Технології – в роботу: від чого залежить розвиток блокчейну в Україні

Технології – в роботу: від чого залежить розвиток блокчейну в Україні

І як іноземні країни вже зараз впроваджують цю інновацію

Технології – в роботу: від чого залежить розвиток блокчейну в Україні
Фото: depositphotos

Технології блокчейн стають дедалі популярнішими і застосовуються у багатьох сферах. Цей факт підтверджується тим, що протягом II кварталу блокчейн-стартапи залучили рекордне фінансування в розмірі $4 млрд попри різке зниження вартості криптовалют. Як цю технологію вже успішно застосовують держави і комерційні компанії та що потрібно для її розвитку в Україні, розповіла Mind співзасновниця міжнародної юридичної компанії у сфері фінтех і блокчейн  Юлія Барабаш

Сказати, що блокчейн – універсальна технологія, не сказати нічого: ланцюгова технологія вже успішно імплементована в самих діаметрально протилежних напрямках. Сьогодні її застосовують у більш ніж 40 сферах – від комунікацій і політтехнологій до управління міжнародними ланцюгами постачання і сфери охорони здоров'я.

Як Україна розвиває блокчейн 

Наприклад, торік саме в Україні була здійснена перша угода в сфері нерухомості на базі такої технології. Засновник популярного видання про технології та стартапи TechCrunch Майкл Аррінгтон купивквартиру в Києві, розплатившись популярною криптовалютою Ethereum. Як тільки витяг з реєстру із зазначенням нового власника було завантажено в блокчейн-платформу Propy, продавець отримав крипту, в еквіваленті $60 000.

У червні 2020 року у Верховній Раді був зареєстрований, а у грудні – ухвалений у першому читанні проєкт закону «Про віртуальні активи» (№3637). А Міністерство цифрової трансформації, яке має оцифрувати країну, вже розробило дорожню карту цифрових активів. Для України визнання операцій на базі блокчейн = показати світу свої фінтех-амбіції, до того ж це дієвий спосіб залучення іноземних інвестицій: власники криптовалют шукають способи конвертувати їх у матеріальні ресурси.

Блокчейн – технологія, що представляє собою ланцюжок «блоків», які поєднуються в операцію в спеціальному розподіленому регістрі, перевертає стале уявлення про безпеку і прозорість процесів.

Корпоративний, державний і приватний сектор – флагман у використанні блокчейну, після криптовалют і цифрових фінансів. І це цілком логічно: в епоху надшвидкого оцифровування і комерційних польотів у космос уже неможливо було продовжувати «по-старому» фіксувати все на папері та зберігати тони фізичних архівів.

Як «ланцюгова» технологія розвивається у світі

Не можу сказати, що блокчейн не впливає на екологію, оскільки, наприклад, для однієї трансакції за допомогою кредитної картки Mastercard потрібно всього 0,0006 квт енергії, а на одну трансакцію в мережі біткоїнів – 980 квт. Для порівняння, такого обсягу енергії вистачить для забезпечення електрикою середнього канадського будинку протягом трьох тижнів. Проте, згідно з прогнозами Pricewaterhouse Coopers, до 2025 року інвестиції в технологію сягнуть $25 млрд.

Як правило, технологічні компанії є першопроходьцями у впровадженні нововведень. Транснаціональні гіганти успішно закривають внутрішні бухгалтерські, аудиторські потреби, а також ІТ- і інформаційну оптимізацію, завдяки блокчейну. Так, за даними Gartner, на стадію промислового впровадження 2020 року перейшли 14% корпоративних проєктів із різних сфер, тоді як 2019-го ця частка становила всього 5%.

А на початку 2021 року Forbes оприлюднивтоп-50 світових гігантів із доходом або капіталізацією понад $1 млрд на рік, які застосовують корпоративний блокчейн. До переліку увійшли китайська технологічна компанія Ant Group, автомобільний концерн Daimler, корпорації Boeing, IBM і Microsoft. Також серед тих, хто активно імплементує «ланцюжок», – Oracle, PayPal, Samsung, Saudi Aramco, Visa і Walmart. Місця в списку дісталися одному з найбільших банків Китаю Industrial and Commercial Bank of China і Чиказькій товарній біржі, яка 8 лютого запустила ф'ючерси на Ethereum.

За данимиInternational Data Corp, сукупні витрати корпорацій і урядів на блокчейн у 2019 році сягнули $2,9 млрд, що на 89% більше, ніж у попередньому, а до 2022 року вони становитимуть $12,4 млрд.

Не менш разючими є кейси харчового сектору, так міжнародна мережа Walmart і виробник Nestle разом із 12 іншими компаніями заснували IBM Food Trust, метою якого є розробки у сфері систем інтегрованих ланцюгів постачань. Такі напрацювання дозволять відстежувати якісно рух товарів на всіх стадіях – від сировини до готової продукції.

Де і як використовують блокчейн

Розвиток військових технологій на базі блокчейн активно набираєобертів. Наприклад, Росія розвиває оборонну лабораторію, яка має відстежувати і запобігати кіберзагрозам за допомогою блокчейн-технологій. Всесвітньовідома компанія – виробник шин Goodyear  2020 року оголосила про запуск блокчейн-системи для постачання комплектуючих військовим.

Складно переоцінити потенціал «ланцюжків» у військовому секторі – оборонно-промислова галузь сміливо може стати пілотом в індустрії та послужити на благо суспільства.

Завжди прогресивний Азіатсько-Тихоокеанський регіон показує найшвидший у світі темп впровадження «ланцюжкової» технології. І головне, як? Саме завдяки імплементації рішення в державному секторі. Там він покликаний спростити складні процеси, з'єднати високотехнологічні рішення, що поєднують веброзробку, хмарне зберігання і власне API. Для прикладу, в Китаї на сьогодні вже 140 державних послуг працюють на блокчейні. Консалтингова компанія PwC напророкувалаКНР статус блокчейн-держави, і поки цей прогноз справджується: у країні найбільша кількість блокчейн-проєктів у світі.

У ЄС до блокчейну поки досить обережне ставлення, яке проявляється в створенні ініціатив, що регулюють технологію всередині Союзу. Але, такі країни як Мальта, Швейцарія, Естонія та Велика Британія показують велику прихильність до блокчейну і всіляко підтримують її глобальне впровадження.

Відстеження ланцюгів постачання товарів і послуг, а також інформаційні технології та передача даних –  найуспішніші сфери в США для впровадження блокчейну, крім фінтех-сектора. В постпандемічний період ці напрями мають найвищий економічний потенціал, який оцінюється експертами PwC в $962 млрд.

Торкнувшись теми пандемії, не можу не зазначити важливість використання ланцюжкової технології в охороні здоров'я для відстеження етапів вакцинації у всьому світі. Так, мережа розповсюдження вакцин на основі IBM Blockchain дозволяє виробникам забезпечити упереджувальний моніторинг побічних ефектів і підвищити ефективність управління відкликанням вакцин. Фармацевти зможуть оптимізувати управління запасами, тоді як люди навчяться довіряти вакцинам. Win-win case: на базі реалізації одного рішення, виграють усі учасники процесу.

Потираючи руки, багато експертів очікують виборів у Росії у 2021 і 2025 роках, на яких заявлено використання блокчейн-технології. Ланцюжкова технологія вирішить завдання з незмінністю інформації під час голосування, забезпеченням прозорості виконання і незмінності програмного коду, із захистом персональних даних і можливістю переглядати транзакції, як і відстежувати хід голосування.

Продовжуючи тему Росії, як флагмана прогресу серед країн СНД, то там блокчейн, крім ВПК і держсектору, дістався до таких служб, як митниця і податкова служба. Я переконана, що тут зіграв роль факт довіри держави до цієї технології, завдяки чому держоргани і держкомпанії набагато більш точно розуміють, навіщо їм ця технологія.

Від чого залежить розвиток блокчейну

Цифрові технології стали настільки зручними і безпечними, що можуть масштабуватися на всі сфери нашого життя – від оборони до харчових технологій. Коли бачиш, що ООН всерйоз розглядає можливість застосування блокчейну в розрізі кліматичних змін на планеті та гуманітарних програм, усвідомлюєш рівень проникнення технології.

За оцінками Всесвітнього економічного форуму, до 2027 року 10% світового ВВП зберігатиметься за допомогою блокчейну. Безперечно, найбільший імпакт отримає держсектор, сфера охорони здоров'я та освіти, ЗМІ, які завдяки «прозорості» технології зможуть повернути своє чесне ім'я і перешкоджати поширенню лжеінформації.

У грошовому ж еквіваленті експерти прогнозують зростання світової економіки на $1,76 трлн до 2030 року завдяки імплементації блокчейн-технології. Це підтверджується і думкою провідних топменеджерів транснаціональних компаній: згідно з данимиDeloitte, 59% респондентів сприймають блокчейн як революційну технологію, здатну поліпшити бізнес-процеси організацій із будь-яких галузей.

Успіх блокчейн-технологій, безумовно, залежатиме від сприятливого нормативно-правового клімату, бізнес-екосистеми кожної з країн, готової використовувати нові можливості технології, і від підходящої галузевої структури. Багато в чому зволікання в імплементації ланцюгової технології обумовлено законодавством певних держав і внутрішньої специфікою, як і у випадку України, де поки не готови остаточно розпрощатися з «тіньовим» підходом в управлінні.

Проте найпотужніший потенціал оптимізації процесів властивий блокчейн-технології можна порівняти з потенціалом хмарних технологій 10 років тому.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло