Центру «Розвиток КСВ» Олександра Гондюл.

Щоб отримати відповіді на ці запитання, Career Hub, експертна платформа з кар'єрного розвитку від Центру «Розвиток КСВ», провела масштабне національне онлайн-опитування молоді про бачення майбутнього роботи в січні-лютому 2021 року. У ньому взяли участь 1227 осіб  віком від 14 до 35 років з усіх куточків України. Опитування стало першим етапом аналітичного дослідження про майбутнє роботи 2030 в Україні, яке організовує експертна організація в межах програми «Мріємо та діємо».

Найпопулярніша відповідь молодих людей на питання, як вони планують готуватись до майбутнього роботи 2030, – це розвиток власних навичок.

Які ж навички варто розвивати, щоб йти в ногу з майбутнім?

Найважливіші м’які навички для роботи в 2030 році, на думку молодих людей, це:

 • креативність, оригінальність та ініціативність (59,5%);
 • критичне мислення та аналіз (57,1%);
 • аналітичне мислення та інновації (56,4%);
 • витривалість, стресостійкість та гнучкість (54%).

Серед hard skills:

 • знання іноземних мов (71,3%);
 • вільне володіння базовими цифровими навичками (64,7%);
 • маркетинг, продажі та створення контенту (46,9%).

Такі результати свідчать про свідоме розуміння того, на які навички варто спиратися, аби будувати своє успішне майбутнє в улюбленій діяльності.

Цікаво, що бачення української молоді відповідає результатам дослідження Всесвітнього економічного форуму. ВЕФ прогнозує, що найважливіша компетенція майбутнього – це вміння вирішувати проблеми. Адже 5 з 10 топ-навичок 2025 стосуються саме цього і включають в себе як аналітичні навички, так і креативні навички, що сприяють умінню створювати інноваційні рішення.

Не оминув увагою ВЕФ і вміння вчитись, управляти собою та цифрові навички.

Серед популярних способів отримання навичок, потрібних для роботи майбутнього, молодь виділяє:

 • масові відкриті онлайн-курси (55,5%);
 • короткострокові практичні тренінги (48,9%);
 • менторство від фахівців/чинь конкретної галузі (47,2%).

Проте, не менш важливими будуть

 • як самоосвіта (46,9%);
 • так і навчання в закладах вищої освіти офлайн (46,3%), які мають теж трансформуватись відповідно до тенденцій та потреб майбутнього ринку праці.

І ось як таку трансформацію, наприклад, бачить 18-річний респондент опитування з Києва: «Добрий вечір, шановні студенти, в ефірі голографічного проєктора я – декан факультету біотехнологій і на часі дисципліна «вступ до фаху». У давні часи надважливим вважалось відточування майстерності в певній галузі, але сучасні дослідження доводять, що поліпрофільність та адаптивність набагато важливіші, ніж лише майстерність. На ринку праці все за законами біологічної еволюції – виживає той, хто краще адаптується. Тож ваше головне завдання – навчитись вчитись».

Від себе додам, що свої навички розвивати варто регулярно і на постійній основі, адже саме тоді вони стають звичкою, і в будь-якій непрогнозованій ситуації ви з легкістю зможете «увімкнути» свою креативність, наприклад, чи стресостійкість, і з успіхом вийти з такої ситуації з чудовими результатами. І ось «вміння вчитись» чудово в цьому допоможе.

Назви лишаються, а зміст змінюється: як вибрати професію майбутнього?

Після того, як ми зрозуміли, які навички будуть затребувані в майбутньому, потрібно знайти, у якій діяльності їх застосувати.

Молоді люди в онлайн-опитуванні від Career Hub зазначають, що галузі, які у світі мають найбільшу перспективу розвитку та інноваційності у майбутньому, це:

 • ІТ (70,2%);
 • фармацевтика та охорона здоров’я (47,8%);
 • сфера послуг (37,6%);
 • енергетика (35,9%).

Натомість пріоритетними для України на 2030 рік вважають:

 • агропромисловість (52,8%);
 • ІТ (50,4%);
 • харчову промисловість (36,4%);
 • енергетику (34,7%).

Які ж професії зникнуть, існуватимуть і з'являться в цих галузях?

Молодь вважає, що можуть зникнути ті професії, які легко автоматизувати, замінити роботами чи іншими технологіями. Лишаться ті професії, що потребують творчості (тут згадуємо про навички – креативність, інноваційність, оригінальність) та розумових здібностей (не забуваємо про аналітичні вміння, критичне мислення та інновації). 

Водночас молоді люди переконані, що всі професії важливі і потрібні по-своєму, саме тому говорити про цілковите зникнення не варто, адже більшою мірою зникатиме зміст певних професій, і оновлюватиметься на новий, адаптований до нових умов. Це свідчить про кроссекторальність як важливий тренд професій майбутнього.

До речі, молодь зазначає, що серед інновацій, які переважатимуть у 2030 році, саме кроссекторальність – поєднання технологій з іншими сферами (53,8%) – іде другою після штучного інтелекту (58,6%). Звичайно, більшість молоді вважає, що майбутні професії будуть пов’язані так чи інакше з ІТ. «ІТ – це крос-сфера, яка підсилює кожну галузь, щоб та ставала прогресивнішою і досконалою, створює нові креативні рішення», – вважає респондентка опитування з Черкаської області.

Дуже важливо не боятися змін, а особливо боротися зі страхом, що ваша професія може зникнути. Поки ви маєте бажання змінюватись, вчитись і експериментувати, ви будете затребувані.

Майбутнє професій – за незвичайними поєднаннями різних галузей. Наприклад, сіті-фермер/ка  – це поєднання агропромисловості, урбаністики та ІТ, або проєктувальник/ця домашніх роботів  – поєднання дизайну та програмування.

А щоб трохи заспокоїти своє внутрішнє «я», спробуйте проаналізувати, в яких ще галузях (крім вашої нинішньої) ви можете бути корисними. Просто схарактеризуйте те, чим ви займаєтесь зараз в трьох характеристиках і трьох навичках, а далі знайдіть три геть інші професії, для яких теж важливі ці характеристики і вміння. І ось у вас вже є, як мінімум, ще три шляхи професійного розвитку для вашої роботи майбутнього.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті