Життя у невідомості: як бізнесу планувати майбутнє в умовах невизначеності

Життя у невідомості: як бізнесу планувати майбутнє в умовах невизначеності

І чому варто взагалі щось планувати

Життя у невідомості: як бізнесу планувати майбутнє в умовах невизначеності
Фото: depositphotos.com

Війна стала найбільшим потрясінням після пандемії, хоча остання вже навчила багатьох корисних навичок адаптації. Наразі ж бізнесу і всім українцям доводиться знову вчитись, як виживати, планувати та діяти в умовах невизначеності. Як компаніям планувати майбутнє і чому варто це робити, розповіла Mind засновниця мережі освітніх проектів MRIYDIY, співзасновниця мережі КМДШ Лідія Білас. 

Ще до часів COVID-19 аналітики та філософи радили готуватись до невизначеності, тренувати в собі гнучкість та адаптивність. Пандемія лише підтвердила прогнози, ставши «чорним лебедем», що змінює хід історії та руйнує плани. Успіху під час пандемії досягнули не найрозумніші або найпрацьовитіші.

Вистояли найбільш гнучкі, рішучі, креативні та адаптивні підприємці. Вижили ті, хто був готовий швидко змиритись з втратою та побачити можливості там, де інші бачили апокаліпсис.

Війна стала ще більш приголомшливим ударом для всього світу, але найбільшою мірою для українців. За прогнозами експертів, ВВП України в 2022 році впаде на 35–45%.

Частина компаній в країні повністю припинила діяльність, частина втратила склади та виробництва, частина – інвесторів та замовників.

Впав експорт та не виправдали себе очікування щодо посівної. Велика кількість людей опинилась без роботи, крім того, країна втратила та продовжує втрачати працьовитих і творчих українців, які змушені тікати до Європи, стаючи воєнними мігрантами.

Здавалось би, у цих апокаліптичних умовах неможливо щось планувати. Насправді вкрай важливо продовжувати мріяти, планувати та діяти.

Чому важливо мріяти?

Перед тим як почати планувати, варто трохи помріяти. Саме з мрій складається наше дитинство і починається пошук власного шляху.

Важливість мрій для успішного досягнення цілей у мультиплікатора Уолта Діснея помітив нейролінгвіст Роберт Ділтс. Саме він змоделював стратегію успіху та розклав по поличках дії Діснея, що дозволили йому реалізувати неймовірне та побудувати цілу імперію розваг.

Виявилось, що перед тим, як перейти до прискіпливого та раціонального планування, Дісней давав волю фантазіям та мріяв зі своїми підлеглими. У своїх мріях вони заходили так далеко, що виносили звідти надзвичайно корисний ресурс – щось, чого ще не існує, але що можна створити і що зробить щасливими мільйони людей.

Сьогодні техніка Діснея є однією з найпопулярніших технік розвитку креативності та способу вирішення будь-яких проблем. У мрійника завжди знайдеться вихід з глухого кута, мрійник не знає обмежень, він зможе пірнути у найбільш дальній куточок уяви та відшукати там такий погляд на речі, який переверне історію та створить революції у тій чи іншій сфері.

Том Форд та Ілон Маск, Джефф Безос та Джек Ма – усі вони були мрійниками, в яких не вірили і з яких сміялись. Але вони мали сміливість вірити у свої мрії.

Чому важливо планувати?

Мрії так і залишились би мріями, якби не чіткий план їх реалізації. Другим етапом стратегії успішності Діснея було раціональне планування та тверезий погляд на ситуацію.

Проблемою багатьох людей є те, що вони не роблять перших кроків для реалізації своїх мрій. Важливо зважено вивчити ринок, описати ідею та проект, створити бюджет, оцінити ризики, спроможності, час, ресурси і т. д. – перетворення мрій у чіткий план потребує детальної роботи.

В умовах невизначеності планувати стає все складніше. Саме тому потрібно відразу усвідомлювати важливість гнучкості свого плану, мати запасні варіанти, бути готовим змінити стратегію в будь-який момент.

В IT способом боротьби з невизначеністю стала гнучка розробка програмного забезпечення Agile. Вона базується на ітеративній розробці, вимоги до команд змінюються залежно від результату ітерації та робота всієї команди перманентно трансформується. Через те, що всі учасники команди розуміють, що працюють за методом Agile, зміни в плануванні не викликають у них сердечного приступу та стресу.

В умовах невизначеності лідерам та їх підлеглим варто розуміти, що план не є фундаментом, він є лише чернеткою, на яку варто орієнтуватись, але за яку не варто міцно триматись. Потрібно бути готовим в будь-який момент швидко змінити план.

Чому важливо діяти?

Навіть деякі тренінги успішності непогано прокачують вміння мріяти, змушують побачити бажані зміни в житті та намітити перші кроки для реалізації цілей. Але учасники цих тренінгів так і не досягають успіху, тому що просто не діють. Вони не здійснюють навіть  перших кроків свого плану або ж роблять їх та швидко перегорають, здаються та розчаровуються.

Лідерство передбачає постійний рух, енергію, ризик, запалювання вогню у команди та спонукання діяти разом. Коли довго не можеш обрати, який вибір краще, обирай будь-який та дій.

Це краще, ніж зависання в бездіяльності. Коли інші здались та зневірились, дій. Саме це дасть результат.

Коли не бачиш результатів, продовжуй діяти. Каменяр б’є по каменю сотню разів і лише останній удар дає видимий результат. Але цього не сталось би без дев’яносто дев’яти попередніх ударів.

Це стосується не лише дорослих. Працюючи в освітній сфері десять років, можу сказати, що часто діти набагато сміливіше мріють та діють, ніж дорослі. І в цьому варто взяти з них приклад.

У нас у школі навіть є така практика – рефлексії. Діти можуть ставити цілі, мріяти, будувати плани, розбивати їх на кроки і впродовж відведеного терміну рухатися до своїх цілей. Що цікаво, діти завжди це роблять з якоюсь невимовною впевненістю, що в них все вийде. І дійсно – виходить.

Планування важливе як у мирний, так і у воєнний час. При цьому війна просто диктує максимальну гнучкість та адаптивність планів, необхідність більших зусиль для їх реалізації та згуртованості задля спільної перемоги.

Сьогодні компанії як ніколи об’єднані спільною метою: їх цікавить не лише прибуток, а часто зовсім не прибуток – кожна компанія жадає швидшої перемоги над ворогом. Саме мрії про країну після перемоги, плани та дії з їх реалізації дозволять у цій перемозі не сумніватися.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло