Цінова гонитва: який рівень інфляції чекає Україну
І який показник зростання цін допоможе зростанню економіки
Держстат днями повідомив, що ціни на споживчі продукти в січні 2024 року зросли на 0,4% порівняно з груднем 2023 року. Річний показник інфляції минулого місяця сповільнився до 4,7% проти січня 2023 року. Як зазначив у своєму телеграм-каналі голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, гальмування інфляції також спостерігається й у країнах єврозони. Чого ж очікувати українцям від споживчих цін найближчим часом і який показник інфляції буде кращим для підтримання життєздатності вітчизняної економіки, розповів Mind директор з інвестицій, голова R&D у Capital Times Артем Щербина.
Читайте також: Інфляційне ралі завершується: чому сповільнилося зростання цін у світі та в Україні
Як змінилися ціни на споживчі товари в Європі
Така тенденція на зниження інфляції спостерігається не лише в Україні, а й у світі. Як видно з графіка, імпульс на зниження інфляції у річному вимірі характерний для більшості країн, особливо в Європі.
Інфляція у країнах Центральної Європи, 2023–2024 роки, %

Найімовірніше, поточний цикл зниження завершиться глобально в І кварталі. Це пов'язано насамперед із відсутністю ефекту високої бази 2022 року, а також певним зростанням цін на енергоносії, подорожчанням вартості логістики та споживчим попитом.
Читайте також: Війна до кінця 2024 року та 10% інфляції: Нацбанк оприлюднив новий інфляційний звіт із макропрогнозами
Які прогнози інфляції для України
Щодо українського контексту, то з ІІ кварталу спостерігатимемо невелике пришвидшення інфляції в річному вимірі. На кінець року очікуємо досягнення рівня інфляції в 10%.
Якщо рівень інфляції залишатиметься в діапазоні 5–6%, то це буде ознака слабкого попиту на товари та послуги з боку бізнесу й населення. Охолодження економіки призведе до перегляду прогнозів зростання (на сьогодні консенсус росту ВВП у 2024 році на рівні 3-4%) і сповільненням росту виручки українських підприємств через відсутність інфляційного ефекту.
Наприклад, у Китаї через сповільнення темпів росту ВВП вперше за 15 років спостерігається дефляція – зниження споживчих цін.
Для підтримки зростання української економіки інфляція має бути 7–10%. Це буде вказувати, що і промисловість закуповує товари, тим самим збільшуючи попит на них, і населення купує товари та послуги, має ресурси для споживання. Низька інфляція не є доброю ознакою економіки, що розвивається. А тим паче відновлюється.
Окрім споживчих настроїв, факторами прискорення інфляції в Україні може виступити й низка негативних тенденцій: постійні проблеми з імпортом товарів через блокування кордонів, проблеми з експортом і надходженням валютної виручки, девальваційний фактор, перегляд цін на електроенергію для населення.
Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.
Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.
Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.