Обрати життя: як захисникам України отримати статус інваліда війни

Обрати життя: як захисникам України отримати статус інваліда війни

І хто має на нього право

Обрати життя: як захисникам України отримати статус інваліда війни
Фото: depositphotos.com

Перемоги даються важко, і не всі фізичні рани загоюються. Інвалідність внаслідок війни – у наші дні реальність. Хто із захисників України може претендувати на статус особи з інвалідністю і куди звертатись, розповів Mind партнер-засновник SENSUM Law Firm Віталій Жадобін.

Якою нормативною базою користуватись?

Раджу звертати увагу на:

 • Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» №3551-ХІІ від 22 жовтня 1993 року (ред. від 7 травня 2022 року).
 • Порядок надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни особам, які отримали інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі й стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх проведення, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №685 від 8 вересня 2015 року (ред. від 25 лютого 2022 року).

Ці документи отримали своєчасне оновлення відповідно до останніх подій.

Порядок надання статусу особи з інвалідністю саме внаслідок війни буде відбуватись наступним чином.

Хто має право на статус?

Повний перелік посад та місць служби, які надають можливість претендувати на статус особи з інвалідністю внаслідок війни, зазначений в законодавстві. Якщо подивитися на перелік, то можна виділити в групи наступних осіб:

 • військовослужбовців (резервістів, військовозобов'язаних, добровольців Сил територіальної оборони) Збройних сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовців військових прокуратур, податківців, митників, співробітників поліції, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України та ін.;
 • працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися до участі в заходах, необхідних для забезпечення оборони України, і які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час цього;
 • регулярних добровольців – у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу Збройних сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів (регулярні добровольці);
 • нерегулярних добровольців – у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, але в подальшому такі добровольчі формування не були включені до складу ЗСУ та ін. (нерегулярні добровольці);
 • волонтерів – осіб, які здійснювали забезпечення національної безпеки і оборони, та стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час такого забезпечення;
 • осіб, залучених до конфіденційного співробітництва з розвідувальними органами України, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних під час виконання своїх завдань на тимчасово окупованій території України, АТО, у районі проведення бойових дій.

Важливою умовою для всіх є безпосередня участь у захисті Україні (для волонтерів – забезпечення військових), перебування на території, де відбуваються військові дії, отримання там поранення, контузії, каліцтва, захворювання.

Які документи потрібно зібрати?

Підставою для надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни є:

 1. Для військовослужбовців і регулярних добровольців:
  - довідка медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності;
  - документи про безпосередню участь особи, яка захищала незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та брала безпосередню участь в АТО (витяги з наказів військового керівництва, розпоряджень, бойових завдань).
 2. Для працівників:
  - довідка медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності;
  - документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районі її проведення або направлення (прибуття) у відрядження для безпосередньої участі в антитерористичній операції в районі її проведення (витяги з наказів, розпоряджень, посвідчень про відрядження, книг нарядів, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень), а також документи, що були підставою для прийняття керівниками підприємств, установ, організацій рішення про направлення осіб у таке відрядження;
  - документи про безпосереднє залучення до виконання завдань у зоні бойових дій (АТО, окупованій території) або направлення (прибуття) у відрядження для безпосередньої участі (витяги з наказів, розпоряджень, посвідчень про відрядження, книг нарядів, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень), а також документи, що були підставою для прийняття керівниками підприємств, установ, організацій рішення про направлення осіб у таке відрядження.
 3. Для нерегулярних добровольців:
  - довідка медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності;
  - клопотання про надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни керівника добровольчого формування, до складу якого входила така особа, або командира (начальника) військової частини (органу, підрозділу) Збройних сил, МВС, Національної поліції, Національної гвардії або іншого утвореного відповідно до закону військового формування чи правоохоронного органу, у взаємодії з якими особа виконувала завдання антитерористичної операції. Обов’язково до клопотання додаються документи, що підтверджують участь особи в АТО, бойових діях, або письмові свідчення не менш як двох свідків, які разом з такою особою брали участь в АТО, бойових діях та отримали статус учасника бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни або учасника війни;
  - довідка керівника Антитерористичного центру при СБУ, Генерального штабу Збройних сил про виконання добровольчими формуваннями завдань антитерористичної операції у взаємодії зі Збройними силами, МВС, Національною гвардією та іншими утвореними відповідно до закону військовими формуваннями та правоохоронними органами, під час перебування безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення;
 4. Для волонтерів:
  - довідка медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності;
  - довідка керівника Антитерористичного центру при СБУ, Генерального штабу Збройних сил про добровільне забезпечення або добровільне залучення особи до забезпечення проведення антитерористичної операції або рішення суду про встановлення факту добровільного забезпечення або добровільного залучення особи до забезпечення проведення антитерористичної операції у разі відсутності зазначеної довідки.

Яка процедура оформлення статусу?

Для надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни особа або її представник подають письмову заяву та документи до органів соціального захисту населення, за винятком добровольців, стосовно яких подається відповідне клопотання керівника добровольчого формування.

Для надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни добровольцям, керівник добровольчого формування, до складу якого входила особа, або командир (начальник) військової частини (органу, підрозділу) Збройних сил, МВС, Національної поліції, Національної гвардії або іншого утвореного відповідно до закону військового формування чи правоохоронного органу, у взаємодії з якими особа виконувала завдання антитерористичної операції, подають у місячний строк з дня надходження відповідної заяви особи або її представника клопотання до органу соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання особи про надання особі статусу особи з інвалідністю внаслідок війни разом з документами, що підтверджують її участь в антитерористичній операції.

У разі неподання клопотання керівником добровольці можуть подати до органу соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання перелічені документи без дій керівника.

Рішення про надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни приймається органами соціального захисту населення в місячний строк з дня подання документів.

Контакти районних управлінь праці та соціального захисту населення міста Києва можете знайти за посиланням

Навіщо оформляти статус?

Міністерство у справах ветеранів України, щоб забезпечити військовослужбовців базовою інформацією про пільги, права і соціальні гарантії, а також надати рекомендації щодо порядку дій у певних ситуаціях, офіційно опубліковало Пам’ятку учасникам російсько-української війни. Для ветеранів війни державою створено систему інформаційних сервісів е-Ветеран для отримання соціальних послуг.

Також для одержання допомоги та консультацій можна звернутись до:

 • КБУ «Київський міський центр допомоги учасникам АТО» за адресою вул. Хрещатик, 25. Телефон гарячої лінії: 0800 300 633.
 • Відповідного департаменту чи зателефонувавши на профільну гарячу лінію Міністерства оборони України, контакти яких та іншу інформацію можна знайти на сайті міністерства.
 • Міністерства у справах ветеранів України.
 • До адвокатів, які спеціалізуються на допомозі військовослужбовцям і які самі мають досвід служби.
Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.ua

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло