Місце сили: як війна вплинула на дизайн інтер’єрів

Місце сили: як війна вплинула на дизайн інтер’єрів

Які прийоми можуть надати відчуття безпеки та комфорту

Місце сили: як війна вплинула на дизайн інтер’єрів
Фото: проєкт EcoBud Project

Простір помешкань зазнає впливу суспільних змін не менше, ніж інші сфери життя. Поряд із такими категоріями, як краса, стиль, зручність та мода при облаштуванні житла від початку цього року дедалі актуальнішими стають надійність, безпека, енергоефективність. А поєднання усіх цих характеристик, власне, і формує поняття «комфорт».  Марина Круглова, засновниця архітектурного бюро EcoBud Project, спеціально для Mind виділила тенденції у дизайні інтер’єру, які набули надшвидкого розвитку після 24 лютого.

Безпечне місце

Місце сили: як війна вплинула на дизайн інтер’єрів
Фото: проєкт EcoBud Project
Передбачити затишне і надійне сховище – інтер’єрний must have нашого часу. І хоча навіть у приватних будинках нечасто є можливість створити щось схоже на бункер, проте облаштувати простір за правилом двох стін можна завжди і у будь-яких приміщеннях.

Тут є свої лайфхаки, наприклад, краще внутрішні перегородки (коридор, кімнати) зробити з моноліту. Суцільний матеріал надійніше захистить від ударної хвилі.

Також можна додати надійності перестінкам за допомогою армування – це металеві прути або сітка з них, які надають жорсткості конструкції.  Проте облаштування сховища залишається найбільш актуальним у нових проєктах. Щоб зробити його повноцінно захищеним, потрібне заглиблення під землю. Але рідко хто йде на такі кроки.

Переважно під домашній бункер замовники відводять підвали або комори. Важливий момент при їх організації – передбачити додаткову спеціальну систему вентиляції, яка може у відключеному режимі ще якийсь час функціонувати на внутрішній циркуляції (на випадок ядерної чи хімічної атаки). Адже ізольованість від забрудненого повітря – також важлива складова безпеки. Не менш важливо передбачити для мешканців зручний доступ до санвузла та зони з продовольством.

Періодично чуємо запит на встановлення броньованих вікон як одного з елементів безпеки у будинку. Проте коли замовники заглиблюються у технічні деталі, то відмовляються від цієї думки.

По-перше, броньовані вікна мають бути маленького формату, по-друге, глухими, тобто не відкриватися. Крім того, є багато нюансів щодо монтажу. Але найголовніше те, що при сильному ударі чи вибуховій хвилі вони не забезпечать того захисту, на який часто сподіваються замовники.

Можна використовувати сучасні віконні конструкції найвищого класу, наприклад, з 2–3-камерними склопакетами. Крім того, вікна з гартованого скла просто розсипляться павутинням, а не розлетяться на уламки, як звичайні.

Резервні джерела енергії замість смарт-систем

Місце сили: як війна вплинула на дизайн інтер’єрів
Краще обирати камін з повітряною «сорочкою» – він має додаткові труби для повітря і таким чином обігріває більшу площу.
Фото: проєкт EcoBud Project

На зміну «розумним» будинкам прийшли помірковані смарт-системи та тенденція до ощадливості. Дедалі більше замовників віддають перевагу виключно інноваціям задля безпеки, наприклад, для контролю вхідних дверей, системам відеонагляду, а не переобтяженню будинку зайвими приладами. Крім того, перебої з електропостачанням можуть повністю «вимкнути» автоматизований будинок.

Зовнішні обставини змушують ретельніше дбати про резервні джерела енергії для комфортної життєдіяльності. Серед найрозповсюдженіших варіантів у приватних котеджах – дизель-генератори, сонячні панелі, котли на пелетах.

Що стосується тепла, то в умовах заощадження газу та електроенергії існує думка, що можна обігрітися завдяки каміну. Так, це елегантний елемент інтер’єру, проте варто пам’ятати, що камін має обмежену площу покриття, тобто тепло буде тільки у тій кімнаті, де він розташований. Тому, все-таки зупиняючись на цьому варіанті, краще обирати модель із повітряною «сорочкою» – такий камін має додаткові труби для повітря і таким чином обігріває більшу площу.

Найбільший недолік камінів – це те, що у них потрібно постійно підкидати дрова, щоб підтримувати вогонь і, відповідно, тепло. Практичніше встановити тепловий насос, електричний, газовий або пелетний котел.

Обираючи ту чи іншу систему опалення для дому, варто мислити на перспективу і розуміти, що це інвестиція в майбутнє. Можливо, саме такий підхід спонукає більшу частину людей заощаджувати на інноваційних смарт-фішках і більше коштів вкладати в раціональні системи збереження енергії та обігріву будинку. 

Раціональний підхід до витрат

Місце сили: як війна вплинула на дизайн інтер’єрів
Фото: проєкт EcoBud Project

Змістилися акценти у кошторисі. Замовники почали по-іншому оцінювати, на що вони готові витрачати кошти, а на що – ні. І йдеться тут не про заощадження грошей як таких, а про усвідомлення нових пріоритетів. Так, більшість активно перераховують кошти на потреби ЗСУ, натомість предмети інтер’єру купують за раціональнішу ціну. І такі речі не втрачають у своїй функціональності чи якості.

Найчастіше замовники заощаджують на оздоблювальних матеріалах. Наприклад, обирають фарбування замість декоративної штукатурки чи дорогої керамічної плитки. Якщо раніше у преміум-сегменті перевагу надавали відомим брендам, то сьогодні можуть затвердити матеріали із середнього цінового діапазону, який при цьому не поступається в якості.

Ще одна «точка заощадження» – меблі. На перший план вийшли українські виробники столів, стільців, комодів, диванів тощо. Вони виготовляють не менш якісну і стильну продукцію, ніж їхні конкуренти з Італії чи країн Сходу, а інколи навіть і кращу. Місцеві породи дерева (дуб, липа тощо) мають набагато міцнішу деревину через прохолодніший клімат України. Тому меблі з них витриваліші, довговічніші та, звісно, дешевші, ніж іноземні аналоги.

Велика перевага меблів місцевого виробництва – термін їх отримання. Це набагато швидше, ніж чекати, коли приїде замовлення з Європи. Наприклад, раніше наші замовники часто обирали для дитячих кімнат дорогі італійські ліжка з балдахінами. Проте життєвий цикл такого ліжка 3–4 роки, потім дитина виростає – і його треба міняти. Зараз цей підхід змінився: перевагу надають простим мінімалістичним меблям і доповнюють їх якісним матрацом. Таке замовлення швидко отримати й коштуватиме воно в рази менше. Практичність бере гору!

На чому замовники не заощаджують, то це на сантехнічних приладах. Пріоритет за перевіреними виробниками з відмінною якістю. Також не готові поступатися якістю міжкімнатних дверей. Є чітке усвідомлення того, що ці частини інтер’єру встановлюються раз і надовго. Їх не так просто замінити. Навіть стіни легше згодом перефарбувати чи оздобити іншим покриттям.

Акцент на теплі кольори і фактури

Місце сили: як війна вплинула на дизайн інтер’єрів
Фото: проєкт EcoBud Project

Через вплив зовнішніх обставин ми гармонізуємо себе зсередини, у прямому сенсі – з середини наших осель. Згадаємо, як пандемія змусила усвідомити, що багато часу доведеться проводити вдома. Це одразу змінило акценти. Так, якщо раніше диван у вітальні був просто предметом інтер’єру, то потім перетворився на функціональну складову. Ще один відгук «ковідного» досвіду – повернення домашніх кабінетів, мода на які до початку 2020 почала згасати.

Повномасштабне вторгнення також вплинуло на наші вподобання, зокрема щодо колористики простору. До 24 лютого багато замовників були досить відкритими до застосування холодних відтінків в інтер’єрі. Проте зараз відчувається жага затишку в усіх його найтепліших проявах – візуально привабливих кольорах, фактурах, матеріалах.

Серед них – природна палітра, дерево, натуральний текстиль. Як правило, новосели обирають світлу бежеву гаму, яка найбільше уособлює відчуття затишку.

Різноманіття приємних на дотик, заспокійливих фактур також починає домінувати у нових проєктах. Цей прийом втілює бажання залишатися вдома, на тактильному рівні відчувати себе господарем. Для цього в дизайні використовується багато різноманітного текстилю: в оббивці меблів, оздоблені вікон, декорі тощо.

Перевага за комфортом

Місце сили: як війна вплинула на дизайн інтер’єрів
Фото: проєкт EcoBud Project

Емоційні потрясіння, які пережили українці та які досі визначають нашу дійсність, пробудили неймовірну жагу до життя. Багато людей нарешті роблять те, що довго відкладали на потім, і приємно дивуються змінам, що їх несуть такі дії.

У дизайні інтер’єру принцип «жити тут і зараз» проявляється у прагненні створити затишок на рівні емоцій та тілесних відчуттів. Наприклад, у просторі, де раніше були б підсобні приміщення, почали облаштовувати кімнати для відпочинку і медитацій, міні-SPA, спортивні зали тощо.

Кілька наших замовників просили облаштувати музичний простір – від лаконічного місця, де можна пограти на гітарі, до акустичних систем для програвання вінілових платівок.  

Однак уявлення про комфорт у кожного своє – наприклад, комусь спокійніше та затишніше від розуміння, що вся родина має достатньо продуктів про запас. Тож не поодинокі випадки облаштування біля будинку земляного погребу, де можна створити надійне місце для зберігання продовольства.

Також дедалі більше проєктів містять комори, у яких замовники просять передбачити місця для сидіння, – така собі варіація на тему сховища. У продовження тренду практичності – багато хто почав встановлювати додаткові холодильні та морозильні камери, вакууматори та спеціальні сушилки.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло