Доступна іпотека – під загрозою: чому так сталося

Доступна іпотека – під загрозою: чому так сталося

І до чого тут законопроєкт №5600

Этот материал также доступен на русском языке
Доступна іпотека – під загрозою: чому так сталося
Фото: depositphotos.com

1 липня Верховна Рада прийняла в першому читанні резонансний проєкт закону №5600 – про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень.

Серед іншого законопроєкт передбачає підвищення податків на продаж і купівлю нерухомості. Наприклад, вводить ПДФО в розмірі 18% для сум з продажу третього та наступних об'єктів нерухомості. Крім того, збільшується і кількість операцій на ринку нерухомості, які обкладаються ПДВ.

Експерти прогнозують, що внаслідок таких нововведень ціна на квартири може зрости на 20–30%.

Віцепрезидент «Київміськбуду» Андрій Джигіль згоден з цими висновками. У своїй колонці для Mind він висловив упевненість, що ухвалення законопроєкту без змін призведе до відходу багатьох девелоперів з ринку – у них просто не буде фінансової спроможності закінчити розпочаті проєкти. Що так само сприятиме збільшенню кількості недобудов та ошуканих інвесторів.

Проєкт закону №5600 про внесення змін до Податкового кодексу України не можна остаточно ухвалювати в наявному вигляді, тому що це матиме негативні наслідки для ринку нерухомості та економіки загалом.

Протягом усього 2021 року у світі спостерігається стрімке зростання цін на всіх сировинних ринках. Оскільки економіка країни залежна від світових цін на сировину, то це зростання призводить до зростання цін, зокрема на будівельні матеріали. Особливо помітним є це зростання у виробах з металу.

З огляду на те, що нерухомість дорожчає через зростання цін на будівельні матеріали, додаткове податкове навантаження, передбачене законопроєктом №5600, призведе до ще більшого зростання цін на нерухомість. Для кінцевого покупця ціна може виявитися непідйомною.

ХК «Київміськбуд» орієнтується на сегмент житла економ- і комфорт-класу, щоб якомога більше людей могли собі дозволити придбати квартиру. Але нова законодавча норма відразу призведе до різкого стрибка цін, і житло для багатьох стане недоступним. Крім того, зменшиться і кількість платників податків: для багатьох забудовників різкий відтік клієнтів стане смертельним.

Нагадаємо, що з 1 березня в Україні діє програма іпотеки під 7%. Її основна мета – зробити житло дешевшим і доступнішим для населення. На тлі того, що президент України Володимир Зеленський усіма силами намагається здешевити квадратні метри, норми законопроєкту №5600 призведуть до зворотного ефекту. Виходить, що запропонований документ практично зводить нанівець бажання влади допомогти українцям у придбанні власного житла.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті