Містер Щасливчик: як підприємцю правильно підготувати заявку на європейський грант

Містер Щасливчик: як підприємцю правильно підготувати заявку на європейський грант

І яких помилок слід уникати

Містер Щасливчик: як підприємцю правильно підготувати заявку на європейський грант
Фото: depositphotos

Одним із пріоритетних напрямів співпраці України з ЄС є розширена підтримка малого бізнесу, а також створення умов для обміну досвідом між підприємцями різних країн. Це здійснюється, зокрема, і через грантові програми, що забезпечують представників МСБ коштами для розвитку їхнього бізнесу. Як підготувати всі необхідні документи для подачи заявки на грант і на що варто звернути увагу, розповіла Mind менеджер проєкту Unlimit Ukraine Європейської Бізнес Асоціації Олена Еро.

Unlimit Ukraine Європейська Бізнес Асоціація вже рік працює із програмою Erasmus for Young Entrepreneurs (EYE). У межах останньої малі підприємці отримують можливість навчатися або стажуватися в досвідчених власників малого бізнесу в однієї з європейських країн – учасниць програми. 75% витрат на цей обмін компенсується коштами ЄС. Для участі в програмі потрібно бути діючим підприємцем і мати досвід у цій діяльності до трьох років. Також потрібно комунікувати англійською або бути підприємцем-початківцем – тим, хто тільки планує розпочати свою справу.

Попри простоту умов далеко не всім підприємцям-початківцям вдається отримати бажане місце в програмі. Причиною здебільшого є некоректно заповнена заявка щодо участі в програмі обміну.

Тож що варто знати при подачі документів на зазначений грант.

Що таке грант?

Це кошти, що надаються на безповоротній основі некомерційним організаціям або фізичним особам на реалізацію різноманітних проєктів, благодійних програм, на проведення досліджень, навчання, на суспільно корисну мету з обов’язковим звітом про використання цих коштів та результатами роботи у вигляді певного звіту.

Що таке заявка на грант?

Це письмове звернення підприємця або організації у вигляді заповнення пакету документів з проханням щодо надання гранту. Якісне заповнення заявки необхідне для того, щоб переконати організацію, яка надає грант, надати гроші на розвиток саме вашого проєкту.

До Unlimit Ukraine – проєкту Європейської Бізнес Асоціації як одного з координаторів програми EYE в Україні –  надсилають велику кількість заявок на участь від малого бізнесу. При розгляді цих заявок ми часто спостерігаємо ті самі недоліки. Тому вважаю важливим розібрати найпоширеніші помилки, які роблять підприємці на різних етапах оформлення заявки, як-от:

  • підготовка резюме підприємця;
  • заповнення анкети-опитувальника;
  • розробка бізнес-плану.

Як підготувати резюме?

Майже всі підприємці надсилають резюме своєї власної креативної розробки, але при складання резюме насамперед необхідно дотримуватися стандартів резюме ЄС.

Всім підприємцям, які подають заявку на участь у програмі, координатор проєкту Erasmus for Young Entrepreneurs (EYE) особисто надсилає приклад резюме (та взагалі шаблони необхідних документів) того самого європейського зразка.

У цьому документі не потрібно вказувати увесь свій досвід – від першого дитячого садочка до останнього місця роботи. Неактуальну інформацію, яка не надає додаткової цінності вашій заявці, слід відсіяти. Максимальна увага має бути направлена на той контент, який вигідно підкреслює ваші професійні якості. Це означає, що достатньо вказати університет, де ви навчалися та декілька останніх місць роботи (якщо підприємець працював або досі працює) з ключовим описом основних знань та вмінь.

Як заповнити анкету-опитувальник?

Слід зазначити, що питання в анкеті підібрані так, щоб оцінити реальні наміри майбутнього або діючого підприємця стосовно обміну. На жаль, досвід демонструє, що багатьом підприємцям цікаво просто відвідати одну з європейських країн з метою туризму, а не для навчання та обміну підприємницьким досвідом. Необхідно бути максимально щирим та відвертим при наданні відповідей для анкети.

Надана інформація має відповідати дійсності, щоб за нею можна було чітко зрозуміти серйозність планів підприємця. Дуже часто люди, які роблять або планують робити класну справу, просто не вміють про себе розповідати.

Як підготувати бізнес-план?

Найбільш кропітким за обсягом роботи є етап складання бізнес-плану. У цьому документі необхідно надати відповідне обґрунтування обраної вами бізнес-моделі, а також у послідовному порядку викласти стадії реалізації вашого проєкту та оцінки його результатів. Раджу обрати один або два пріоритети та збудувати свій проєкт навколо них.

Незнайома людина, читаючи ваш бізнес-план, повинна одразу зрозуміти логіку ваших дій. Дуже важливо описати ваш проєкт так, щоб читач одразу побачив зв’язок між проблемою, діями, направленими на її розв'язання та результатами. Обов’язково підкріплюйте свої аргументи цифрами. Без кількісних підтверджень ваш бізнес-план навіть не розглядатиметься на участь.

Як скоротити шлях до гранту?

Окремо також хочу нагадати про важливість дотримання ділового етикету та базових правил бізнес-комунікації. Коли ви закінчите із заповненням усіх трьох документів – переконайтеся, що у вкладенні прикріплені всі документи, та надішліть їх одним електронним листом. Дуже часто підприємці відправляють документи частинами. У такому разі файли можуть загубитися, і ваш пакет документів виявиться неповним. До того ж ви створюєте додаткові незручності отримувачу – координатору проекту Erasmus for Young Entrepreneurs, через що перше враження від заявки може бути зіпсовано.

Як би уважно ви не готували свою заявку, все одно є ризик, що вкрадеться якась помилка. Тож не зайвим буде попросити сторонню людину продивитися всі документи та оцінити їхню якість. Цією особою може бути як фахівець із координуючої організації  EYE в Україні, так і хтось із друзів чи знайомих, який знає англійську мову. Це робиться для того, щоб отримати об’єктивний погляд зі сторони і конструктивні поради, що допоможуть зробити заявку більш привабливою. Однак треба зазначити, що Unlimit Ukraine та інші координатори мають для цього необхідну експертизу та готові проконсультувати підприємців на кожному з етапів підготовки грантових заявок.

Підприємцям не треба боятися робити помилки. Виявлення недоліків у документах на грант – це нормально, адже при належному бажанні ці упущення можна легко виправити. І, навіть якщо з першої спроби не вийде, можна вчитися на своїх помилках і подати покращену заявку вдруге або ж з набутим досвідом пробувати сили в іншому грантовому конкурсі.

Можливостей багато, і шлях до них лежить через помилки та самовдосконалення. Тож закликаю використовувати кожен шанс та розвиватись!

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло