Заощадити на штрафі: чи можуть скасувати перевірки COVID-сертифікатів

Заощадити на штрафі: чи можуть скасувати перевірки COVID-сертифікатів

Що може змінити позов про відшкодування моральної шкоди на 1 млн грн

Заощадити на штрафі: чи можуть скасувати перевірки COVID-сертифікатів
Фото: thedigital.gov.ua

Медіапростір сколихнула новина про можливе скасування права Національної поліції на проведення вибіркових перевірок документів, що підтверджують вакцинацію від COVID-19, негативний результат тестування або одужання особи від цієї хвороби. Окружний адміністративний суд міста Києва повідомив на своїй фейсбук-сторінці про реєстрацію позовної заяви жителя Миколаєва, який просить суд скасувати пункт 18 постанови Кабінету Міністрів України №1236 від 9 грудня 2020 року та стягнути з Державної казначейської служби України 1 млн грн моральної шкоди. Чи є в цього позову перспектива отримати позитивне рішення суду і чи можуть бути скасовані перевірки Нацполіцією COVID-сертифікатів, розповів Mind адвокат, старший юрист INPRAXI LAW Роман Кобець.

Незважаючи на певний скептицизм як першу реакцію на цю новину, Конституція України гарантує кожному захист у судовому порядку своїх прав і свобод від будь-яких рішень, дій чи бездіяльності органів влади. Можливість судового оскарження нормативно-правових актів особами, яких такий акт стосується, є необхідним запобіжником у державі від свавілля влади.

Про повноваження Національної поліції

Наразі підстави, на які посилається житель Миколаєва, не відомі, однак найбільш обговорюваною на сьогодні позицією в підтримку незаконності нових повноважень правоохоронних органів є те, що такі повноваження не передбачені законом про Національну поліцію.

Дійсно, перелік повноважень поліції є вичерпним, а закон передбачає, що виконання інших (додаткових) повноважень може бути покладене на поліцію виключно законом. А тому розширити повноваження поліції може лише ВР, а не Кабінет Міністрів України.

Однак тут питання ширше – баланс між неухильним дотримуванням нормативних процедур та загальносуспільним інтересом в умовах епідемічної небезпеки. Як суд вирішить цю дилему – побачимо.

У будь-якому разі до моменту розгляду справи судом постанова Кабінету Міністрів України є чинною та може бути відмінена лише за результатом розгляду справи або ж її дія зупинена шляхом забезпечення позову.

Чи вдасться позивачу отримати 1 млн грн?

Вимоги про компенсацію моральної шкоди не виглядають перспективними. На відміну від західних серіалів, факт моральної шкоди необхідно доводити відповідними доказами.

Навряд експерт у своєму висновку зазначить, що внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України завдало жителю Миколаєва моральних страждань на 1 000 000 грн. Подібні вимоги більше виглядають рекламою акцією для привернення уваги.

Тому, незважаючи на весь скептицизм щодо цієї новини, з юридичного погляду, зазначена справа є цікавою через наявність аргументів як за, так і проти. Проте, обираючи між умовним правом особи прогулюватися торговими центрами і дотриманням заходів, спрямованих на поліпшення епідемічної ситуації, життя та здоров’ям громадян, терези мають переважити на користь другого. 

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті