Дизайн життя: що таке кето дієта

Дизайн життя: що таке кето дієта

І який її реальний вплив на здоров’я

Дизайн життя: що таке кето дієта
depositphotos.com

Детокс дієта, інтервальне голодування, палеодієта, кето дієта та ще безліч інших варіантів, одразу можуть спадати на думку, коли говориш про дієту. Для того аби не помилитися та підібрати для себе правильний варіант, необхідно вивчити більше про дієту, яка вас зацікавила. Про те, що таке кето дієта, кому вона потрібна та її реальний вплив на здоров’я розповіла Mind лікарка порталу Doc.ua Іванна Лук‘янчук.

Як працює кетогенна дієта?

Так звана кето-дієта для схуднення справді стала «побічним» продуктом однієї із систем харчування, розробленої для дітей, хворих на епілепсію.

Її суть – близька до повної відмови від вуглеводів, що компенсується посиленим споживанням жирів з невеликою кількістю білків. Організм, позбавлений джерел вуглеводів, змушений переробляти жир у речовини, що є джерелом енергії-кетони.

Внаслідок цього жир не відкладається, загальна калорійність їжі зменшується, маса тіла майже завжди падає. Вимушена обмовитися, схуднення – це лише побічний ефект.

Що таке кетоз та які його позитивні й негативні наслідки?

За нормальних умов наш організм використовує глюкозу з вуглеводної їжі для отримання енергії. При нестачі глюкози відбувається процес, який називається кетоз. Це стан, при якому організм спалює жири замість вуглеводів як основного джерела палива. Коли ми не їмо вуглеводів, печінка розщеплює жирові запаси для виробництва енергії. Ця енергія знаходиться у формі молекул, які називаються «кетонами».
Головне в дієті – це кетоз, тобто підвищення рівня кетонових тіл у крові, що спричиняє зниження частоти епілептичних нападів.

Власне кетоз, призводить до цілого ряду бажаних та небажаних наслідків. З плюсів, які є тільки у цього виду дієти – поліпшення стану шкіри внаслідок великої кількості жирів, що надходять в організм. Багато, хто худне таким чином відзначають зниження артеріального тиску, падіння рівня холестерину та цукру в крові, відсутність почуття голоду, ясність розуму. Всі ці моменти є і при правильно збалансованому харчуванні – я не стала б називати це чимось винятковим.

А ось мінуси в цій дієті більше ніж серйозні. Крім того, що вона протипоказана діабетикам і гіпертонікам, таке схуднення завдає дуже серйозного удару по печінці (переробляє жир), ниркам (виводить продукти розпаду) і жовчному міхуру (грубо кажучи, на його стінках утворюється дуже щільний наліт). У людей із високим індексом маси тіла, як правило, вже й так зношені печінка, підшлункова та нирки, і додатковий удар жирною їжею вони можуть просто не перенести.

Але найголовніше – інше. Як і будь-яка інша дієта, що змінює в організмі обмін речовин, носить тимчасовий ефект і понад 90% схудлих набирають колишню вагу, а то й більше протягом 5 років і раніше.

Організм адаптується до раціону, у разі кетонової дієти в кишківнику починають розмножуватися специфічні бактерії, які допомагають переробляти жири, в той час, як бактерії, які «відповідають» за вуглеводи, гинуть. Цей план харчування, безумовно, суперечить уявленням більшості людей про здорову, збалансовану дієту, яка зазвичай передбачає рівномірне споживання білків, жирів і вуглеводів.

Які можуть бути наслідки дієти?

Дотримання такої дієти без рекомендації лікаря може призвести до негативних наслідків для організму, зокрема викликати низький кров’яний тиск, камені в нирках, закрепи, дефіцит поживних речовин та підвищений ризик серцевих захворювань. Суворі дієти, такі як кето, також можуть спричинити соціальну ізоляцію або порушення режиму харчування.

Кето небезпечний для тих, хто має будь-які захворювання підшлункової залози, печінки, щитоподібної залози або жовчного міхура, діабет першого типу, гіпертонію, розлади харчової поведінки та інші стани. Також цей вид харчування не рекомендований вагітним жінкам та дітям.

Можливо, це вас засмутить, але баріатрична хірургія краще справляється при боротьбі із зайвою вагою.
Але, якщо ж ви все-таки вирішили спробувати для себе цю систему харчування, то далі можна отримати відповідь на найпоширеніші запитання.

Які продукти дозволені на кетогенній дієті?

Продукти, які зазвичай дозволені, включають м’ясо (яловичина, баранина, курка), рибу, олію, горіхи, молочні продукти з високим вмістом жиру, такі як сир, і овочі з низьким вмістом вуглеводів, такі як листова зелень.

Не дивно, що зниження рівня вуглеводів означає виключення хліба, макаронних виробів, рису та більшості звичайних хлібобулочних виробів. Однак досягнення такого низького рівня вуглеводів також означає відмову від бобових, коренеплодів, більшості фруктів і крохмалистих овочів, таких як картопля.
Класичні пропорції кето виглядають так:

  • 5% вуглеводи;
  • 20% білок;
  • 75% жири.

Що потрібно перевірити до початку кетогенної дієти?

Якщо ви все ж таки зацікавлені у прийнятті такого роду дієти, вам слід проконсультуватися зі своїм сімейним лікарем та дієтологом, щоб переконатися, що це доречно та безпечно для вас.

Крім того, зараз існує багато зручних способів, за допомогою яких ви можете звернутися до лікаря, не витрачаючи при цьому багато часу.

Окрім звичного очного прийому, це може бути онлайн-консультація, тобто аудіо або навіть відео консультація.

Що цікаво, останній спосіб майже не відрізняється від звичного прийому, адже ви спілкуєтеся в режимі реального часу, бачите навпроти себе фахівця та можете не тільки обговорювати своє питання, а й навіть показувати те, що вас турбує. В такий спосіб лікар може проконсультувати вас, призначити потрібні аналізи та виписати рецепт. Вам для цього не потрібно їхати в лікарню, стояти в черзі й так далі, лише зайти в додаток та вийти в аудіо або відео зв’язок з лікарем в будь-якому зручному місці та часі. 

Перш ніж почати дієту, рекомендую зосередитися на продуктах, які підтримують печінку, наприклад горіхах, жирній рибі, та спробувати зменшити споживання цукру, кофеїну та алкоголю, але тільки в тому випадку, якщо дієта вам показана.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло