Арифметика успіху: як обрати професію, що не зникне до 2030 року

Арифметика успіху: як обрати професію, що не зникне до 2030 року

10 перспективних спеціальностей + 6 кар’єрних трендів + 5 запитань для вибору правильного шляху

Арифметика успіху: як обрати професію, що не зникне до 2030 року
Фото: depositphotos.com

В Україні вже рік триває активна фаза реформи вищої освіти: у червні 2020 президент Володимир Зеленський підписав відповідний указ, а у вересні 2020 для громадського обговорення надано Стратегію розвитку вищої освіти в Україні. Це документ, на який орієнтуватимуться українські школи, університети та професійні курси, формуючи ті навчальні програми, факультети та класи, що дійсно відповідатимуть майбутнім викликам суспільства. 

Тож які вони – професії, затребувані через 10 років? Чи є в майбутньому місце лікарям, учителям та юристам? Чи справді світ заповнять електрокари, подорожі віртуальними світами та альтернативними реальностями? Цим питанням неабияк переймаються педагоги онлайн-школи  «На Урок», готуючи своїх слухачів до нової реальності.

Які професії не зникнуть?

За версією МОН та світових експертів, найперспективнішими професіями в найближче десятиліття залишатимуться проєктувальники, розробники нових технологій та люди, які займатимуться забезпеченням життєдіяльності та здоров’я.

Які актуальні кар’єрні напрямки можна брати за орієнтир:

технології майбутнього (архітектор територій, розробник, диспетчер безпілотних апаратів, космогеолог);

ІТ-технології та дані (аналітик даних, фахівець із кібербезпеки, розробник технологій блокчейн, цифровий лінгвіст);

екологізація виробництва та життя (екоаналітик у будівництві, біоетик, ресайклінг-дизайнер, сіті-фермер);

охорона здоров’я (біогенетик, телехірург, ІТ-лікар, фізіотерапевт, нейропсихолог).

У межах проєкту «Атлас нових професій» експерти виділили декілька перспективних кар’єрних шляхів. Обравши їх, можна з більшою ймовірністю залишатися затребуваним спеціалістом. Ось перша десятка.

1. Робототехніки. Вся техніка на полицях магазинів – справа рук робототехніків. Світ дедалі більше автоматизується, тож запити суспільства теж зростають. Наразі найперспективнішими спеціальностями в цій галузі є розробка техніки для промисловості, медицини та робототехнічного комплексу.

2. Нанотехнологи. Вони працюють із молекулами та атомами, створюють нанороботів, які здатні опрацьовувати та переробляти інформацію. Це складно уявити, проте такі автоматизовані системи можуть закрити багато потреб та проблем людства: голод, хвороби та екологічні катастрофи.

3. Трейдери альтернативних валют. На заміну доларам та євро прийшли біткоїни та інші віртуальні валюти. І на відміну від традиційних фінансів, спеціалістів із віртуальних валют не так багато. Що популярнішими ставатимуть біткоїни, то більшим буде попит на профільних спеціалістів. 

4. Фахівці у сфері доповненої реальності (AR). Вона вносить окремі цифрові елементи у сприйняття реального світу. Найпростіший приклад – QR-коди. До того ж фахівці доповненої реальності можуть працювати в різних напрямках: AR-дизайн, UI/UX-дизайн, 3D-моделювання, програмування тощо. 

5. Фахівці у сфері віртуальної реальності (VR). Віртуальна реальність – геть новий світ, штучно створений людиною. Користуючись мовами програмування C #, C та C ++, а також навичками 3D-моделювання і сканування, можна безкінечно створювати нові світи. 

6. Інтернет-маркетологи. Чи можна продати товар без гідної реклами? Можливо, але вкрай складно! Тому маркетологів усе більше, адже кожен товар потрібно правильно презентувати. А який найдієвіший спосіб просування? Звісно, через Інтернет. Тож спеціалісти з інтернет-маркетингу цінуватимуться ще більше. 

7. Архітектори та урбаністи. Перенаселення, розширення міст, збільшення кількості хмарочосів, і паралельно – збільшення попиту на максимально комфортне життя. Цим вже насичена реальність, і цей тренд лише наростатиме. Такі запити досить складно поєднати, тому виділяють окремих фахівців: архітектор «розумних будинків», «розумних доріг», урбаніст, будівельний екоаналітик тощо.

8. Біофармакологи. Це фахівці, які створюють біопрепарати. Наприклад, вони спроєктували генномодифіковані бактерії, що виробляють пеніцилін та інсулін. А це – перший антибіотик та ліки від цукрового діабету. В майбутньому запит на подібні розробки лише зростатиме. 

9. Нейропсихологи. Ми звикли, що психологи допомагають розібратися з душевними проблемами та покращити психічний стан. А нейропсихологи розуміються на зв’язку психічних процесів із структурами та функціонуванням мозку. Тож шукають корені психологічних проблем саме в порушеннях мозкових функцій. 

10. Координатори освітніх онлайн-платформ. Ці люди займаються технічним супроводом просвітницьких онлайн-проєктів:  від просування до технічної підтримки. Для цього варто опанувати навички інтернет-маркетингу та програмування. 

З чого почати кар’єрний шлях?

Що важливіше: затребуваність спеціальності чи поклик душі? І чи можна їх поєднати? Обирати професію лише за одним критерієм не варто: захопливі, на перший погляд, спеціальності з часом можуть втратити свою привабливість та навіть актуальність.

Тож варто досліджувати власні вподобання, зважаючи на тенденції ринку праці. 

  1. Об’єктивно оцініть панівні кар’єрні тренди.
  2. Дослідіть ваші уподобання, навички та бажання.
  3. Знайдіть спільне між вашими хобі та професіями майбутнього.

Кожен пункт украй важливий. То як знайти цей баланс? І чому важливо звертати увагу на затребуваність професії? Бо так можна відповідати на актуальні потреби людей, принести більшу користь; мати стабільний та високий дохід; довго працювати за однією спеціальністю.

Які кар’єрні тренди дедалі популярніші?

Якими навичками потрібно володіти, щоби не випадати з кар’єрних трендів? Зверніть увагу на загальні напрямки ринку праці.

1. Багатомовність. Зараз знанням англійської нікого не здивуєш, це радше вимога, яку висуває більшість роботодавців. Надалі вимоги до спеціалістів тільки зростатимуть, адже світ рухається в напрямку глобалізації. Французька, німецька, китайська – з кількістю вивчених мов у вашому арсеналі зростатиме ваш дохід.

2. Дистанційна залученість. Чи вмієте ви зосереджуватися на одній справі, не відволікатися та вчасно закінчувати роботу без зовнішнього тиску? Якщо ні, то неодмінно розвивайте ці навички, адже все більше компаній переходитимуть на роботу в режимі онлайн. 

3. Універсальність. Засвоїли одну спеціальність? Не зупиняйтеся на цьому, продовжуйте здобувати знання у іншій галузі. Ринок праці все частіше шукає «універсальних солдатів»: копірайтер-дизайнер, фотограф-маркетолог, лікар-естетист тощо. 

4. Гнучкість. М’які навички (soft-skills) подеколи цінуються вище за тверді (hard skills). На відміну від твердих навичок, м’які відповідають за вміння, не прив’язані до конкретного напрямку роботи. А у сучасному світі – це мастхев! Хтозна, як ринок праці зміниться за кілька років?

5. Крос-спеціалізація. Біоінженер, генетичний консультант, IT-медик… Так-так, це все професії майбутнього, які з’явилися внаслідок об’єднання різних сфер. І часто це професії, де є одна провідна навичка, яку здобувають у закладі вищої освіти, та інша – м’яка. 

6. Автоматизація професій. Професії автоматизуються, вже зовсім скоро деякі робочі місця окупують роботи. Особливо це стосується важкої фізичної праці та обробки інформації. Тож, якщо ви мріяли працювати на заводі або носити вантажі – можливо, варто переглянути своє рішення. 

На що потрібно орієнтуватися при виборі?

Як зберегти баланс між власними вподобаннями та актуальністю професії? Як стати затребуваним фахівцем, який займається улюбленою справою? Для цього потрібно вздовж і впоперек обдумати кар’єрне рішення. Поставтеся до цього серйозно та приділіть необхідний час обмірковуванню й аналізу.

Чим ви захоплюєтеся? Зрозуміти власні уподобання – перша сходинка на шляху до майбутньої кар’єри. Втім, суспільний тиск із цього питання часто дезорієнтує та сковує. І часом навіть дорослі люди не можуть відрізнити свої справжні бажання від очікувань суспільства. 

Що з цим робити? Прислухайтеся до себе та будьте чесними: що мені подобається? Чим я радо займаюся на уроках? Що я роблю у вільний час? Складіть максимально точну картину себе – так ви розумітимете професійний вектор, у якому слід рухатися. 

Які ваші слабкі та сильні сторони? Складно уявити професійного перукаря, який дуже любить свою справу, проте не вміє рівно стригти. І це можна сказати про будь-яку професію! Тож, обираючи майбутню спеціальність, потрібно керуватися не тільки власними захопленнями, але й об’єктивно оцінити свої здібності.

Створіть таблицю із двох колонок: перша –  «Мої сильні сторони», а друга – «Слабкі». Напишіть мінімум 20 пунктів! Причому кожній негативній рисі має відповідати позитивна. Наприклад, упертість може свідчити про те, що ви цілеспрямовані та впевнено йдете до мети. 

А що говорять тести з профорієнтації? Це чудовий інструмент, який допомагає розкрити ваші здібності та, відповідно до них, знайти слушний професійний напрямок. Одне з найвідоміших тестувань у вільному доступі – опитування Дж.Голланда.

Механізм дії тестів із профорієнтації простий: на основі вашого характеру визначаються відповідні напрями професійної діяльності. Тобто, орієнтуючись на ваш тип особистості, система пропонує кілька варіантів кар’єри: конвенційний, підприємницький, артистичний тощо. Це чудовий спосіб спростити вибір професійного шляху, чи не так?

Чи проаналізували ви ринок праці та університети? Останній етап – вивчення потреб ринку. Розуміючи загальні тенденції, можна сміливо розбиратися в професіях майбутнього та шукати відповідні навчальні програми в університетах. 

Утім, не слід забувати й про свої вподобання – знаходьте баланс. Наприклад, ви любите та вмієте писати? Зверніть увагу на спеціальність «ІТ-копірайтер». Захоплюєтеся малюванням? Придивіться до діджитал-ілюстрації.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло