Розігріти монету: чому Китай оголосив війну криптовалютам

Розігріти монету: чому Китай оголосив війну криптовалютам

І як це вплине на курс біткоїна

Этот материал также доступен на русском языке
Розігріти монету: чому Китай оголосив війну криптовалютам
Фото: depositphotos

Китайська влада навесні цього року почала активну кампанію з припинення майнінгу криптовалюти у Внутрішній Монголії. Таку позицію керівництво країни мотивує значним підвищенням витрат електроенергії через  ферми з генерації криптовалют, що з'явилися в цій області. Своєю чергою перевитрати електроенергії не дозволяють країні досягти зниження викидів парникових газів – однієї з головних цілей, що ставить собі за мету Китай. Однак чи є це головною причиною оголошення війни криптовалюті та чого очікувати від цієї ситуації в найближчому майбутньому, розповів Mind співзасновник IT-компанії Prof-it Blockchain Богдан Прилепа.

Влада Китаю вирішила ускладнити життя криптовалютній індустрії. Вони критикують біткоїн і криптотрейдерів, заважають роботі криптобізнесу та забороняють майнінг. Чому це відбувається? Все дуже просто – керівництву Піднебесної треба розчистити дорогу для запуску цифрового юаня.

Масована атака

Початок 2021 року ознаменувався впевненим зростанням біткоїна, який «попрямував» до нових рекордів. Але ситуація різко змінилася в травні, коли три асоціації при Народному банку Китаю випустили спільне повідомлення, яке забороняє компаніям підтримувати бізнес, пов'язаний із криптовалютою.

Через пару днів віцепрем'єр Держради КНР Лю Хе повідомив, що віддав розпорядження про заборону майнінгу біткоїнів. Це стало першим випадком в історії країни, коли чиновник вищого рівня вирішив оголосити видобуток біткоїна поза законом.

Крім цього, Держрада Китаю серед фінансових ризиків згадала не лише  про майнінг біткоїна, а й про трейдинг. Чиновників обурило те, що біржі допускають торгівлю з плечем до 125х, що закінчується для трейдерів часто не прибутком, а крахом.

Ринок відреагував на атаку миттєвим обвалом, від якого не може повністю оговтатися досі. Це сталося через те, що більшість майнінгових пулів зосереджено саме в Китаї. А якщо погано майнерам – погано й біткоїну.

  

Міграція майнерів

У Піднебесній розташовуються потужності таких майнінг-пулів, як BTC.COM, F2Pool і Poolin. Жорсткий пресинг із боку китайської влади змусив майнерів переосмислити принципи своєї роботи. А деяких навіть змусив діяти.

Наприкінці травня було зафіксовано переміщення великих обсягів пристроїв для видобутку криптовалюти з Китаю до Північною Америки, зокрема до Канади.

Китайські майнери давно планували розосередити своє обладнання по всьому світу. Нинішня ситуація змусила їх прискоритися, і це добре. Рівномірний розподіл потужностей поліпшить безпеку біткоїна, однак не вирішить проблему його децентралізації.

Поточна ситуація навряд чи відчутно вплине на хешрейт мережі біткоїна. Коливання через відключення і транспортування ферм в інші місця з лишком покриє нове підключене обладнання. Тільки за останні пів року на цьому ринку було укладено угод на $1 млрд. До мережі мають підключитися «асіки» сумарною потужністю понад 40 EH/s.

Цифровий юань

Але чому Китай розв'язав цю війну? «Правило ведення війни полягає в тому, щоб не покладатися на те, що супротивник не нападе, а покладатися на те, щоб зробити напад на себе неможливим», – йдеться в трактаті Сунь-дзи «Мистецтво війни».

Якщо перефразувати китайського мудреця, стане зрозумілим, що влада Китаю вирішила завдати превентивного удару по криптовалюті. Вона бачить у них конкурента для цифрового юаня, який зараз проходить на стадію тестування.

Починаючи з 2019 року магазини в Китаї все частіше відмовляються приймати готівку. У країні стали неймовірно популярними мобільні платежі, які забезпечували такі технологічні гіганти, як Ant Financial і WeChat Pay. Пізніше до них додалися і криптовалютні платіжні сервіси.

Центробанк Китаю не захотів із цим миритися і почав розробку власної цифрової валюти (CBDC).

Головна відмінність китайської національної цифрової валюти полягає в тому, що вона повністю контролюватиметься Народним банком Китаю. Цифровий юань має замінити готівку, звичайні електронні платежі на кшталт Alipay, а заодно і криптовалюти.

На фінішній прямій

2020 року стартувало тестування цифрового юаня. Першими застосунок і гаманець для CBDC випробували чотири китайські комерційні банки з державною участю. Після цього до тестів підключилися найбільші міста країни, як-от Шеньчжень, Пекін і Шанхай.

Така активна підготовка не могла не привернути увагу уряду США, який почав не менш активно відстежувати цей процес. Адміністрація Джо Байдена стурбована, що китайська цифрова валюта може підірвати домінування долара на світовому ринку.

Дії Китаю змусили американців задуматися про розробку власного цифрового долара. Федрезерв США навіть пообіцяв обговорити цю ідею з громадськістю.

Біткоїн і криптовалюта зараз знаходяться на найважливішій стадії свого становлення. Китай не поспішає повністю забороняти криптовалюти, але робить все, щоб максимально ускладнити їхній видобуток та оборот. Якщо крипторинок переживе цей період – це лише зміцнить його позиції.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло