Новий формат: як змінилися загальні збори акціонерів на час війни

Новий формат: як змінилися загальні збори акціонерів на час війни

І чим для бізнесу корисне їх проведення

Новий формат: як змінилися загальні збори акціонерів на час війни
Фото: depositphotos.com

Загальні збори акціонерів – це головний орган будь-якого акціонерного товариства. Саме він визначає стратегічні шляхи розвитку будь-якої компанії: чи то банку, чи то іншого підприємства. Формує бачення подальшого розвитку підприємства у найближчий рік чи на довшу перспективу. Під час зборів акціонери мають можливість побудувати стратегію, тому важливо проводити їх, зокрема, й у військовий час. Що змінилось у механізмі проведення загальних зборів акціонерів та чому це важливо для бізнесу, Mind розповів директор Департаменту операцій на фондовому ринку ТАСКОМБАНКу Артем Карелін.

Що змінилось на законодавчому рівні?

З метою мінімізації негативного впливу наслідків військової агресії рф проти України та сприяння стабільності ринків капіталу НКЦПФР внесла зміни до рішення щодо функціонування органів управління акціонерних товариств на період дії воєнного стану.

Нині загальні збори акціонерів акціонерного товариства можуть бути проведені виключно шляхом дистанційного голосування – відповідно до Тимчасового порядку скликання та дистанційного проведення загальних зборів акціонерів та загальних зборів учасників корпоративного інвестиційного фонду.

Такий формат проведення зборів акціонерів має зовсім інший принцип і має готуватися та проводитися зовсім по-іншому. Передбачено інший порядок дій для проведення зборів, тому необхідно уважно вивчити законодавство, щоб правильно запустити всі механізми.

З урахуванням воєнного стану процедура проведення дистанційних зборів акціонерів отримала нові аспекти порівняно з порядком, що діяв під час пандемії COVID-19, вимагає іншої підготовки та механізму проведення.

Що передбачає нова процедура проведення зборів?

Дистанційна процедура проведення зборів акціонерів передбачає, що емітент розміщує в загальному доступі бюлетені для голосування, в яких прописує проєкти рішень до конкретних зборів акціонерів. Відтак кожен акціонер має можливість завантажити їх, роздрукувати й поставити необхідні відмітки за чи проти. Такий бюлетень підписується акціонером відповідно до вимог законодавства й передається до депозитарної установи, яка зберігає акції, що йому належать.

Депозитарна установа (або зберігач цінних паперів, як раніше називалась така інституція) надсилає заповнені бюлетені до Національного депозитарію України, який акумулює результати голосування зі всієї країни та передає їх компанії – емітенту. З цього часу компанія-емітент проводить офіційний підрахунок голосів та оголошує офіційний результат голосування.

Якщо у мирний час звичайні збори акціонерів проводились в очному порядку, то дистанційні – більше нагадують виборчий процес.

Прозорість та чесність голосування підтверджується одразу на кількох етапах перевірки: на рівні депозитарної установи акціонера, на глобальному рівні Національного депозитарію України та на рівні компанії-емітента, де реєстрацією та підрахунком голосів займаються уповноважені відповідні реєстраційні та лічильні комісії зборів акціонерів.

Таким чином, вирішується питання, пов’язане з чесністю та прозорістю результатів  голосування. З цієї точки зору механізм передбачає високий рівень безпеки.

Чим корисні збори акціонерів для розвитку бізнесу?

Бізнесу, що прагне рухатися далі попри складні часи та планує свою діяльність, варто провести збори акціонерів своєї компанії. Це допоможе визначитися зі стратегічними шляхами та напрямками подальшого розвитку бізнесу на найближчий рік чи на довшу перспективу. Цей орган задає вектор розвитку, призначає керівництво, ухвалює рішення щодо розподілу прибутку. Загалом перед кожною компанією стоять різні завдання, але саме цей орган – загальні збори акціонерів – має стратегічне фундаментальне значення. 

Цього року лише одиниці підприємств з кількох десятків тисяч акціонерних товариств вирішили провести свої збори акціонерів, адже законодавчо до кінця воєнного стану дозволено взагалі не проводити такі збори.

Розуміючи, що життя продовжується і необхідно рухатися далі, приймати виклики та відповідати реаліям часу, ТАСКОМБАНК провів такі збори 14 червня. Голосування закінчилось, отримані офіційні результати зборів акціонерів. ТАСКОМБАНК закликає до цього інші підприємства, передусім клієнтів банку.

Нині проведення зборів акціонерів серед компаній на українському ринку має одиничний характер, проте це значно обмежує можливості та інструменти стратегічного планування для компаній, що є вкрай необхідним у всі кризові часи.

Керуючись принципом довготривалої співпраці, у банку прагнуть підтримати клієнтів та сприяти їхньому стратегічному плануванню, надавши допомогу в проведенні зборів акціонерів у новому форматі, щоб розвиватися та рухатися далі разом.

Маючи досвід особистого проведення зборів акціонерів та допомоги в проведенні своїм клієнтам, у банку готові ділитися компетенціями, консультувати бізнес із питань проведення дистанційних зборів акціонерів.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло